...
  • info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Спакувајте сплав, искачете се и пешачете по скриената Европа - 8 дена

Изработка на пакувања / планинарење / искачување

Спакувајте сплав, искачете се и пешачете по скриената Европа

Бегајте од цивилизацијата и истражете ги планините, клисурите и реките на скриениот скапоцен камен на Европа.

Сончево 128

Времетраење

8 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

До 14 лица

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Хотел / куќа за гости

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Меѓународен аеродром во Тирана

Сезона Ш

СЕЗОНА

Март - ноември

2

ТЕШКА

Умерен

Не е потребно рафтинг или пешачење искуство, само разумно ниво на фитнес и можност да се справите со 3-5 часа активност на ден.

Од

€1360

Споделете ја оваа турнеја
Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Монтин
Пешачење преку Проклетите планини
Рафтинг
Спакувајте сплав во слободни кристални реки
Кампување
Искачете се по карпестите wallsидови и клисури
Ознаки за локацијата / регионот

Регионот е разновиден пејзаж на нерамни ридови, високи карпи и бесконечно, тркалачко земјоделско земјиште. Медитеранската клима е совршена за одгледување грозје и други овошја. Тоа е идеално место да излезете од победената патека и да имате уникатно балканско искуство.

Суштински информации

Визи: Албанија и Косово
Не е потребна виза за повеќето националности, вклучувајќи ги носителите на пасош во Велика Британија, повеќето други националности на ЕУ, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.
Вакцинации: Албанија и Косово
Нема специфични ризици по здравјето.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1
Избор на патници Tripadvisor
Гарантирана безбедна каса
Фотографија
Како е тоа?
  • Што е вклучено
  • Доаѓање таму
  • Храна и сместување
  • Маршрута
  • Листа за пакување
  • Најчесто поставувани прашања

Стручни, пријателски водичи, англиски говорни водичи.

3 ноќевања во планинска кабина и 4 ноќевања во хотели

Природна, свежа храна.

Beе бидете префрлени од и до аеродромот во меѓународниот аеродром во Тирана

Сè што ви треба за рафтинг и кампување е обезбедено.

Храната во нашиот регион е многу разновидна и во голема мера е под влијание на нејзините соседни земји. Тој е срдечен и здрав, обично се базира на месо и зеленчук, од кои повеќето се сезонски и се добиваат локално. Популарните јадења вклучуваат мисирка, јагнешко или коза Першеш, служено со локален леб познат како Кулац, пита со месо и сирење направена со тенка печива наречена Фли и свежо уловена риба служена во медитерански стил. Многу јадења се служат со вино од едно од локалните лозја.

Хотел Традита
1 и 2 ДЕН

Хотел Традита
Скадар, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Гостилница Језерца
3 и 4 и 5 ДЕН

Куќа за гости во Језерца
Валбоне, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Хотел Призрени
6 ДЕН

Хотел Призрени
Призрен, Косово
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Хотел Призрени
7 ДЕН


Раховец, Косово
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Скадар
Хотел Традита
Претходна
Следно

ДЕН 1

Пристигнување на аеродромот во Тирана
Поаѓање кон Скадар
Сместување во хотел Традита
19:30 Вечера за поздравување

Скадарско Езеро
Замокот Розафа
Претходна
Следно

2 ДЕН

9:00 Појадок
10:00 Пакет рафтинг во езерото Скадар
12:30 Ручек базиран на риба
17:00 Пешачење на зајдисонце до замокот Розафа
Слободна вечер да го истражите градот по своја

Изборна турнеја: Посета на фабриката за маски во Венеција
Изложбен салон за уметности во Венеција Ексклузивно производство на барокни рачно изработени луксузни венецијански маски во хартиена машина и керамика.

Возење со траект
Река Валбона
Куќа за гости во Језерца
Претходна
Следно

3 ДЕН

7:00 Поаѓање кон Коман
9:00 Возење со траект до Фиерза и спакуван ручек
14:00 Пакет рафтинг во реката Валбона
18:00  Сместување во Валбоне, куќа за гости во Језерца
19:30 Традиционална вечера

Пешачење

4 ДЕН

7:00 Појадок
Целодневно пешачење во Валбона со ручек во куќа за гости
19:00 Вечера во гостилницата во Језерца

Врв на Језерца

5 ДЕН

5:00 Појадок
6:00 Пешачење до Врвот Језерца
Спакуван ручек
19:00 Назад во гостилницата во Језерца и традиционална вечера

Gjаковица
Призрен
Претходна
Следно

6 ДЕН

7:00 Појадок
8:00 Поаѓање кон Gjаковица
9:30 Разглед на градот
12:30 Типичен ручек
14:00 Пристигнување во Призрен и сместување во хотел Призрени
15:00 Пешачење кон замокот, патека за костени (3 ч.)
19:00 Слободна вечер да го истражите градот по своја.

Дрин Кањон

7 ДЕН

8:00 Појадок
9:00 Пакет рафтинг во кањонот Вајт Дрим
Спакуван ручек
17:00 Возете до Раховец (40 мин.) И посета на винарските визби со вечера

Преку Ферата Призрен

8 ДЕН

9:00 Појадок
10:00 Преку ферата Панорама во Призрен (2 ч.)
Збогум ручек
Назад на меѓународниот аеродром во Тирана (3 ч.)

Професионален водич за англиски јазик
Превоз со џип, миниван
Опрема за прва помош
Сместување
Спакувајте рафтинг и опрема за кампување
Трансфер на аеродром

Летови од и до точка на состанокот
Вечера на ден 2 и 6.
Чизми за пешачење и стапови, лична облека.
Лични трошоци.
Патничко осигурување.

Обувки за пешачење.
Јакна или руно во случај на студено или дождливо време.
Костим за пливање и крпа.
Мал ранец за носење лични предмети.
Заштита од сонце.

        30 Евра / лице.

        45 евра / лице.

П Која ќе биде големината на групата?

Минимум 6 лица и максимум 14 лица.

П Барања за исхрана

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

ПВремето

Најдобри месеци за доживување на оваа турнеја се април-јуни и септември-ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени.

П Минимална возраст (на приватно патување)

Децата можат да се приклучуваат само на приватни патувања. Треба да имаат најмалку 15 години.

П Клиентот треба да биде свесен за тоа

Претходно искуство, медицински состојби, тежина, диетални барања.

Поврзани тури