Надвор

Зошто треба да ја додадете Албанија во вашата листа на кофи во 2021 година

Албанија, сместена во Југоисточна Европа, е земја на езера, долини, антички римски урнатини, историски манастири, шармантни села и вкусна храна и вино. Тоа е совршено место за посета ако барате искуство што е надвор од победената патека и помалку туристичко отколку другите европски земји. 

Пандемијата предизвика затворање на многу региони за да ги заштити жителите и работниците од разорната закана од КОВИД-19. Албанија започна со масовна вакцинација против КОВИД. Како и да е, нема ограничувања на КОВИД-19 за патниците кои доаѓаат од европските земји. Секој што ја посетува Албанија не треба да полага КОВИД-19 испит. Ова значи дека може да ја вклучите Албанија како дестинација што мора да ја видите и како подолу се наведени десет причини зошто:

Капитал: Тирана
Популација: 2,845,955
Област: 28.748 км2
Валута: Лек (СИТЕ)

1.Тирана (интригантна престолнина на Албанија)

Тирана е интригантен град со фасцинантна мешавина од старо и модерно. Откако заврши комунистичкото владеење, сивите и излитени градби во градот беа претворени во живописни уметнички дела со интересни апстрактни форми, светли бои, мурали и графити. Куќата на лисјата, БункАрт1 и Националниот музеј се три музеи во Тирана вреди да се посети ако сакате да дознаете повеќе за историјата на земјата. Завршете го денот во Блоку, во кој се наоѓаат различни одлични кафе, ресторани, пабови и продавници.

Плоштад Скендербег, Албанија
2.Пријателски локални жители

Албанците се пријателски расположени и добредојдени, и тие се среќни да ги покажат многу атракции на нивната земја. Се најдов кога разговарав со локалното население за нивното наследство, култура и уживање во храната и ракијата во многу прилики. И еве едно одлично видео што покажува што мислат луѓето за Албанија и што е всушност оваа земја: 

Репродукција на видео
Запознајте пријателски мештани
3.Кафуле култура и храна

Албанската кујна е супер вкусна, под влијание на грчката, турската и италијанската кујна. Бајрек (пециво исполнето со месо, сирење и / или зеленчук) и Фергезе (сад за печен зеленчук и сирење) се две задолжителни локални јадења. Ако го посетувате крајбрежјето, пробајте ја свежо уловената риба и ако ја посетувате селата, пробајте еден од рестораните од фарма до трпеза што ја прикажуваат локалната природна храна во регионот. Кафулињата изобилува низ целиот свет, затоа застанете покрај еден за да се развивам и да уживаш во кафето на патио додека гледаат луѓе. Национален коктел, раки, е одличен начин да се заврши денот.

Албански Бајрек
4.Сценографија што воодушевува

Природната глетка на Албанија е зачудувачка и разновидна, со завеани планини, густи шуми, кристално чисти езера, зачудувачко крајбрежје со плажи и карпи по должината на Јонското Море и природни извори за капење (како на пр. Термички бањи Ленгарика) Тоа е идеална дестинација за секој што бара авантуристичко искуство, со див кампување, пакет рафтинг, параглајдерство, нуркање и кајак, меѓу многуте избори на масата.

Изработка на пакувања во Албанија
5.Цената е фер

Албанија е неверојатно ефтина и нуди одлична вредност за парите. Без кршење на буџетот, удобно можете да јадете оброци со три јадења и да пиете чаша вино секоја вечер за 20 евра. Покрај тоа, хотелите имаат умерена цена за обезбедените удобности. Во споредба со другите европски земји, буџетот за патувања сигурно ќе се протега понатаму во Албанија.

Албанска храна
6.Пешачење во Алпите на Албанија

Нерамни долини, кристално чисти потоци, алпски ливади и оддалечени населби на овчари со камени куќи и покриви со дрвени плочки, ги разликуваат Албански Алпи (исто така познат како Проклети планини), кои се наоѓаат на северот на земјата. Постојат различни пешачки патеки за избор, како „Врвовите на Балканот“, „Виа Динарика“, „Преминот Валбона до Тет“. Панорамскиот поглед го одзема здивот! Поминете ја ноќта во блиската куќа за гости наречена „Кула“, по еден ден пешачење и изедете типична домашна вечера.

Албански Алпи
7.Зачудувачки плажи

Албанскиот брег на Јонско Море (познат и како Албанска ривиера) има многу зачудувачки бел песок и чисти плажи кои се релативно ненаполнети за разлика од другите европски дестинации на плажата. Пливањето во кристално сино тиркизно море, јадење со свежа морска храна и истражување на типичните села во затскриени заливи се она што нескротливата Албанија може да ја понуди. Не заборавајте на зајдисонцето кое го одзема здивот.

Албанска ривиера
8.Сајтови со историски интерес

Албанија има долго и комплицирано минато, со претходни цивилизации како римската, грчката и османлиската. Тврдината Крује, Р. Римски урнатини на Бунтрит, античките чаршии што порано биле зафатени пазари, комунистички бункери, византиски цркви и манастири се само неколку од важните места за посета во регионот. Не заборавајте на Наведените страници на УНЕСКО на Берат и Gjирокастра, доказ за античката историја што ќе ја допрете додека ја истражувате оваа земја од Западен Балкан.

Аполонија, Фиер
9.Архитектонски дизајн

Албанска архитектура се движи од добро сочувани османлиски куќи во Берат до живописно реновирани станбени згради од времето на комунизмот, заради богатата историја на земјата. Посетете една од посетителите на Светското наследство на УНЕСКО, како што е Бутринт, значајно праисториско археолошко наоѓалиште во Албанија.

Берат, Албанија
10.Одете во Албанија сега пред да бидете доцна

Албанија останува во голема мера неоткриена и не е под влијание на масовниот туризам. Има неколку дена кога нема да видите друг посетител, особено ако пешачите по планините, истражувате кањони или посетувате рурални села. Албански празник е совршен избор ако сакате да се потопите во автентични култури, чиста природа и да запознаете локални пријателски настроени луѓе!

Глечерни езера на Рајча, Албанија

Последни објави

  • На Вести

2020 година Меѓународен ден на планината: Биодиверзитет

How wild, immense and powerful are our mountains #InternationalMountainDay Key facts to know: Mountains cover…

2 дена ago
  • На Вести

ПРАВЕТЕ АКЦИЈА: Придружете се на глобалниот повик за заштита на реките за време на пандемијата!

Today’s crisis exposes the critical need to ensure freshwater and communities that depend on it…

2 дена ago
  • Надвор

5 моќни дестинации на Северна Македонија

* This article was made possible by the support of USAID, Economic Development, Governance and…

2 дена ago
  • Надвор

ГРАНТЕН ИНТЕРВЈУ ЗА РАЗБЕРЕН ПРЕД СЕГА: БЛЕРИНА ПОВЕЕ, ОСНОВАЧ НА АКТИВНА АЛБАНИЈА

GRANTEE SPOTLIGHT INTERVIEW: BLERINA AGO, FOUNDER OF ACTIVE ALBANIA FOR USAID, Economic Development, Governance and…

2 дена ago
  • Искуства

Јавање - се што треба да знаете

Active Albania offer summer horseback riding in small groups for groups of 5-14 riders. We…

3 дена ago
  • Искуства

7 скокови во умот во Северна Македонија

* This article was made possible by the support of USAID, Economic Development, Governance and Enterprise…

Пред 3 месеци