• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Назад

Десет најдобри дневни патувања во Северна Македонија

* Овој напис е овозможен со поддршка на Проект на УСАИД, економски развој, владеење и раст на претпријатијата во соработка со нашиот партнер од Северна Македонија Кога во Х.

Секојпат кога ќе помислиме на Северна Македонија, мислиме на одлична природа и многу активности што треба да ги направиме на планините и покрај езерото.
Најдобри дневни патувања во оваа земја би биле авантури во природа во Крушево, посета на неверојатната опсерваторија Кокино, возење велосипед до Матка, гледање зајдисонца на Охридското езеро итн.
Еве неколку препораки за најдобри дневни патувања доколку одлучите да ја посетите Северна Македонија.

Капитал: Скопје
Популација: 2,077,132
Област: 25.713 км2
Валута: Македонски денар (ден)

мапа на Македонија
1.Обидете се со параглајдерство и јавање коњи во Крушево

Крушево е познат по тоа што е највисокиот град на Балканот и како многу историско место познато по Илинденското востание и неговите споменици. Но, покрај ова, нејзината природа има што да понуди. За еден ден, можете да пробате јавање коњи, да имате авантуристичко искуство со параглајдерство (Крушево е светски познато место со параглајдерство), пробајте ја најдобрата традиционална храна од локалните ресторани и уживајте во специфичната архитектура низ градот, датирајќи од 19 век. До Крушево може да стигнете со 2 часа возење од Скопје, или со автобус.
Кога ќе дојдете, ќе сретнете многу пријателски расположени луѓе кои ќе ве водат и ќе ви кажат сè што треба да знаете за да имате прекрасен ден во овој планински град со чист воздух и природа наоколу.

Крашево параглајдерство
Параглајдерство во Крушево
2.Земете целодневна турнеја до Матка

На кањон на Треска крие бројни пештери, вклучително и Врело, најдлабоката подводна пештера на Балканот и втора по длабочина во Европа.
Тука, можете да направите кајак со инструктор и да имате забавен ден. Поради големиот број манастири и цркви што можете да ги посетите, Матка се нарекува и Света Гора.
Возете велосипед од Скопје до Матка, прошетајте, испијте кафе и уживајте во прекрасната околина
и природата.

Матка, северна Македонија
Кањон Матка
3.Посетете го Канео и уживајте во прекрасниот поглед на езерото и зајдисонцето што го одзема здивот

Охрид е целосно убаво и многу познато туристичко место во Македонија, имајќи го Канео како најголемо богатство.
Свети Јован Богослов Канео, најпознатата црква во Охрид, се наоѓа на карпестиот рид над плажата Канео во стариот град Охрид.
Канео зачувал многу оригинални фрески кои датираат од пред 1447 година. Иако биле направени некои измени затоа што црквата била напуштена долго време, таа не ја изгубила својата оригинална привлечност и магија.
Посетете го Канео и ручајте додека уживате во прекрасниот поглед на езерото проследено со зајдисонце што го одзема здивот.

Канео - Охрид
Канео, Охрид
4.Уживајте еден ден во регионот на Преспа

Преспа е познат по идиличните плажи, традиционалните мали села опкружени со историја и вкусните преспански јаболка. За еден ден, можете да пливате, да прошетате и да ги посетите сите села каде што можете да имате традиционална храна, а домаќините ќе ве пречекаат со кафе и ракија (познат пијалок во регионот).

Преспанското езеро
Преспанско Езеро
5.Зимско дневно патување до Попова Шапка

Високо над Тетово на Планина Сар, тука е Скијачки центар Попова Шапка (Попова Шапка, Попова Шапка), главна зимска дестинација во северо-западна Македонија. Попова Шапка е ски-центар, има ски-центар, заедно со хотели и друго сместување.
Попова Шапка е одличен избор за зимско дневно патување!

Попова шапка
Попова Шапка
6.Патувајте до Маврово и селото Јанче каде ќе ја вкусите најдобрата традиционална храна

Маврово е долина на северозапад од земјата и е позната по Национален парк Маврово, да се биде ски центар и да има прекрасно езеро. Можете да ја посетувате цела година и секогаш да имате цел ден со уживање и рекреација.
Понатаму, или на вашиот пат до Маврово можете да одите на Село Јанче, најмирно и зелено место. Тука, ќе имате најдобра традиционална храна во традиционален ресторан, каде што ќе доживеете
еко-туризмот.


Ова е еднодневно патување што вреди да се има!

Село Јанче
Село Јанче
7.Имајте неверојатно еднодневно искуство да бидете гостин на познатата галичка свадба

Experienceе доживеете Галичник најдобро за време на Галичка свадба, но тоа е прекрасно во кој било период од годината.
Само проверете дали сте топло облечени и подготвени да ја впиете убавината на пејзажот, проткаени со легенди, мудрост и спокојство како што нема да најдете на друго место.

Галичка свадба
Галичка свадба
8.Кокино е задолжително!

Кокино е место кое не може да се опише како дел од овој свет. Тоа едноставно ви дава впечаток како да сте надвор од овој свет!
На 1013 метри надморска височина, 35 км од градот Куманово, ќе го најдете мегалитска опсерваторија Кокино, и бидете изненадени од работите што ќе ги видите и приказните што ќе ги слушнете.
Во 2005 година, НАСА го рангираше Кокино на 4-то место на листата на најстари и најважни во светот астрономски опсерватории.
Кокино е задолжителен и треба да се види и искуси!

Опсерваторија Кокино
Опсерваторија Кокино
9.Еднодневно патување во Битола и Пелистер значи ден исполнет со историја и природа

Не можете да дојдете во Н.Македонија без да одите Битола.
Ова е познат историски град, познат како „градот на конзулите“, полн со приказни и песни за неговата убавина и неговата богата култура.

Да се оди во Битола значи и да се посети нејзината најголема гордост Национален парк Пелистер - највисок врв на планината Баба, домот на големите и малите езера (Пелистерски очи), моликата и ендемичната качунка. Во него се кријат извонредни природни појави, диви животни и прекрасна природа.

Дефинитивно вреди да се види!

Национален парк Пелистер
Национален парк Пелистер
10.Пешачење до планината Јабланица и посета на изворите Вевчани

Ако случајно сте во Охрид, можете да направите утринско покачување до Планина Јабланица и после тоа застанете до блиските села, ручајте традиционален ручек и посетете го Извори на Вевчани. Уживајте во звуците на природата и погледот и разгорете се со енергија и позитивни цврсти сили.
Конечно, каде и да одите во Н. Македонија, ќе се чувствувате како дома.

Извори на Вевчани
Извори на Вевчани

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња