• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu

Pack Rafting, sporti më i ri i ujit në Shqipëri

Për herë të parë në Ballkani Perëndimor, ka filluar zhvillimi i një aktiviteti të ri aventuresk të ujit. Quhet Paketim Rafting dhe nuk është vetëm një sport i ri ujor në Shqipëri, por edhe më e thjeshtë dhe më praktike se rafting tradicionale.

Sipas Blerina Ago nga “Active Albania”Ky lloj sporti ju jep mundësinë të merrni një gomone të përshtatur për fizikun njerëzor, pa pasur nevojë për makinë, pasi peshon vetëm 3 kg dhe si i tillë mund të merret në praktikë edhe në zona ku nuk lejohen automjetet.

Rafting me pako mund të shijohet në laguna, liqene dhe lumenj duke e kombinuar atë me shëtitje, çiklizëm etj.

Blerina Ago, autore e kësaj oferte të re turistike, shpjegoi se ekipi i “Active Albania” po ridizenjon produktet e turizmit për t’iu përgjigjur periudhës COVID-19 dhe post-COVID-19.

“Pas një studimi të hollësishëm të sjelljes së konsumatorit, tendencave të turizmit në tregun evropian dhe pasojave të pandemisë, Pack Rafting u krye në përputhje me standardet ndërkombëtare sepse:

Ne duam t'u mundësojmë turistëve të mbajnë distancën sociale dhe të ndjekin të gjitha protokollet e higjienës dhe sigurisë.
ne synojmë të minimizojmë gjurmët e aktiviteteve tona turistike duke ofruar aventura ekologjike dhe uljen e emetimeve të dioksidit të karbonit në mjedis.
ne dëshirojmë të ndajmë me të tjerët, kështu që sigurohemi që në të gjitha itineraret e rafting-ut në të gjithë Shqipërinë të angazhojmë guidat lokale dhe nikoqirët e zonës ku zhvillojmë ofertat tona turistike, duke bërë të mundur që turistët të qëndrojnë më gjatë pranë komuniteteve lokale, të shpenzojnë më shumë dhe largohu me shijen më të mirë shqiptare ”, thotë Ago.

Fotografitë më poshtë janë nga aventura e rafting në liqenin e Ohrit në Pogradec dhe shëtitja nga fshati Tushemisht në fshatin Peshkëpi.

Fotografitë më poshtë janë nga aventura e rafting-ut në liqenin e Ulzës.

Posto nje Koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë.