• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Назад

Топ 5 причини зошто да ја посетите Црна Гора

* Овој напис е овозможен со поддршка на Проект на УСАИД, економски развој, владеење и раст на претпријатијата во соработка со нашиот партнер од Црна Гора Агенција MASTER TRAVEL.

Капитал: Подгорица
Популација: 625,000
Област: 13.812 км2
Валута: Евра
Должина на крајбрежјето: 293 км
Плажи: 72 км
Врвови над 2000 м: Над 150
Највисок врв: 2.525 м
Клима: Медитеранско, континентално

Најпосетувани фестивали се:
Фасцинада. Пераст, Јули.
Бокеjска Ноц. Котор, август.
Фестивал на морето танцување. Будва, август.
Филмски фестивал во Црна Гора. Херцег Нови, август.
Езеро фест. Езерото Крупач, Август.
Јужна душа. Плажа Улцињ Копакабана, јуни.
Фестивал на Мимоза. Херцег Нови, март.
Европски фестивал Блу - Рибен фестивал. Херцег Нови, февруари

1.Кристално чисто море и неверојатни плажи
Замислете плажа на која би сакале да уживате и да знаете дека е сосема сигурно дека таква плажа постои во Црна Гора. Суровиот брег несебично им овозможува задоволства на loversубителите на сите видови туризам за капење. Карпести плажи често се скриени, а до многумина може да се стигне само со брод, едрилица или скутер, гарантирано е уживање во мирот и приватноста на овој вид плажи. Песочните плажи се идеални за семеен одмор, како и за сите што престојуваат во хотели и популарни туристички центри. Една од песочните плажи е плажа Бечиќи, кое доби големо признание во 1935 година. Награден е за најубавата плажа во Европа и Големата награда на Париз. По 30 години, исто така, беше наградена со Златна палма, како најубава плажа во Медитеранот. Исто така, истакната е и Одлична плажа Улцињ, Долг 12 км, кој завршува на сливот на реката Бојана во Јадранското Море, како и популарно одморалиште за нудисти. Од другата страна на црногорскиот брег, морето ги преплавува околните планини. Засекогаш врзана за убавината на Залив на Котор, карпите и морето, му го одземаат здивот на секој што имал можност да ужива во оваа симбиоза на совршенство. Острови, полуостров, луксузни марини, заливи, разновидност и големина на плажите, сливот на реката Бојана во морето, Которскиот залив, ја прават Црна Гора идеална крајбрежна дестинација, соодветна за сите спортови на вода или едноставно за уживање во сите сетила.
Плажа Свети Стефан
Плажа Свети Стефан
Плажа Лусиче
Плажа Лусиче
2.Овозможува можности за многу активности
Со оглед на тоа дека Црна Гора не е само претежно крајбрежна или претежно планинска дестинација, нејзината разновидност дава многу можности за разни видови активности, а едно е загарантирано - во Црна Гора не може да ви биде здодевно. Возење по работ на планински врвови, покрај скриените езера, длабоките кањони, низ дождовните шуми, потоа пешачење, пливање, нуркање, рафтинг, возење велосипед, јавање коњи, берење растенија и печурки или едноставно гледање птици и долги прошетки во недопрена природа, се само некои од начините да се помине времето во Црна Гора. Кањонирање, крстарење, сафари со џипови, четири сафари, спортски риболов, едрење, сурфање со авион и во текот на зимата, во еден од трите ски центри можете да уживате во зимски спортови. Туристичките агенции во Црна Гора нудат голем број еднодневни и повеќедневни тури.
Рафтинг Кара Кањон
Рафтинг Кара Кањон
Jeип Сафари Црна Гора
Jeип Сафари Црна Гора
3.Точка на средба на истокот и западот
Црна Гора се наоѓа на поволна географска локација и до него се стигнува многу брзо од најголемите европски емитни пазари, има добри транспортни врски, па патувањето до Црна Гора нема да биде тешко и долго: Рим 1 час 20 мин, Виена 1 час 35 мин, Истанбул 1 час 45 мин., Цирих 2 ч., Франкфурт 2 ч. 10 мин., Париз 2 ч. 40 мин., Лондон 2 ч. 50 мин., Москва 3 ч. 10 мин., Белград 45 мин. Исто така е идеална дестинација за сите оние кои сакаат да го запознаат целиот Балкан затоа што Црна Гора е одлична почетна точка бидејќи се наоѓа во центарот на Балканот, па доколку сакате да посетите која било земја во регионот, ќе направете го тоа најлесно и најбрзо ако сте во Црна Гора.
4.Многу погоден за организирање на секакви настани
Без разлика дали станува збор за приватен или деловен настан, Црна Гора нуди неколку можности по многу подобри цени во споредба со остатокот од Европа. Кога станува збор за деловни настани: состаноци, конференции, стимулации и патувања за градење тим, понудата на хотели со соодветни конференциски капацитети постојано се зголемува. Патувања за стимулирање и градење тим се внимателно дизајнирани, а со оглед на природната и културната разновидност што ја поседува Црна Гора, патувањата се барем чудесни и уникатни. Кога зборуваме за приватни настани, свадби и разни видови прослави, доволно е да се информира дека некои од најуспешните луѓе во светот, како што е тенисерот Новак okоковиќ, ја одбраа Црна Гора како дестинација каде ќе ги организираат своите најпосебни ден во животот.
5.Пријатни и пријателски луѓе - одлична забава
Постојат некои луѓе кои ве очекуваат однапред, со отворено срце, со голема насмевка што го чекаат вашето пристигнување. Во Црна Гора, брзањето е малку познат поим, додека Црногорците се општо познати како луѓе кои сакаат живот, шеги и уживање. Бранови на позитивна енергија, дружеубивост, пријатен разговор и сите објаснувања или помош што ви требаат, ќе најдете во кој било град во кој ќе престојувате. Одлична забава и живописен ноќен живот се високо ценети во Црна Гора, па особено во крајбрежниот дел, ноќта и дневните забави се незаборавни. Барови на плажа, кафулиња и дискотеки обично се полни со возбудени луѓе, особено во главниот град на црногорскиот туризам, Будва, која е генерално позната по најдобриот ноќен живот во Црна Гора. Луѓето се многу мирни, затоа често ја користиме изреката „Можеш слободно да спиеш на клупа, ништо нема да ти се случи ниту ќе пропуштиш ништо од твојот имот“. Во текот на целата година се организираат голем број фестивали, маскенбали и разни настани за славење на црногорската кујна. Локални ракотворби, традиција, многу танцување ве чекаат ако одберете да ја посетите Црна Гора за време на фестивалските денови.

За Master Travel

Master Travel нуди прилагодена услуга за туристички агенции и тур-оператори. Master Travel гарантира најдобро ниво на услуга; обезбедува туристички транспорт, официјални водичи, сместување и тури. Тие обично работат со мали групи, ВИП еднодневни турнеи, правејќи ја секоја турнеја незаборавно искуство. Целта на Master Travel е да обезбеди безбедност и максимална удобност. Тие се занимаваат со планирање, организација и логистика на патувања во Црна Гора.

Резервирајте го вашиот одмор во Црна Гора!

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња