• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука
Назад

Зошто пакувањето во Албанија е врвен авантуристички спорт за вас

* Овој напис е овозможен со поддршка на Фонд за предизвик - ЕУ 4 иновации

Паккрафтинг е редефинирање на тоа што значи да се биде авантурист. Веќе не е наменет само за елитните авантуристи и истражувачи, туку за секој кој сака да ги тестира своите граници и да се предизвика себеси до нови височини. Замислете да можете да истражувате кој било пејзаж на планетата.

Од глечери до планини, пустини до океани, единственото ограничување е вашиот ранец. Нема патишта или патеки, па можете да истражувате со свое темпо, во која било насока што ќе ја одберете. Ова е убавината на пакувањето. Тоа е еден од најбрзо растечките авантуристички спортови бидејќи ви овозможува да правите работи што другите спортови едноставно не можат да ги понудат.

Ајде да истражиме зошто пакувањето брзо станува омилена активност за луѓето ширум светот.

пакување

1.Што е пакување?

Пакрафтинг е уметност на истражување на кој било пејзаж на Земјата само со ранец, малку вода и стапала. Тоа е една од најбрзо растечките авантуристички активности бидејќи ви овозможува да правите работи што другите спортови едноставно не можат да ги понудат.

Убавината на пакувањето е во тоа што можете да истражувате кој било пејзаж на Земјата, од глечери до планини, пустини до океани. Бидејќи нема патишта или патеки, вие сте ограничени само од вашата издржливост и она што можете да го носите - нема граници! Мора да одите каде и да ве однесе реката.

Пакувањето стана популарно поради неговата разновидност. Никогаш нема да бидете ограничени со тоа каде ви е дозволено да одите бидејќи реката секогаш тече низводно. Луѓето кои го сакаат овој спорт уживаат во можноста да истражуваат во која насока ќе изберат без да им се постават граници.

Друга причина зошто луѓето ја сакаат оваа авантура на отворено е затоа што тоа е еколошки. Не треба да се грижите за загадување на животната средина кога се возите со ранци бидејќи ја користите само водата за гориво.

2.Придобивки од пакување

Packrafting обезбедува врвна авантура на отворено бидејќи можете да одите каде било. Нема потреба да чекате некој да дојде и да ве однесе на турнеја или условите да бидат совршени. Packrafting ви дава слобода да го истражувате секој пејзаж што го сакате, во која било насока што ќе ја одберете. Погоден е и за луѓе од сите возрасти и нивоа на вештини! Пакети на Active Albania се самоспасува, што значи дека водата ќе истече пред да стане опасност или опасност - што ја прави безбедна и за децата и за возрасните. Тие се исто така лесни и доволно мали за носење со една рака.

Ќе потрошите помалку пари при пакување бидејќи нема потреба од превоз како автомобили или чамци. Не мора да најдете ни места за кампување; Повеќето места се забранети за време на традиционалните авантури на отворено, како што се патување со ранци, поради дозволите, таксите за резервации итн., но ова не е проблем при транспорт на пакувања. Пакетите се доволно компактни за да се чуваат во багажникот, така што штом ќе се вратите дома од патувањето, се што треба да направите е да ги оставите! Пакетите обезбедуваат и поинтимно искуство каде што не гледате само пејзажи од далеку или преку прозорец на автобусот - тие овозможуваат погледи одблиску што се недостапни со други тури.

Кога пробуваат нови работи, некои луѓе се плашат од неуспех - но не додека пакуваат пакувања!

3.Како да започнете со пакување

Изработката на пакувања е лесна активност за почеток. Едноставно е да ја спакувате вашата опрема и да тргнете надвор. Можете да земете едно од многуте достапни патувања со лопатка или можете сами да го направите.

Постојат многу различни начини да се започне со пакување, но сите бараат неколку клучни ставки:

  • Пакет – пакетите обично се направени од издржливи материјали како ПВЦ, ткаенина или сплавови на надувување. Најпопуларниот материјал е сплавот на надувување кој нуди удобно и суво возење додека патувате низ реки и езера. Тие можат да се надувуваат со воздух со помош на пумпа, но некои се опремени со опрема што ви овозможува да го користите здивот за надувување, што го олеснува надувувањето додека сте на патеката.
  • Весло – ова е она што го користите за да го придвижите вашиот брод напред или да го држите исправен додека веслате. Треба да инвестирате во квалитетно лопатка; во спротивно, брзо ќе се расипе од продолжената употреба и ќе ви го отежне движењето напред.
  • PFD (личен уред за флотација) - ова ќе ве заштити во случај да се превртите или да се лизнете под вода кога веслате со вашиот брод. Некои луѓе избираат да го носат својот PFD во секое време додека се на вода само во случај да им треба. Други претпочитаат да го носат само кога се превртуваат за да не мораат да се грижат за носење дополнителна тежина во текот на нивното патување.

4.Сведоштва за пакување

Мимоза

Моето искуство со пакување беше кратко, но остави траен впечаток. Имав можност да го направам само една недела, што не е ни приближно доволно време. Она што го сакав во него е тоа што ми даде можност да го видам светот на сосема поинаков начин.

Алндерим

I did my пакување excursion on the Vjosa River, located in Пермет, Albania. This place offers some of the most dramatic tides in the entire world and can reach heights up to 5 meters. With packrafting, you get an intimate look at these tides because you’re right next to them when they happen. You’re able to get off your boat and explore without having to be constantly on guard for waves coming up at you from behind.

Андреа

Како некој што сака авантури и истражување, пакувањето беше совршено за мене. Цело време ќе се појавувате во природата. Оваа активност ви дава можност да се запознаете со локалното население и да се вклучите во автентичната култура.

Заклучок

Паккрафтингот е авантуристички спорт кој е во пораст. Ги комбинира придобивките од возење со ранци и кајак и е одличен начин за истражување на нови реки, езера или лагуни. Без разлика дали сте искусен авантурист или почетник, оваа авантура на отворено е за вас.

Крајната авантура во Албанија: Пакрафтинг!

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња