• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Назад

Јавање - се што треба да знаете

Активна Албанија нуди лето јавање на коњ во мали групи за групи од 5-14 возачи. Ние сме посветени на давање возење со коњ слободата да се вози контролиран, одговорен коњ.

Кога ќе пристигнете, водич ќе ви помогне да се качите на коњот и ќе ви даде кратка инструкција како да се вози на коњ пред да заминете. Ги отвораме вратите за луѓе кои разбираат како се чувствува коњот, кои ценат да бидат слушнати и почитувани и кои уживаат во возењето.
Има нешто магично во скокање на коњ и летање над поле, нагоре по рид или скокање преку пречка на патот.   

Дали е соодветно јавање за деца за деца?

Нашата јавање на коњ  е погоден за деца на возраст од 6 години и повеќе, а нашата граница за тежина за јавање коњ е 300 килограми.

Авантура за јавање во Албанија
Авантура за јавање во Албанија

Пешачење по албански Алпи

што да носат јавање? Опрема за безбедност.

Шлемови

Возење шлемови намалете го ризикот од сериозни повреди на главата и мозокот со ограничување на влијанието на судир на главата. Истовремено со апсорбирање на ударот, шлемовите за јавање исто така се дизајнирани да го намалат ризикот од пенетрација од остар предмет. Тие имаат тврда надворешна обвивка што ја штити главата од остри предмети.

Шлем за јавање
Шлем за јавање

Панталони

Тие се именуваат со многу различни имиња: брејки, џодпурс, хулахопки за јавање, фармерки за јавање ... но сите овие термини се однесуваат на панталони кои немаат шавови во внатрешноста на ногата и (обично) имаат закрпи од гриплив материјал во внатрешноста на коленото , барем. Панталони за каква било дисциплина ќе ве одржуваат удобно и сигурно во седлото, така што почетниците не треба да се грижат многу за специфични стилови. Откако ќе станете поквалификувани, најверојатно ќе сакате да инвестирате во панталони специфични за дисциплина (на пр. Брези за скокање и облекување, џодпурс за седло, фармерки за вежбање).

панталони за јавање
Панталони за јавање

Чизми

Во англиските дисциплини наречени и чизми за падок (и обични „чизми“ во западните дисциплини), чизми до глуждот со добар газење и пета од 1 инч се одличен избор кога штотуку започнувате. Каубојските чизми се исто така солидна опција, се додека не се толку фенси да ви пречи да добивате валка и кал врз нив. Тие исто така треба да бидат удобни и да имаат барем 1 ″ пета. Петата спречува вашата нога да се лизне низ стерот, што може да создаде небезбедно сценарио ако станете неурамнотежени и отпадни. Можете исто така да носите високи кожни чизми за англиско возење ако сакате.

чизми за јавање
Чизми за јавање

Ракавици

Држењето кожни или гумени узди може да биде непријатно на почетокот, особено ако уздите се нови и с have уште не станале меки и еластични. Исто така, вашите раце можат да се испотат и да ги направат уздите мазни, што влијае на вашата способност да одржите безбеден стисок. Ракавиците ги решаваат овие проблеми. Ракавици за јавање непречено се усогласуваат со вашите раце и прсти, додека имате леплив материјал од дланката. Клучот е да пронајдете ракавици што ви стојат правилно и не се толку обемни или вкочанети што всушност го отежнуваат држењето на уздите.

Ракавици за јавање

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња