• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Блерина Аго, основач на Активна Албанија

Станување

Јас сум Блерина и доаѓам од градот Берат, Албанија. На 14-годишна возраст и бев на брегот на реката Осум за да го доживеам своето прво искуство со рафтинг. Адреналинската и магична глетка во спектакуларните кањони Осум имаа влијание во следните 18 години во текот на моето лично и професионално патување.

Во времето кога започна моето туристичко искуство, веста ја споменуваше Албанија само како небезбедна и проблематична земја.

Во тие денови му ја покажав една од првите печатени фотографии направени во прекрасните кањони Осум на еден мој драг италијански пријател и тој рече: „Нееее, не е реално, тоа е фотошоп“. Но, кога дошол да направи рафтинг и не видел ништо со свои очи, бил запрепастен и цело време било was. "Мајко мила …. мајко мила".

Мислам дека погоре, долгите патувања со автомобил од 7 часа до кањоните Осум, тоталниот недостаток на инфраструктура, предизвикот да се подигне сè од нула, недостатокот на култура за прифаќање на непозната авантура, тоталниот недостаток на туристички услуги, беше токму впечатоците на посетителите кои ми дадоа надеж дека Албанија, посткомунистичка земја, многу, многу сиромашна и изолирана повеќе од 45 години, ќе се трансформира на подобро преку туризмот.

Се разбира, не многу луѓе го споделија ова мислење. Некои сметаа дека сум во несвест, дека не знам за што да фантазирам, дека тоа е само смешна идеја и дека сум незрела тинејџерка. Дури и министер во тоа време кога со ентузијазам му покажував со видео-проектор со 7-те егзотични водопади кои паѓаа од висина од 150 м, тој ја сврте главата на другата страна и ми рече: Пффф - какви се овие карпи.

Од водичи до извршни директори, жените во авантуристичко патување се зголемуваат
Изработка на амбалажи во Охридското езеро на УНЕСКО

За среќа не бевме сами. Нашата прва потреба за опрема, сплавови и обука според меѓународните стандарди беше поддржана за прв пат од страна на ТИ РЕЧЕ и американскиот народ. 

По континуирани и незапирливи напори за промовирање на областа Скрапар, придружба на пријатели, новинари, уметници, спортисти, успеавме да привлечеме инфраструктурна инвестиција на албанската влада заштедувајќи ги посетителите на 2 часа возење до кањонот. Од година во година создадовме активен и одржлив тим со широка мрежа на локална заедница, меѓусебно поврзувајќи неколку области на Албанија преку различни активности на отворено во природа како што се истражување кањон, пешачење, кајак, караван со мазги, посети на локални винарии, итн. сето ова се случува, завршив правни науки и благодарение на разни меѓународни програми за размена, можев да продолжам со длабинско образование за туризам и претприемништво. Потрошив многу енергија, но сè се сврте назад кога ја прочитав радоста во очите на туристите, особено на оние Албанци, кои би се чувствувале гордост како мене!

Токму во моментот кога сè добиваше вистинска форма, тоа беше еден од најголемите предизвици во мојот живот. Мојот кањон беше во опасност да се уништи со изградба на 2 хидроцентрали. Можам да ви кажам дека во тие моменти се чувствував лут, повреден, навреден. Невозможно беше да се замисли дека мојата 17 годишна незапирлива посветеност и стотици ентузијасти и поддржувачи на нашата активност ќе бидат уништени заедно со мене, еден од природните споменици на Албанија. Не можам да кажам дека беше лесно да се управува со таква итна ситуација. Имаше високи финансиски интереси на поединци по проекцијата на ХЕЦ и моќни луѓе. Сепак, во еден од најкритичните моменти, се сеќавам дека длабоко вдишував зборувајќи си во себе: Блерина, колку луѓе во светот добија шанса да заштитат кањон стар 3 милиони години?

Сите ние, дел од оваа бурна историја сме патници. Кањонот бил и треба да остане таму, величенствен и недопрен за идните генерации. Во рок од 1 недела имаше незамислив ангажман и мобилизација на јавното мислење, каде медиумите, локалното население и сите наши посетители со текот на годините станаа наш глас и уво насекаде. Повторно меѓународната заедница беше таму за да ни обезбеди техничка и правна помош за решавање на проблемот. И денес кањонот е сè уште таму и недопрен. Храброста беше неопходна за да се соочам со противниците и кога требаше да останам близу до пријателите. Со храброст можев да ги реализирам идеите и да се соочам со ненадејните промени. Времето никогаш не се враќа назад, не чека никого и никогаш не можете да ги промените работите со тоа што ќе останете во зоната на удобност.

По ова искуство ја сфатив трансформативната моќ на туристичката индустрија и му дадов поголемо значење на промовирање на пошироко ниво на одговорен туризам, како една од алатките што не само што носи економски развој на локалната заедница, туку и на заштита на природата. и нашето наследство. Поради оваа причина, со придонес на волонтери на многу уметници, туристички претприемачи, активни fansубители на туризмот, со поддршка на Програма за претприемништво во Швајцарија ја развивме меѓународната дигитална кампања Зафатени од Албанија, што генерираше за помалку од 2 месеци 2 милиони прегледи, 18 меѓународни написи и стотици написи, хроника и ТВ-емисии во регионот. Можам да кажам дека кампањата предизвика многу дебати во врска со заштитата на природата, потребата од подобрување на имиџот на земјата, потребата за промена на погрешната перцепција за Албанија, но пред се нè информираше сите дека да, Албанија има лагуни полни со фламинго и незамисливи природни богатства.

Пешачење по река и истражување на кањони на Ленгарика

Претприемништвото е можност да се промени светот и цената на успехот е неуморна работа. Можам да кажам дека за да стигнам овде каде што сум денес, беше патување полно со емоции, предизвици, несреќи и воскреснувања. Понекогаш се чинеше како борба со ветерниците, но е потребна упорност. Отсекогаш било потешко отколку што очекував. Но, јас имам среќа да придонесам и да бидам дел од големите трансформации во оддалечените области и да придонесувам за благосостојбата и радоста на луѓето во заборавените заедници. Ова е мојата најголема мотивација. Ние секогаш се развиваме и се откриваме себеси и денес сум тука пред вас со нова иницијатива, Активна Албанија , што промовира автентични искуства на Албанија и регионот и поддржува одговорни иницијативи за туризам. Тоа е иновативен потфат, воден 70% од девојчиња, кои постојано се посветуваат врз основа на 3 принципи: одржливост-одржливост-одржливост. Пандемијата COVID-19 нè потсети на важноста на овој збор.

За секоја врата што ми е отворена, се обидувам да им ја отворам вратата на другите. Треба да се поддржуваме едни со други. Можеби тогаш можеме да започнеме да имаме помалку страв, да правиме помалку погрешни претпоставки, да ги оставиме предрасудите и стереотипите што не разделуваат непотребно. Постои моќ да се чуе, да се раскаже нашата единствена приказна, да се користи нашиот автентичен глас. Треба да бидеме желни да се познаваме и слушаме повеќе едни со други. Тоа, за мене, станува. Ова е мојот омилен дел од книгата на Микеле Обама.

Сакам да им кажам на сите што имаат сон да го следат. Работата секогаш ќе ги извади на површина. Не дозволувајте никој да ви каже дека не сте доволно добри или дека вашата идеја не вреди. Бидејќи сте девојче или не доаѓате од главниот град, не можете да го сторите тоа. Останете вистинити и немојте да се заморувате да се подобрувате. Секако дека можете да блеснете! Lifeивотот е патување во подеми и падови, прифатете го најдоброто околу вас, научете од вашите грешки и станете дел од позитивните промени за себе, за семејството и за вашата земја. Ова е важно. Бидете iousубопитни и не заборавајте да патувате, бидејќи патувањето може да ви го промени животот!

Дел од говорот на TEDx Тирана Официјален настан „Станување“ (март 2021 година)

средба со локалното население
Средба со локалното население
Река Вјоса Пермет
Рафтинг во дивата река Вјоса
Блерина Аго- Станување
Изработка на амбалажи во Охридското езеро на УНЕСКО

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња