• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Назад

Авантуристичка, мистериозна, нескротена, Албанија.

* Овој напис е овозможен со поддршка на Фонд за предизвик - ЕУ 4 иновации

Во Европа која е скротена и истражена, со правила и ред во секој агол – од супермаркет до автобуска станица – Албанија е последниот бранител на грубиот.

Место каде што планините немаат патишта, реките течат диви, а плажите недопрени од бетонот и шеталиштата на Запад.

Каде што авантурата не е водена од кадифени јажиња или водичи на осамени планети, туку едноставно од стапалата во чевлите и духот во твоето срце.

Онаму каде што прашањата и непознатите се одговараат со пријатна насмевка на локалниот, а не со автоматизиран и спореден резултат од пребарувањето.

Онаму каде што викендот може да ја растопи вашата рутина и да ја обнови вашата желба за неоткриеното и шармот на природата надвор од мапите. Откријте со нас авантуристички, мистериозен, нескротен, Албанија.

Карта на албанските активности

Содржина

1.Изработка на пакувања

Адреналинско пакување на последните реки во Европа кои слободно течат. Речните текови се диви и украсени со прекрасни кањони, плетени речни делови, острови и волови. Пакет од лагуните на јадранскиот брег до прекрасните езера со чиста вода во нескротливи природни паркови.

Што е пакување?

Packrafting е најновиот воден спорт развиен од Активна Албанија ! А пакет е пренослив лесен чамец на надувување. Пакетот тежи само 3 кг и лесно може да се смести во вашиот ранец, на велосипед или во вашиот автомобил. Пакетот отвора бескрајни можности за авантура, и сосема е вообичаено за радарите да комбинираат неколку спортови како пешачење, велосипедизам, скијање, качување и веслање. Вашите авантури со пакет се ограничени само од вашата имагинација.
Пакување во река Шушица
Пакување во река Шушица
авантура за пакување
Packrafting in Vjosa River
Пакување во Вјоса
пакување во Албанија
Пакување во пермет
пакување во реката Вјоса

2.Пешачење

Совршени алпски врвови облечени со снег, бујни зелени долини, езера со искри, мочуришта полни со див свет, традиционални села и разновиден брег кој опфаќа две мориња - Јадранското и Јонското Море - Албанија нудат многу можности за пешачење и планинарење. Сите се придружени со глетки и знаменитости што нема да ги видите никаде на друго место во Европа.
Планинарска тура во Албанија
View of Prespa lake and Ohrid lake from Dry Mountain, Поградец
Зошто Албанија треба да биде на вашата искривена листа на дестинации
Проколнати планини (Албански Алпи)
Пешачење во албанските национални паркови
Пешачење во националните паркови

3.Јавање на коњ

Празниците со јавање често се претвораат во рутина, утра и попладне во седло, вкусна локална храна, вечерен камп и вечера под ѕвездите, но Албанија е земја на неочекувани кои нудат неспоредливи патеки за возење и карактеристична култура.
Јавање коњи во Албанија4
Јавање коњи во Албанија
Јавање коњи во јужна Албанија8
Horse Riding with Funky Adventure in Пермет

4.Нуркање и нуркање

Нурнете или нуркајте на кристално чистите плажи за да откриете уште едно спектакуларно чудо на Албанија. Нанесете маска и перки и лизгајте се во водите на неверојатните островски и оддалечените заливи на полуостровот.
blue-eye-1
Авантура со нуркач во Албанија
© Нуркачки центар Спиранка

5.Култура, Кулинарство, Занаетчиство

Асортиман на византиски и поствизантиски цркви, џамии, манастири со вредни фрески и икони, стари мостови во отомански стил и други споменици, ќе ја збогатат вашата посета на Албанија во местата на УНЕСКО. Производите во албанската кујна се претежно органски, а тоа се забележува по нивниот посебен вкус, придружени со вино од грозје и ракија произведени од локалните винарии. Занаетчиството во Албанија е на бавна траекторија на опаѓање со глобализацијата, која датира од античко време.
Мангалем - Берат
Таве Коси
Кулинарство - Таве Коси

6.Велосипедизам и рели Албанија

Албанија е последната граница на европските велосипедски и рели турнеи. Далечната, непозната и визуелно неверојатна оваа мала балканска нација ќе ве изненади и предизвика со спектакуларната природа и уникатната глетка, а не компензира за вашата напорна работа.
2021-06-08_jacopo
© Рели Албанија
39993aab-689e-4c8a-b9bd-4b996ccac9b3
© Рели Албанија

7.Параглајдерство

Тандем параглајдерство во Албанија, еден од најпогодните спортови за релјефни и атмосферски услови што ги нуди Албанија. Тоа е најдобриот начин да се доживее возбудата на бесплатниот лет во Албанија за прв пат.
DCIM100GOPRO
Параглајдерство во Албанија
параглајдерство
© Sky Sport

Што да научите повеќе? Придружете се на активно албанско патување!

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња