• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Назад

Албанскиот премиер Рама реагира - Каливач нема да се гради

Во реакција на изјавата на албанскиот претседател Илир Мета, премиерот Еди Рама денеска за медиумите објави дека е исто така за формирање на Национален парк Вјоса и дека браната Каливач е одбиена од министерот за животна срединаПОВЕЕ ОВДЕ

На својот официјален профил на Твитер, Еди Рама објави:

„Се согласувам со Илир Мета дека иднината не е уништување, но колку добро ќе беше да ја заштитише Валбона од уништување кога беше заменик-шеф на владата на Сали Бериша, бидејќи тој денес го штити Вјоса од замислената опасност од хидроцентралите што нема да се гради. Нашата влада го прогласи Горна Вјоса за Национален парк. Нашето Министерство за животна средина официјално одби да даде дозвола за проекти за ХЕ во долната река Вјоса “.

„Силно ја поздравуваме денешната изјава на албанскиот премиер Еди Рамас дека реката Вјоса ќе се спаси, а браната Каливач нема да се гради. По пораката на премиерот, ова е вистинско време да се започне дијалог со научниците, јавните власти и граѓанското општество за иднината на Вјоса и за формирање на национален парк Вјоса. Сигурен сум дека многу меѓународни институции ќе бидат подготвени да го поддржат овој пат“, вели извршниот директор на Riverwatch, Улрих Ајхелман.

„Воспоставувањето национален парк на целата Вјоса и запирање на хидроенергијата е вистинскиот чекор. Но, во Албанија има и други деструктивни проекти како во националниот парк Валбона – силно бараме и тие веднаш да бидат стопирани“, вели Габриел Швадерер, извршен директор на Фондацијата ЕуроНатур.

Извор Реки Балкан.

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња