• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Назад

Albania Vacation 2024 | What you need to know

Албанија, лоцирана во Југоисточна Европа, е земја на езера, долини, антички римски урнатини, историски манастири, шармантни села и вкусна храна и вино. Тоа е совршено место за посета ако барате искуство кое е надвор од вообичаената патека и помалку туристичко од другите европски земји. 


Капитал: Тирана
Популација: 2,845,955
Област: 28.748 км2
Валута: Лек (СИТЕ)

Подолу се дадени некои работи што треба да ги земете предвид при вашиот одмор во Албанија!

This blog was made possible thanks to the support of Resetting Programme, co-funded by the COSME programme of the European Union

 

Содржина

1.Зошто да ја изберете Албанија за годишен одмор?

Албанија е релативно мала земја, но има што да им понуди на посетителите. Тоа е дом на некои од најубавите пејзажи во светот и не е премногу тешко да се заобиколи. Исто така е културно фасцинантен и има долга историја.

Ќе ви биде лесно Одмор во Албанија да се фокусира на природната убавина што таа ја нуди. Претежно од посетителите претпочитаат да ја откријат албанската традиција и автентичната култура, додека уживаат во одличните активности на отворено.

Значи, што можете да очекувате кога ќе ја посетите Албанија?

Најпрво ќе запознаеме неверојатно пријателски расположени луѓе, подготвени да помогнат секогаш кога ќе ви треба. Ќе се воодушевите од прекрасните плажи со тиркизна вода. Земјата е богата со планини, реки, кањони и езера. Храната е супер вкусна и сè што ќе доживеете вреди за парите.

 

2.Планирање на вашиот  Одмор во Албанија 

Пакување за а патување во Албанија е лесно. Најдобро е да се спакувате лесно, особено ако ја посетувате земјата во лето. Задолжително понесете облека што е соодветна за топлото време и пакувајте чевли што се удобни и во суви и влажни услови.

Треба да спакувате и многу готовина! Кредитните картички не се прифаќаат во повеќето бизниси во земјата, па затоа ќе сакате да бидете подготвени со малку трошење пари пред да пристигнете. Патниците може да очекуваат да платат околу 100-150 евра за лет од големите меѓународни центри како Лондон или Париз.

 

3.Времето во Албанија 

Ако го планирате вашиот одмор во Албанија, ќе сакате да бидете сигурни дека времето е на ваша страна. Па, ако имате среќа, можеби ќе доживеете малку дожд. Просечната температура во Албанија се движи од околу 70 степени целзиусови Фаренхајтови до 86 степени целзиусови во лето и од 10 степени целзиусови до 60 степени целзиусови во зима.

Најдобро време за посета на Албанија би било во текот на пролетта и есента, бидејќи не е премногу топло ниту премногу студено. Албанија се карактеризира со медитеранска клима на брегот, додека во внатрешноста е малку поконтинентална. Навистина студено е само во планинските предели. Албанија има топли, суви лета и благи, влажни зими.

Меѓутоа, ако се случи да наидете на дожд за време на вашата авантура, не грижете се! Најверојатно ќе се расчисти до следниот ден.

Фшати Душман Скадар

6 Дена / 5 Ноќевања - АЛБАНИЈА

Патувајте во дел од Европа сè уште недопрен од масовниот туризам. Посетете антички утврден град, истражете го прекрасниот морски национален парк Карабурун - Сазан со глисер, истражете ги спектакуларните кањони Осуми и запознајте локално семејство во планината Томор.

Packraft, Snorkel и Hike Canyons во Албанија

Планината Језерца

7 дена - АЛБАНИЈА

Откријте ја авантуристичката, мистериозна, нескротлива Албанија на овој двонеделен одмор.

Пешачење по проклетите планини

4.Предлог маршрута за вашето следно патување. 

PACKRAFTING ON THE VJOSA RIVER

Таа се нарекува последната дива река на Европа и е едно од природните чуда на Албанија. Тој е дом на над 1.100 автентични видови и заедници.

Рибната фауна Вјоса се карактеризира со висок процент на ендемични видови на Балканот. Густата вегетација ја прави оваа река одлично место за истражување и релаксација на љубителите на авантури. По целата должина на слободниот тек има многу подземни премини и неистражени пештери.

In the spring, the high water from the melting snow creates the perfect flow for enthusiasts to explore the entire length of the river. The various levels of abduction are such that one does not need prior рафтинг or packrafting experience to navigate them in white water rafts.

Со поддршка на ЕУ 4 иновации – Фонд за предизвик, Активна Албанија развива 4 нови маршрути за пакети (најиновативна туристичка активност на Западен Балкан) и во текот на 2022 година Вјоса може да се истражува за тури од 3-10 дена.

пакување река вјоса

Пакување реката Вјоса

 

ТРЕКИНГ ВО ВИА ДИНАРИЦА

Преку Динарица is a long distance trail that stretches the entire length of the Dinaric Alps, conceived for the first time by a group of passionate climbers to connect the seven countries of Slovenia, Croatia, Serbia, Bosnia and Herzegovina, Црна Гора , Kosovo and Albania. Combining over 1900 km of old shepherd trails, strategic combat routes, new trails, it combines colorful lawns, high mountains, steep valleys, dense beech forests, sparkling alpine lakes and the Tara River Canyon, the deepest canyon in Europe.

Валбона и Thethi (often called Malësia) are the two main destinations, part of Via Dinarica. A wild, high, mountainous landscape, inhabited by strong and fiercely independent people, Malësia has been for the history of Albania the region that was never invaded or subjugated by different waves of invaders during the last 2000 years of history of the Balkans.

Преку Динарица

Преку Динарица

 

ИСТРАЖУВАЊЕ НА ЕДИНСТВЕНИОТ НАЦИОНАЛЕН МОРСКИ ПАРК КАРАБУРУН САЗАН

Карабурун-Сазан е морска површина од 1,9 km и се наоѓа покрај брегот на полуостровот Карабурун и островот Сазан. Во морскиот парк Карабурун-Сазан ќе најдете остатоци од антички грчки, римски и бродови од Втората светска војна.

Ќе бидете сведоци на богатиот подводен екосистем, со варовничките карпи, џиновските пештери и затскриените плажи со древни морнарски натписи на брегот. Коралогните излети се домаќини на некои од најзаштитените и комерцијално ценетите видови, како црвените корали. Поради својата разновидност, коралигенот се смета за еден од најатрактивните морски пејзажи за нуркање во светот.

                    Заливот Грама, полуостровот Карабурун, Албанија

Заливот Грама, полуостровот Карабурун, Албанија

                                           

BIRD WATCHING AND KAYAK IN SHKODRA LAKE

Скадарското Езеро е еден од најголемите резервати на птици во Европа, со 270 видови птици. Половина од нив се птици преселници, додека останатите градат гнезда покрај брегот на езерото. Езерото е засолниште за 1,5 до 2,5 милиони птици секоја година. Поради извонредната биолошка разновидност привлечена од мешавината на езерски живеалишта и потребата за зачувување, Скадарското Езеро беше додадено на списокот на мочуришта од меѓународно значење со Рамсарската конвенција во 1996 година.

Можеби најкарактеристичната птица е реткиот далматински пеликан. Скадарското Езеро е познато по своите зелени бои. Околината на езерото е покриена со крајбрежни шуми и влажни ливади, кои обезбедуваат одлични места за гнездење и храна за многубројните минувачи. Меѓу птиците грабливки што може да се забележат се и змискиот орел со кратки прсти и златниот орел.

Скадарско Езеро

Скадарско Езеро

                                                                                 

СКИ ВО БРЕЗОВИЦА

Сместено на само 28 км од Призрен и 12 км од Брезовица, уште една туристичка атракција на Косово, е уникатно атрактивно село, има скијачка патека но пред се се наоѓа во прекрасните планини на Шар.

Шар Планина лежи на границата меѓу Албанија и северна Македонија и завршува по јужната граница на Косово. Тие се малку позаоблени од Проколнатите Планини и имаат многу врвови високи над 2500 метри, кои нудат стрмни северни падини и многу стабилни снежни услови и фантастични за различни авантури како скијање или возење со чевли на снег.

  Скијање во Брезовица

Скијање во Брезовица

Заклучок

Планирањето на одмор не е лесна задача. Има толку многу работи што треба да се земат предвид и толку многу што треба да се има на ум кога го планирате вашето патување. Ако не сте сигурни што треба да направите, тогаш оваа статија е за вас. 

Ви треба помош при планирањето на патувањето?

Погледнете го нашиот рачно изработени авантури овде.

Во спротивно оставете ни порака во нашата Контактирајте не страница, а некој од нашиот тим ќе стапи во контакт наскоро!

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња