• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Назад

Топ 5 најдобри активности во Црна Гора

* Овој напис е овозможен со поддршка на Проект на УСАИД, економски развој, владеење и раст на претпријатијата во соработка со нашиот партнер од Црна Гора Агенција MASTER TRAVEL.

Капитал: Подгорица
Популација: 625,000
Област: 13.812 км2
Валута: Евра
Должина на крајбрежјето: 293 км
Плажи: 72 км
Врвови над 2000 м: Над 150
Највисок врв: 2.525 м
Клима: Медитеранско, континентално

Најпосетувани фестивали се:
Фасцинада. Пераст, Јули.
Бокеjска Ноц. Котор, август.
Фестивал на морето танцување. Будва, август.
Филмски фестивал во Црна Гора. Херцег Нови, август.
Езеро фест. Езерото Крупач, Август.
Јужна душа. Плажа Улцињ Копакабана, јуни.
Фестивал на Мимоза. Херцег Нови, март.
Европски фестивал Блу - Рибен фестивал. Херцег Нови, февруари

1.Разновидност на мал простор

Постојат места што ќе ги исполнат вашите албуми со фотографии и срца како да сте биле на многу дестинации не само на една. Во споредба со остатокот од светот, Црна Гора е толку мал што може да се смести во капка чиста вода, солза радост во окото фасцинирана од убавините на Црна Гора, морска пена носена од разиграни бранови, украси на остри врвови на бесконечни планински масиви, брзаци на брзи чисти реки или глуварче на бесконечни пасишта.

Толку мал, но толку разновиден. Пејзажите се менуваат со неверојатна брзина, така гордите планински венци го откриваат лазурот на заливот за секунда, а потоа се појавуваат вообичаените дилеми „Каде да се погледне?“ бидејќи сликите на прекрасните предели се менуваат со необјаснива брзина.

And yes, this is the first and most important reason why you should visit the country where you reach from the sea to the mountains at an altitude of 2535m in less than two hours drive through the rocky sea of winding roads. Фасцинантна разновидност во мала област, што не можете да замислите, бидејќи никаде на друго место немате можност да доживеете нешто слично, е првата и најважна причина зошто треба да ја посетите Црна Гора.

Црна Гора во Котор
Котор
Разновидност во Црна Гора
Разновидност во Црна Гора
2.Брилијантно културно наследство

Црна Гора не е само убавица, Црна Гора е храбра, трајна, горда и непобедлива. Бурната историја ја направи земјата мултиетничка, мултикултурна и обдарена со многу културни добра. Зачудувачки културни добра, стари векови, кои излегуваат од морето, гордо ги украсуваат прекрасните оловни планини, антички wallsидини кои носат плоштади, катедрали, музеи, цркви или цели крајбрежни стари градови, за чија вредност и убавина строго спроведува државата Црна Гора законски мерки, како и УНЕСКО.

Во овие културни светилишта, каде што theубовта кон нацијата е ореол над сите култури, религии и наследство, имате можност да ги посетите праисториските места, археолошките места, Средновековни гробишта Стеши.

Црна Гора има христијански мошти: раката на Свети Јован Крстител (раката што го крсти Исус Христос), честичката на Светиот крст Господов (делот од крстот на кој беше распнат Исус Христос), иконата на Пресвета Богородица Филимон, исламската реликвија на пророкот Мухамед , фасцинантната катедрала, првата печатена книга на јужнословенските народи, уникатната архитектура исткаена од немилосрдниот камен со голема посветеност на вредните и посветени раце на предците, како и на сите оние кои низ вековите на турбулентната историја овековечиле дел од својата култура со оддавање почит на Црна Гора. Лишена од осветлени реклами, модерен хаос и гужва, Црна Гора ги враќа старите времиња во еден момент.

Поради својот автохтон изглед на зградите, бидете подготвени да почувствувате присуство на Илири, Елини, Римјани, Австро-Унгарци, Словени, Отоманската империја, Германци, Италијанци и многу други кои се стремат кон црногорската убавина.

Традиционални носии
Традиционални носии
montenegrin heritage
Црногорско наследство
Народен танц
Народен танц
3.Автентични хотели од светска класа

Без оглед на кој тип туристи припаѓате, без разлика дали претпочитате највисоко ниво на луксуз или сместување во рурално домаќинство, сосема е сигурно дека можете да најдете сместување и удобност во согласност со вашите лични претензии.

Црна Гора нуди голем број луксузни хотели со услуга што ги задоволи најпознатите светски личности како Georgeорџ Буш, Анџелина olоли, Бред Пит, Арнолд Шварценегер, Ролинг Стоунс, Мадона и многу други. Многу луксузни брендови како одморалишта Аман, хотели и летувалишта Регент, Хилтон, Шератон, Чеди ја прават Црна Гора престижна туристичка дестинација.

Сепак, има и рурални домаќинства, етно села, уникатни катуни, кампови и други видови сместување, скриени во срцето на недопрената природа, каде што ништо друго нема да ве разбуди освен чврчорење на птици или чистење на потоците. Изборот зависи од вас!

Луксузен хотел Црна Гора
Луксузен хотел
Луксузен хотел
Луксузен хотел
4.Исклучителна храна и вино

Ако не сакате да добиете вишок килограми, тогаш, морам да признаам, Црна Гора не е најдобриот избор за вас. Однапред ве предупредувам дека нема да можете да одолеете на шармот на црногорската кујна. Покрај различните вкусови, потребно е да се нагласи дека порциите во Црна Гора се доста изобилни. Во крајбрежниот дел на земјата се служат свежо фатени деликатеси со морска храна, медитеранско овошје и маслиново масло, централниот дел изобилува со езерски и речни риби, од кои најпопуларен е Крап.

Она што е најтипично за Црна Гора, секако е Jegегуска пршута, пријаница (крофни) со мед, како и многу видови домашни сирења. Во северниот дел на земјата, вредните домаќинки традиционално се подготвуваат кажамак (традиционално јадење компири, сирење и крем), погаша (hnони-торта), сирење, кајмак (крем), цицвара, поради што туристите повторно доаѓаат затоа што се типични за овој дел од земјата и сигурно нема да имате можност да ги вкусите на друго место на планетата.

Покрај сите горенаведени, ќе имате можност да уживате во свежи домашни сокови направени од калинка, нане или некој планински чај. Црногорското вино бара романи, блогот не е вистинското место да се напише за тоа затоа што е тешко да се опишат винарии стари 500 години, бесконечни лозја, од кои едното е најголемо во Европа.

Убовта и страста на старите винари, нивните бесконечни приказни за традиционалните начини на подготовка и вкусот и мирисот на Вранац, Крстаж и други сорти, кои со векови се борат за опстанок и раст од камен и земја, ќе ве плени како и чаша вино во домашна атмосфера. Немојте да се изненадите од црногорскиот класичен начин на добредојде, кој служи домашна ракија (ракија) направена од грозје и сливи. Само внимавајте, ракијата е многу јака.

Испод Сака
Испод Сака
Jegегуска пршута
Jegегуска пршута
5.Пет национални паркови и четири локации на светско наследство - дива убавина

Пет национални паркови и четири локалитети на светско наследство ја прават Црна Гора совршена дестинација за сите оние кои сакаат да го заборават шумот на градовите и да се занесат во привлечностите на чистата недопрена природа. Во 2017 година, Дождовна шума Биоградска гора, која зафаќа 1.600 ха и е една од последните три преостанати шуми во Европа, беше прогласена за „Најдобра во Европа“ и влезе во топ 10 дестинации за посета во Европа по препорака на еминентното туристичко списание Lonely planet.

Но, тоа не е сè, во истата категорија спаѓа и Националниот парк Дурмитор и заштитената област на УНЕСКО, за што повеќето ваши пријатели на социјалните мрежи ќе веруваат дека сте направиле фотошоп на фотографиите. Но, не само овие две локации, номинацијата „Најдобра во Европа“ ја красат река Тара, која се нарекува „Солза на Европа“ поради својата чистота на водата, како и Националниот парк Проклетие, кој често се споредува со Алпите.

Црна Гора има престижен статус на УНЕСКО поради заштитата на Средновековни гробници на гробници во Плузин и Забjак - Стечици, како и заштита на УНЕСКО за венецијанската одбрана помеѓу 16 и 17 век: Стато да Тера-западен Стато да Мар. Кога станува збор за националниот парк Ловќен, дилемата е дали е пофасцинантна поради природните или културно-историските вредности На

Истото важи и за Национален парк езерото Скадар, која покрај непроценливите културни вредности е украсена со многу богата флора и фауна. Езерото Скадар е исто така најголем на Балканот, 2/3 од езерото и припаѓаат на Црна Гора, а поради големиот број видови птици кои го населуваат езерото, се смета за втора најважна локација за наб watchingудување птици во Европа.

Смог, бучава и уништување се непознати категории за овие области. Пет национални паркови и четири локалитети на светското наследство ќе бидат непроменети кога и да одлучите да ги посетите, бидејќи тие се црногорско богатство кое со текот на годините само добива вредност.

biogradska gora national park
Национален парк Биоградска гора
Национален парк Дурмитор
Национален парк Дурмитор

За Master Travel

Master Travel нуди прилагодена услуга за туристички агенции и тур-оператори. Master Travel гарантира најдобро ниво на услуга; обезбедува туристички транспорт, официјални водичи, сместување и тури. Тие обично работат со мали групи, ВИП еднодневни турнеи, правејќи ја секоја турнеја незаборавно искуство. Целта на Master Travel е да обезбеди безбедност и максимална удобност. Тие се занимаваат со планирање, организација и логистика на патувања во Црна Гора.

Резервирајте го вашиот одмор во Црна Гора!

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња