• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Exceptional and unique tourism experiences curated in every detail.

Self Guided Tours.

14 Days - ALBANIA

GRAND TOUR OF ALBANIA EUROPE’S HIDDEN GEM

In a Europe that’s been tamed and explored, with rules and order in every single corner – from the supermarket to the bus stop – Albania is the last defender of the rugged.

8 Days - ALBANIA

DISCOVER THE UNTAMED ALBANIAN BEAUTY “EUROPE’S FIRST WILD RIVER NATIONAL PARK”

Get ready for an unforgettable adventure in Europe’s very first Wild River National Park, where nature’s wonders and exciting experiences come together.

Најдоброто од Албанија

Embark on an unforgettable journey to Albania, where ancient charm meets modern allure.

Travel Ideas.

Одмор во Албанија

6 дена - Ракување со пакувања / Пешачење / нуркање / Истражување на пештерата

Спакувајте сплав, Сноркел и Хајк Кањони во Албанија

Истражувајте мистериозни пештери, нуркајте во оддалечените заливи и спакувајте непреполно езеро и национални паркови.
Најдоброто од Албанија

Најдоброто од Албанија

Искусете го најдоброто од Албанија по копно и вода во епски 15 дена авантура.
Голема турнеја по скриен скапоцен камен во Европа во Албанија

15 НОTSЕВА - АЛБАНИЈА

Голема турнеја по скриен скапоцен камен во Европа во Албанија

Откријте ја авантуристичката, мистериозна, нескротлива Албанија на овој двонеделен одмор.

Образование

Active Albania’s expertise includes product development, promotion, online marketing, project management, business growth, strategic planning and human resource training in the tourism sector.

Consultancy

Active Albania provides a range of consulting services for the development, improvement and management of new tourist destinations, both for the private and public sector, which aim to deliver sustainable and safe tourism, according to the international standards.

Tailor-made training

We focus our strengths to do a dynamic job for a very distinct group of clients and needs. Active Albania engages a small high ended staff of senior-level consultants and draws tailor made solution. The result? A highly quick-moving, more coherent approach to giving you the services you need, when you need them.

Why choose us

You appreciate it when deadlines are met, phone calls are returned and your challenges are given in-depth, out-of-the-box thinking. While a large firm may assign your business to junior-level people, we’re small enough to offer very personal service from senior-level consultants.

Blerina Ago is acknowledged by the Cambridge University press ‘IGCSE Travel and Tourism 2nd ed’, Course Book -ISBN 9781009064682 as the founder of Active Albania and the executive director of the international tourism campaign “Taken by Albania”.

Blerina Ago is awarded Western Balkans Young Woman Entrepreneur of the year 2021, from Regional Cooperation Council, Co-Founded by European Union.

Дестинации

Албанска ривиера
Албански

Ривиера

Албански Алпи
Откријте

Алпите

Берат албанија
УНЕСКО

Наследство

ОБЕДЕТЕ СЕ
АЛБАНИЈА

In popular culture, Албанија has been coloured as a haven for thugs, criminals, and gangsters. While we understand that perception might make for good movies, like Taken (2008), it’s wholly untrue! In reality, Albania is a beautiful and incredibly safe place to visit and live in. That’s why we’ve started this campaign to personally appeal to famed Taken actor, Mr. Liam Neeson. Watch the video and join us by signing the petition to get Mr. Neeson to Albania and Be Taken by its beautiful nature, hospitality and eternal traditions. Sign the petition.
Репродукција на видео
Репродукција на видео

СПРЕМЕНИ ДА СЕ ЗЕМАТЕ?

We made it! We have arrived! Were here!

Sapore Mediterraneo, Quickborn’s newest restaurant, has been welcoming guests to Quickborn for over two months to enjoy Mediterranean cuisine, warm hospitality and unparalleled service.

Location: Auf dem Halenberg 6, 25451 Quickborn, Germany. We offer a wide range of fresh food – pasta, fish, steak, pizza, salads and more. We use the freshest ingredients when preparing our food to offer the best quality and taste. Try our delicious food today!

Зошто нас?

Компанија
може да верувате

Амели
Амели
2020-08-27
Супер искуство Nous sommes partis avec Dani, un super shuffer (et cestest plutôt appréciable en Albanie) vraiment très sympa! Sur place Komi (le guide local) nous a emmener (presque sans nous perdre entre la gauche / la droite / десно / лево / drejte / ...) dans des endroits magnifiques, des montagnes à perte de vue, des plages paradisiaques,. .. Ça vaut vraiment le détour !! На ажурирање на академските терени на Албанија, леснотиите на локацијата се по цена на почетно работење! D'ailleurs si vous passez dans les montagnes de Tomorr il vous faudra absolument goûter le Raki de Petrit! (побарувачка од Коми) L'Albanie не плаќа величествено! Le kayak, la randonnée, le canyon et la plongée étaient de très belles experiiences et je les recommande vivement! PS: Ne partez pas sans Komi, ça serait beaucoup moins drôle!
Кетрин К.
Кетрин К.
2020-08-18
Исклучок за јеу Superbe randonnée à pied dans ms canyons d'Osumi avec нашиот најдобар водич Коми Пренди avec qui nous avons passé une superbe journalée!
ДатоБатуми
ДатоБатуми
2020-03-20
Одлична услуга и неверојатна природа Ние сме група пријатели од Батуми - Грузија. Ние поминуваме 8 дена во Албанија и нашите 4 дена беа со Активна Албанија. Многу добра услуга, неверојатни богати активности на отворено и пријателски работи. Ви благодарам многу за вашите активности ...
Естебан З.
Естебан З.
2020-03-20
Неверојатно искуство во рафтинг Активна Албанија ја наоѓам за време на планирањето на моето патување во Албанија. Јас и мојата девојка ја направивме оваа прошетка и рафтинг во кањонот Осуми. Беше навистина неверојатно. Резервирав сите преку Интернет. Нивниот одговор и комуникација беа само совршени. Нивното мени за активности беше богато, а ценовникот беше супер пријателски расположен. Ако сте пар на природата на отворено, дефинитивно треба да ги пронајдете!
Али П.
Али П.
2020-03-06
Сценографија што воодушевува дури во февруари! Активна Албанија организираше 4-дневни активности за годишно повлекување на вработените (9 гости). Ова покачување до планината Томор дефинитивно беше врв. Блерина и нејзиниот тим организираа одлични возила 4х4, пешачка патека со спектакуларна глетка и вкусен пикник. Едвај чекаме да се вратиме и да го пробаме нивното рафтинг искуство! Природната убавина на Албанија ги надмина нашите очекувања. Активна Албанија би била нашата препорака број еден за секоја активна авантура во земјата и дефинитивно би резервирале повторно со нив.
Замира
Замира
2019-09-20
Најдобри празници во Албанија Направив резервирање во последен момент со Активна Албанија преку нивната веб-страница, без да знам што да очекувам од неоткриената Албанија. Имав фантастични денови. Запознав неколку прекрасни локални водичи, уживајќи во секој ден од авантуристичката турнеја. Храната беше многу вкусна и секој се грижеше за нас секој момент. Овие момци се толку талентирани и таква инспирација. Се радувам на нашата следна авантура. Силно се препорачува!
Дамиен Б.
Дамиен Б.
2019-08-21
Фантастично патување, со фантастични водичи! Коми (наш локален водич) беше многу забавна и нè натера да се чувствуваме пријатно од самиот почеток. Тој пристигна на време во нашиот хотел со насмевка (честа тема во Активна Албанија). Возевме во климатизиран автомобил околу 1,5 часот до кањонот. Ова патување беше убаво растурено од постојките на патот. Јас нема да го расипам изненадувањето, но тие се многу автентични и ви даваат одличен увид во некои од историјата и приказните на Албанија. Самиот кањон беше прекрасен и имаше нешто за секого, без оглед на возраста и способноста. Застанавме и под водопадите што паднаа во реката - многу забавно! Имаше многу скокови на патот (опционално), а исто така и делови од кои можевте да лебдите на грб и да се опуштите. Канцеларијата не извести точно што да очекуваме и што да донесеме пред да пристигнеме и тие навистина добро ги пренесоа овие информации. Ви благодарам многу за ова автентично искуство, со локални и пријателски водичи! Дефинитивно ќе се вратиме да пробаме други активности со Активна Албанија.
SueLanvers
SueLanvers
2019-08-05
Гранд Кањон во Албанија Направивме обиколка по кањон на реката Осуми кон крајот на јули 2019 година. Пејзажот е апсолутно неверојатен. Нашиот водич беше многу симпатичен млад човек кој зборуваше добро англиски. Турата беше направена според нашите индивидуални желби. Ако сакавме уште еднаш да уживаме во скокање од карпа во реката, имавме цело време на светот да го сториме тоа. Нашиот водич беше фантастичен со нашиот 8-годишен син. Иако немаа јазик што можеа да го споделат, тој веднаш се спријатели со него и го водеше безбедно низ Кањонот. Имавме одличен ден, многу забава и уживавме во прекрасната природа. Да не заборавиме на нашиот возач кој не пренесе низ сите серпентини многу безбедно и непречено. Драго ми е што ја направивме оваа организирана турнеја. (Обично претпочитаме самите да ги истражуваме работите.) Бидејќи во спротивно не би уживале во кањонот на начинот на кој сме уживале. Вие не би пливале во река каде што не ја знаете струјата на страничните wallsидови високи 200 метри и веројатно исто така не би скокнале од карпи високи метар во вода, ако не ви кажат дека е доволно безбедно и длабоко 😉
Еги_Бендо
Еги_Бендо
2019-08-01
Патување кое го одзема здивот низ недопрената природа! Штета е што како локален жител никогаш не сум го истражувал овој дел од мојата земја. Благодарение на Активна Албанија, имав шанса да ја збогатам перцепцијата за албанскиот пејзаж додека рафтирав по кањоните Осуми. Ова е задолжително искуство доколку го посетувате монументалниот град Берат!
tripadvisor-1-1-150x150
Избор на патници Tripadvisor

Најнови статии.

  • Активна Албанија
  • Објавено од Активна Албанија
  • Активна Албанија
  • Објавено од Активна Албанија
декември 16, 2023
  • Активна Албанија
  • Објавено од Активна Албанија

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња