• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Сплав, планинарење и кампување во последната дива река во Европа - 7 дена

Изработка на пакети / Рафтинг / Пешачење / УНЕСКО Култура Посети на локацијата / Термичка бања

Сплав, планинарење и кампување во последната дива река во Европа

Искусете една од последните живи диви реки во Европа, пакет преку природни паркови и пешачење по величествени планини.

Сончево 128

Времетраење

7 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

До 14 лица

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Хотел / Кампување / Куќа за гости

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Меѓународен аеродром во Тирана

Сезона Ш

СЕЗОНА

Април - ноември

2

ТЕШКА

Умерен

Придружете се на патување со Активна Албанија со стручни водичи и поддржете го растот на авантуристичкиот туризам и на локалната економија на заедницата Вјоса. Зачувајте го синото срце на Европа. Вјоса нема брани!

Од

€1300

Споделете ја оваа турнеја
Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Рафтинг
Пакет преку природни паркови во мали, лесни амбалажи
Кампување
Див камп во дивата долина на Вјоса
Рафтинг
Сплав на синото срце на Европа
Ознаки за локацијата / регионот

Потопуваат планини, автентични рурални села, вистинска култура и исклучително гостопримливи локални жители е она што го чека секој што ќе патува до овие многу непознати скапоцени камења. Тоа е совршено место да излезете од победената патека и да имате уникатно албанско искуство низ последната дива река во Европа.

Суштински информации

Визи: Албанија
Не е потребна виза за повеќето националности, вклучувајќи ги носителите на пасош во Велика Британија, повеќето други националности на ЕУ, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.
КОВИД-19 инфо: https://www.activealbania.com/covid-19/
Вакцинации: Албанија
Нема специфични ризици по здравјето.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1
Избор на патници Tripadvisor
Гарантирана безбедна каса
Фотографија
Како е тоа?
  • Што е вклучено
  • Доаѓање таму
  • Храна и сместување
  • Маршрута
  • Листа за пакување
  • Најчесто поставувани прашања

Стручни, пријателски водичи, англиски говорни водичи.

4 ноќевања во кревет со појадок и 2 ноќи кампување покрај река

Природна, свежа храна.

Youе ве земеме и отстапиме на аеродромот во Тирана.

Се што ви треба за пакување и кампување е обезбедено.

Вашето патување започнува на крај на меѓународниот аеродром во Тирана, каде ќе се сретнете со водичот Активна Албанија.

Храната во нашиот регион е многу разновидна и во голема мера е под влијание на нејзините соседни земји. Тој е срдечен и здрав, обично се базира на месо и зеленчук, од кои повеќето се сезонски и се добиваат локално. Популарните јадења вклучуваат мисирка, јагне или коза Першеш, послужена со локален леб познат како Кулац, пита со месо и праз направена со тенка печива наречена Бајрек, Мусака, Ајвар и свежо уловена риба послужена во медитерански стил. Јадењата од риба често се ароматизираат со бел оцет. Многу јадења се служат со вино од едно од локалните лозја.

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

Најдобри месеци за доживување на оваа турнеја се април ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени.

Децата можат да се приклучуваат само на приватни патувања. Треба да имаат најмалку 12 години.

Претходно искуство, медицински состојби, тежина, диетални барања.

Дивјака Лагон
Набљудување птици
Претходна
Следно

Ден 1 - Пакет рафтинг Национален парк Дивјака Караваста

Meetе се сретнете со водичот на меѓународниот аеродром во Тирана и ќе отпатувате околу 1,5 час до неверојатната убавина на националниот парк Дивјаке-Караваста. По сместувањето во хотелот, ќе се спакуваме во оваа природна оаза од недопрена природа и зачудувачки биодиверзитет, најголемата лагуна во Албанија. Небото на гледачите на птици и совршено место за одмор и мирно поминување во прекрасната околина на паркот. После амбалажата, ќе уживаме во пријатна вечера базирана на риба.

Планина Немечка
Топлинска бања
Претходна
Следно

Ден 2 - Пешачење до водопадот Сопоти

По пристигнувањето во малиот град Пермет, ќе направиме кратко пешачење од селото Стемец до прекрасниот водопад во подножјето на Mountainидот на планината Немерчка. Оваа патека нуди неверојатен поглед кон најдраматичното јужно лице на планината Немерчка, вклучувајќи го и природниот споменик на ледникот на Немерчка. По 1,5 часа пешачење, ww ќе уживате во ручек за пикник. Пешачката кружна патека е околу 6 км. Во попладневните часови ќе имаме можност да уживаме во жешкиот спринт во Бенја и по планинска планинарење по спектакуларните кањони на Ленгарица. Ноќевање во куќа за гости во Пермет.

Рафтинг во Вјоса
Претходна
Следно

3 ден - Рафтинг и диво кампување во реката Вјоса

Willе го напуштиме градот Пермет и ќе патуваме околу 1,5 часа до границата на Грција за да ја започнеме нашата експедиција до реката Вјоса. Наречена е последна дива река во Европа и е едно од природните чуда на Албанија. Тоа е дом на над 1.100 видови и автентични заедници. Рибната фауна на Вјоса се карактеризира со висок процент на видови ендемични на Балканот. Бујната вегетација ја прави оваа река одлично место за exploreубителите на авантурите да истражуваат и да се релаксираат. Постојат многу подземни премини и неистражени пештери низ целата должина на слободниот проток. Raе спловиме околу 15 км, ќе пакуваме ручек и ќе изградиме кампување близу реката. Вечерва ќе научиме како да го готвиме познатото албанско традиционално јадење близу камперски оган.

Претходна
Следно

Ден 4 - Рафтинг и диво кампување во реката Вјоса

Се будите на вториот ден од експедицијата за чист утрински воздух и скромен топол појадок. Потоа се качувате на реката околу 9 часот наутро за да започнете со новиот ден на возбуда од бела вода за околу 15 км низ долниот тек. Ручекот ќе биде пикник покрај река. Вечерите во нашиот речен камп се волшебни и осветлени со starвезди, со ништо друго освен шепот на вода да ве заспие веднаш по нашата позната вечер во диско музика на реката, која завршува во 22:30 часот.

Пермет

Ден 5 - Последен ден на рафтинг експедицијата

Денес ќе го спловиме последниот 15 км од Вјоса, завршувајќи во градот Пермет. Ручекот ќе биде пикник покрај река. Вечерва ќе уживаме во една фолкорична вечер со музика со сазе. Преспа во гостилница во Пермет.

Gjирокастра

Ден 6 - Посета на страницата на УНЕСКО во Gjирокастер

Не можеме да ја напуштиме Албанија без да го посетиме градот со камења во Gjирокастро и не можеме да зборуваме за Gjирокастро без да уживаме во нејзината традиционална типична храна. Во ова локално искуство, ќе научите да готвите два од најстарите типични рецепти во Gjирокастро и десерт. Ние ќе ја споделиме со вас тајната состојка, бидејќи ја наследивме од генерација на генерација од семејната традиција. По вкусниот ручек ќе уживаме во замокот Gjирокастро преку разглед на разгледување. Ак-стока во традиционална куќа за гости.

Слободна вечер да го истражите градот по своја.

7 ден

По појадокот ќе бидете префрлени на меѓународниот аеродром во Тирана (231 км; 3,5 ч.). Doе направиме постојка до Археолошкиот парк во Аполонија и ќе уживаме во збогум ручек.

Професионален водич за англиски јазик
Превоз со џип, миниван
Опрема за прва помош
Сместување
Пакет рафтинг, рафтинг и опрема за кампување
Трансфер на аеродром

Летови од и до точка на состанокот
Вечера на 6-ти ден.
Било какви лични трошоци, како што се пијалоци
Облека погодна за пешачење

Обувки за пешачење
Дополнителна пластична кеса за влажна облека
Јакна или руно во случај на студено или дождливо време
Крема за сонце, очила за сонце и капа
Чизми за пешачење, сандали во воден спорт
Долга долна облека Полипропилен, Паметна волна или Капилен
Кошули: долг ракав е најдобар за заштита од сонце *

        30 Евра / лице

        45 евра / лице

П Која ќе биде големината на групата?

Минимум 6 лица и максимум 14 лица.

П Барања за исхрана

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

ПВремето

Најдобри месеци за доживување на оваа турнеја се април-јуни и септември-ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени.

П Минимална возраст (на приватно патување)

Децата можат да се приклучуваат само на приватни патувања. Треба да имаат најмалку 15 години.

П Клиентот треба да биде свесен за тоа

Претходно искуство, медицински состојби, тежина, диетални барања.

Цена од
1,300.00 Пер Возрасни
Додадете патници
Возрасни
1,300.00 По Adult
Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство.