• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu
Merrni kontakt
541 Melville Ave, Palo Alto, CA 94301,
pyesni@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.705.5448
Kërkimet e punës
work@ohio.clbthemes.com
Ph: +1.831.306.6725

Turi i Madh i Shqipërise
Europe's Hidden Gem - 15itë

Paketimi / Hiking / Snorkeling / Provë e Verërave / Vizitat e Kulturës në UNESCO / Vizita e Bunkerit / Rafting

Turi i Madh i Gemit të Fshehur të Evropës në Shqipëri

Zbuloni Shqipërinë aventureske, misterioze, të zbutur, në këto dy javë pushimesh.

Diell 128

Kohëzgjatja

15 ditë

Grup njerëzish

Madhësia e GRUPIT

Deri në 14 persona

Akomodimi

AKOMODIMI

Hotel / Kamping / Shtëpi Vizitorësh

Vendndodhja W

VEND TAKIMI

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës

Sezoni W

SEZONI

Mars - Nëntor

2

V DSHTIRSI

I moderuar

Kërkohet përvojë e mëparshme e shëtitjes.

Nga

€1700

Ndani këtë turne
Depozitat e transferueshme

Anuloni deri në 31 ditë para nisjes dhe ne do të transferojmë depozitën tuaj në kredi për një rezervim në të ardhmen.

Klikoni 'shiko ndryshimet' për këshillat specifike të udhëtimit të Zyrës së Jashtme plus çdo ndryshim të udhëtimit dhe masa shtesë të sigurisë në vend, si rezultat i COVID-19.

Pikat kryesore të vendndodhjes / rajonit

Rajoni është një peizazh i larmishëm i kodrave të thyer, shkëmbinjve të lartë dhe tokës bujqësore të pafund, që lëkundet. Klima mesdhetare është perfekte për rritjen e rrushit dhe frutave të tjerë. Theshtë vendi ideal për të dalë nga rruga e rrahur dhe për të pasur një përvojë unike në Ballkan.

Informacioni Thelbësor

Vizat: Shqipëria & Maqedonia e Veriut
Nuk kërkohet vizë për shumicën e kombësive, përfshirë mbajtësit e pasaportave në Mbretërinë e Bashkuar, shumicën e shtetësive të tjera të BE-së, SH.B.A., Kanadeze, Australiane dhe Zelandën e Re.
Vaksinimet: Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut
Nuk ka rreziqe specifike shëndetësore.

Një kompani që mund t’i besoni

Shenja e Shoqatës Tregtare të udhëtimeve aventureske 1 196x300 1
tripadvisor 1
Zgjedhja e Udhëtarëve Tripadvisor
Blerja e Sigurt e Garantuar
Foto
Si është?
  • Çfarë është përfshirë
  • Duke arritur atje
  • Ushqim & Akomodim
  • Itinerar
  • Lista e paketimit
  • FAQ-të

Manualë ekspertë, miqësorë, anglishtfolës.

Hotel dhe Bujtinë.

Ushqim natyral, i fresket.

Transporti me SUV, minivan

Gjithçka që ju nevojitet për rafting dhe hiking është dhënë.

Ushqimi në rajonin tonë është shumë i larmishëm dhe ndikohet shumë nga vendet fqinje. Shtë i përzemërt dhe i shëndetshëm, zakonisht i bazuar në mish dhe perime, sezonal dhe me burim lokal. Pjatat më të njohura përfshijnë gjel deti, qengji, ose pershesh dhie, të shërbyer me një bukë lokale të njohur si Kulac, një byrek me mish dhe presh të bërë me një pastë të hollë të quajtur Byrek, Musaka, Ajvar dhe peshq të kapur fllad shërbyer në një stil mesdhetar. Enët e peshkut shpesh aromatizohen me uthull të bardhë. Shumë pjata shërbehen me verë nga një prej vreshtave lokale.

hotel tradita geg tosk
DITA 1

HOTEL TRADITA
Shkoder, Albania
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën
Logoja e AT-së e1611649607743

hani kol gjoni
DITA 2

Bujtinë Kol Gjoni
Valbone, Shqipëri
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën
Logoja e AT-së e1611649607743

shtëpi mysafirësh molla
3 DITA

Shtëpia e miqve Molla
Theth, Albania
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën
Logoja e AT-së e1611649607743

një vend i mrekullueshëm për të shpenzuar
DITA 4

Mrizi i Zanave Agroturizem
Lezhe, Albania
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën
Logoja e AT-së e1611649607743

Bujtina Kodiket
DITA 5

Bujtina Kodiket
Berat, Shqipëri
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën
Logoja e AT-së e1611649607743

Bujtina Kodiket
DITA 5 & 6

Bujtina Kodiket
Berat, Shqipëri
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën
Logoja e AT-së e1611649607743

hotel Bolonja
7 DITA

Hotel Bolonja
Vlorë, Shqipëri
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën
Logoja e AT-së e1611649607743

Saranda Port Albania
DITA 8

Hotel me 3 yje
Sarandë, Shqipëri
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën

permet Albania
DITA 9


Përmet, Shqipëri
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën

permet Albania
DITA 10

Hotel 3 *
Përmet, Shqipëri
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën

korce albania
DITA 11 dhe 12

Korça, Albania
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën

264593439
DITA 13 & 14 & 15

Bujtinë
Tiranë, Shqipëri
ikona e hartave google 1580992464 e1611649152621 Shikoni Hartën

Shkodra
Fshati Shiroka
E mëparshme
Tjetra

DITA 1 - Paketoni rafting liqenin e Shkodrës

Mbërritja në aeroportin e Tiranës. Takim me udhëzuesin lokal. Nisja për në Shkodër. Dreka lokale e liqenit të peshkut në fshatin Shiroke dhe 2 orë rafting në liqenin e Shkodrës. Mbërritja në Shkodër dhe akomodimi në hotel. Gjatë pasdites do të vizitojmë Shëtitoren e Shkodrës dhe do të shijojmë një darkë tradicionale.
Koman
Fshati Valbona
Liqeni Xhema
E mëparshme
Tjetra

DITA 2 - Eksplorimi i fjordeve spektakolare të Komanit

Udhëtim me Tragete | Fshati Fjerze | Fshati Valbona | Shëtitje në shëtitje

Mëngjesi i Hershëm (6: 00-7: 00). Largimi për në Koman. Një udhëtim spektakolar me traget në Fjordet Shqiptare. Mbërritja në fshatin Fjerze në orën 12:00. Udhëtim për në fshatin Valbona dhe drekë lokale. Akomodimi në një shtëpi mysafirësh ose kampe. Ecje në Luginën e bukur të Valbonës në Liqenin e Xhemës, Mulliri i Vjetër Darkë tipike.

Bjeshkë të Nemuna

DITA 3 - Ecja në Malet e Nemuna

Alpet Shqiptare | Kampim në Theth | Ujëvara e Grunasit

Mëngjesi i hershëm (5:30 - 6:30). Udhëtoni me një minibus lokal në fshatin Rragam. Aty bëhemi gati për shëtitje në Alpet Shqiptare. Kalimi është rreth 8 orë. Rritja është e gjatë dhe nganjëherë e vështirë, por kushdo që është në gjendje të arsyeshme mund ta bëjë atë. Akomodimi në një bujtinë ose kampe në Theth. Dreka lokale. Duke ecur në ujëvarë të Grunas, vizitoni Kishën e Shën Gjonit dhe Kullën e Izolimit.

Blu Syri
Qafe Thore
E mëparshme
Tjetra

DITA 4 - Eksplorimi i Parkut Kombëtar të Thethit

Syri i Kaltër i Thethit | Qafe Thore | Darka në Boge

Mëngjesi (07.30-08.30) dhe nisja me mikrobusin lokal për në Nderlyse. Vizita e pellgjeve me gurë dhe e Syrit të Kaltër të Thethit. Dreka lokale për piknik. Kthimi në Theth pasdite dhe nisja për në Lezhë. Ndalesë e shkurtër në Qafe Thore. Darka në Boge. Mbërritja në Lezhë në mbrëmje vonë dhe akomodimi në hotel.
Durresit
Muzeu Onufri
Kalaja e Beratit
E mëparshme
Tjetra

DITA 5 - Dalja në Beratin e mrekullueshëm

Durres | Muzeu Onufri | Kalaja e Beratit

Destinacioni i parë është qyteti i Durrësit i themeluar në 627 para Krishtit, pasi ishte një nga shtetet më të rëndësishme të Qytetit Grek dhe më vonë qendra Romake. Atraksioni më i dukshëm turistik në Durrës është amfiteatri i Perandorit Romak Hadrian me 15,000 vende, amfiteatri i dytë më i madh në Ballkan. Pas një vizite në amfiteatër dhe muzeun arkeologjik, ne do të udhëtojmë drejt një vendi tjetër të UNESCO-s. Qyteti i Beratit është i njohur mirë për shtëpitë e tij unike të stilit osman të ndërtuara rreth dy kodrave përballë njëri-tjetrit me kështjellën në majë dhe lumin në mes. Ne do të vizitojmë Muzeun Onufri, Kalanë e Beratit dhe lagjet historike të qytetit. Darkë tradicionale. Brenda natës në Berat në një bujtinë.

Kanionet e Osumit
Rafting Osumi Kanyon
Berat
E mëparshme
Tjetra

DITA 6 - Aventurë në Kanionet e Osumit

Kanionet e Osumit në Skrapar

Kjo ditë do t'i kushtohet një monumenti unik natyror. Ne do të drejtohemi drejt Kanioneve të famshme të Osumit në Skrapar për një udhëtim të paharrueshëm ndonjë gjë interesante. Ne do të ecim përgjatë kanionit dhe nëse ka kushte moti shijoni një not. Dreka lokale në Skrapar dhe prova e verës në një punishte vere lokale në rrugën për në Berat. Brenda natës në një shtëpi mysafirësh në Berat.
Apolonia
Gadishulli i Karaburunit
E mëparshme
Tjetra

DITA 7 - Anije me shpejtësi dhe Snorkeling

Qyteti antik i Apollonisë | Gadishulli i Karaburunit

Ne do të rinisim turneun pas mëngjesit në drejtim të Vlorës dhe do të ndalemi për të vizituar qytetin antik të Apollonisë që ishte një nga qytetet më të rëndësishme në Ballkan ku u arsimua Perandori Romak Augustus. Se sa do të nisemi për në Vlorë, një qytet i bukur bregdetar që priti qeverinë e parë të Pavarur Shqiptare, ku do të kemi një drekë të bazuar në peshk. Ne do të vizitojmë gadishullin e Karaburunit me një skaf dhe një snorkel në plazhet e pacenuara. Darkë dhe akomodim falas në Vlorë (Hotel 3 *).

Manastiri i Zvernecit
Butrint
E mëparshme
Tjetra

DITA 8 - Kajakimi i perëndimit të diellit në teatrin Butrint

Manastiri i Zvernecit | Kajak, siti i trashëgimisë së UNESCO-s Butrint

Destinacioni i parë për të eksploruar është Manastiri i Zvernec i cili ndodhet në një gadishull të bukur të vogël natyror në lagunën e Narta. Vëzhgimi i shpendëve në një nga vendet më të rëndësishme në vend për shkak të biodiversitetit të tij të mahnitshëm. Atëherë do të shijojmë një udhëtim të bukur përmes rivierës shqiptare drejt Sarandës. Gjatë rrugës do të kemi një drekë lokale. Shumë afër Sarandës ne do të eksplorojmë me kajak vendin e trashëgimisë së UNESCO-s Butrint, atraksioni kryesor arkeologjik i Shqipërisë. Pas vizitës në Butrint do të darkojmë në Sarandë dhe do ta kalojmë natën në qytet. (Hotel 3 *)

Syri i Kaltër
Gjirokastra
E mëparshme
Tjetra

DITA 9 - Ecja në qytetin e gurëve Gjirokastra (UNESCO)

Syri i Kaltër | Qyteti i UNESCO-s, Gjirokastra

Pas mëngjesit do të drejtohemi drejt një monumenti spektakolar natyror të quajtur Syri i Kaltër që është një burim nëntokësor që krijon një formë shumë të dallueshme që i ngjan një syri të bukur njerëzor. Nga atje do të drejtohemi për në qytetin e UNESCO-s, Gjirokastër, ku do të vizitojmë fortesën, muzeun etnografik, i cili është gjithashtu shtëpia e fëmijërisë së diktatorit famëkeq komunist të Shqipërisë Enver Hoxha. Brenda natës në Përmet

Banjë termike
Lengarica Kanyon
Lengarica Kanyon
E mëparshme
Tjetra

DITA 10 - Eksplorimi në kanion i Lengaricës dhe vrapimeve termike

Banjë termike | Kanioni i Lengaricës / Rafting

Do të drejtohemi për në Përmet dhe varësisht nga koha e vitit do të shkojmë në rafting në lumin Vjosa, i cili është lumi i fundit i egër i Evropës. Ne gjithashtu do të bëjmë një vizitë në banjot termale natyrale të Kanjarit Lengarica (Lumi Vjosa) dhe do të shijojmë një vakt të shkëlqyeshëm organik në një nga bizneset lokale. Brenda natës në Përmet. (Hotel 3 *)

Korça

DITA 11 - Eksplorimi i jetës rurale shqiptare

Vizitoni Korçën | Erseka

Dita do të fillojë me udhëtimin tonë në Korçë dhe disa ndalesa gjatë rrugës për të shijuar pamjet e bukura natyrore. Dreka do të shërbehet në një fermë agroturistike lokale në Erseka. Ne do të përdorim pjesën tjetër të ditës për të vizituar Korçën, qendrën e saj mbresëlënëse të qytetit, tregun tradicional dhe katedralen.

Liqeni i Prespës
Kisha e Shën Mërisë
E mëparshme
Tjetra

DITA 12 - Kayaking në liqenin e mbrojtur të Prespës

Liqeni i Prespës | Kisha e Shën Mërisë

Pas mëngjesit do të shkojmë me makinë në Liqenin e Prespës dhe do të marrim kajakë të fryrë për të arritur në ishullin e bukur të Maligrad i cili pret Kishën e Shën Mërisë. Pas një shëtitje të shpejtë brenda ishullit do të marrim kajakët për t'u kthyer në Korçë dhe për të shijuar një darkë tradicionale me muzikë tradicionale (serenata). Brenda natës në një bujtinë në Korçë.

Muzeu Mesjetar i Arteve
Drilon, Pogradec
E mëparshme
Tjetra

DITA 13 - Pamjet e parkut natyror të Drilon

Muzeu Mesjetar i Arteve | Pogradec | Drilon

Dita do të fillojë me një vizitë në Muzeun Mesjetar të Arteve, Xhaminë Mirahori e cila është një nga më të vjetrat në Shqipëri dhe Kisha Mbroje (shek. 14). Ne do të vazhdojmë për në Pogradec dhe liqenin e Ohrit. Ne do të bëjmë një vizitë në parkun kombëtar të Drilon dhe vilën e bukur ku diktatori do të kalonte pushimet e tij të peshkimit dhe të hante një drekë lokale. Në kthim do të vizitojmë kështjellën e Elbasanit dhe do të vazhdojmë për në Tiranë për një qëndrim brenda natës. Darkë në Tiranë në një bujtinë.

Tirane
Ethem bej Moschue
Arti marinari
E mëparshme
Tjetra

DITA 14 - Eksplorimi i qytetit të gjallë të Tiranës

Vizitë e qytetit të Tiranës | Xhamia Ethem Beu | BUNK'ART 2

Mëngjesi Vizitë e qytetit të Tiranës. 20 vjet më parë kryeqyteti i Shqipërisë rregullisht kryesonte listën e qyteteve të pazhvilluara të Evropës. Dekada të qeverisjes staliniste e la Tiranën gri dhe të zymtë, duke mos pasur si në infrastrukturë ashtu edhe në shërbime. Rënia e komunizmit në 1992 kërkoi ndryshime të shpejta për Qytetin.
Konsideruar si një nga qytetet më të sigurta në Evropë, ju do të jeni në gjendje të dalloni mbetjet e së kaluarës së saj dhe gjurmët e ndryshimeve të shpejta që ka kaluar. Ne do të vizitojmë vendet kryesore si Xhamia Ethem Beu, kulla e sahatit, Sheshi Scanderbeg, Kisha Ortodokse dhe BUNK'ART 2. BUNK'ART 2 është ekspozita e parë e madhe e muzeut video kushtuar viktimave të terrorit komunist. Dreka tradicionale.
Ecje dhe eksplorim opsional i Shpella Pellumbas ose mbrëmje e lirë në kryeqytetin e gjallë të Tiranës. Darkë falas.

Tirane

DITA 14 - Eksplorimi i qytetit të gjallë të Tiranës

Vizitë e qytetit të Tiranës | Xhamia Ethem Beu | BUNK'ART 2

Mëngjesi Vizitë e qytetit të Tiranës. 20 vjet më parë kryeqyteti i Shqipërisë rregullisht kryesonte listën e qyteteve të pazhvilluara të Evropës. Dekada të qeverisjes staliniste e la Tiranën gri dhe të zymtë, duke mos pasur si në infrastrukturë ashtu edhe në shërbime. Rënia e komunizmit në 1992 kërkoi ndryshime të shpejta për Qytetin.
Konsideruar si një nga qytetet më të sigurta në Evropë, ju do të jeni në gjendje të dalloni mbetjet e së kaluarës së saj dhe gjurmët e ndryshimeve të shpejta që ka kaluar. Ne do të vizitojmë vendet kryesore si Xhamia Ethem Beu, kulla e sahatit, Sheshi Scanderbeg, Kisha Ortodokse dhe BUNK'ART 2. BUNK'ART 2 është ekspozita e parë e madhe e muzeut video kushtuar viktimave të terrorit komunist. Dreka tradicionale.

DITA 15 - TIRANE - AEROPORT

Mëngjesi dhe koha për të thënë lamtumirë. Nisja për në aeroport.

Udhëzues profesional që flet anglisht.
Transporti me SUV, minivan.
Pajisjet e ndihmës së shpejtë.
Akomodimi
Pajisjet për aktivitete në natyrë.
Vaktet e ushqimit

Fluturime nga dhe nga Tirana.
Darka në ditën VI dhe X, IX.
Çdo shpenzim personal siç janë pijet.
Veshje të përshtatshme për shëtitje.

Çantë shpine.
Veshja e duhur.
Këpucë.
Krem dielli, syze dielli dhe kapelë
Kamera
BONUS: Çanta e plehrave

        40 Euro / person.

        45 Euro / person.

Pyetje Cila do të jetë madhësia e grupit?

Minimumi 6 persona dhe maksimumi 14 persona.

Pyetje Kërkesat dietike

Ju lutemi na tregoni paraprakisht për çdo kërkesë dietike që të mund t'i plotësojmë këto.

PyetjeMoti

Muajt më të mirë për të përjetuar këtë turne janë prilli deri në qershor dhe shtatori deri në nëntor kur koha është e ngrohtë dhe me diell, duke arritur temperatura rreth 30 gradë.

Pyetje Mosha minimale (në një udhëtim privat)

Fëmijët mund të marrin pjesë vetëm në udhëtime private. Ata duhet të kenë të paktën 15 vjeç.

Pyetje Konsumatori duhet të ketë kujdes

Përvoja e mëparshme, kushtet mjekësore, pesha, kërkesat dietike.

Bashkohuni me datën tonë të fillimit të udhëtimit fiks

DATAT E TRIPIT AKTIVITETI ÇMIMI HAPACESIRA E majtë
Prill 21, 2021 - Maj 5, 2021 E garantuar 1,700.00
ë disponueshëm
Rezervoni tani
28 Prill 2021 - Maj 12, 2021 E garantuar 1,700.00
ë disponueshëm
Rezervoni tani
Çmimi nga
1,700.00 Per I rritur
Shto udhëtarët
I rritur
1,700.00 Për Adult
Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë.