• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Истражете некои од најатрактивните „железни патишта“ во Европа - Виа Ферера Авантура во Косово

Активна Албанија учествуваше во активност организирана од Албанска федерација за алпинизам и планински туризам во соработка со планинарското друштво Маримангат Пеје (фбак), финансиски поддржан од Свисконтакт.

Настанот се одржа во текот на 2 дена во Пеќ, Дечан и Призрен.
За време на овој настан, учесниците имаа можност да ја испробаат Via ferrata Shpella во Пеќ, Vija ferrata Decani во Decan и Vija ferrata panorama во Призрен.

Фејсбук
Pinterest
LinkedIn

Што е Виа Ферата?

Виа Ферата е активност што на прв поглед изгледа опасна и само за најхрабрите! Но, ова не е целосно точно, па затоа вреди да се проба!
Виа Ферата (од италијанскиот „железен пат“) е метод на качување при кој луѓето што се искачуваат, минуваат преку челични јажиња и скали, додека секој пат тие се цврсто прицврстени на карпата. Со помош на опрема и водичи е можно дури и оние луѓе кои немаат знаење во техниката на искачување да се обидат да се предизвикаат себе си. Нивната тешкотија варира и ова искачување е погодно за луѓе од 15 години до која било возраст за која сметаат дека е силна.

Патека на активност

Ден 1
7:00 часот - Средба со групата во Тирана и почеток на патувањето за Косово.
Околу 12: 30-1: 00 часот пристигнуваме во Пеќ, каде што бевме сместени во хотел Камп Карагак.
После ручекот, се среќаваме Нол Красниќи од Здружение Мариманга, и започнете 10 минути возење до просториите на Здружението. Таму по краткото претставување на здружението и преку ферата, ја земаме безбедносната опрема, кацигите и ракавиците и повторно го започнуваме патувањето 15 минути. со автомобил до почетокот на преку ферата Шпела.

Во Пеќ има 4 преку ферата (Ари, Мат, Шпеlaа и Виа ферата Мериманга, која е најголемата во Европа).

По брзото брифирање, за опремата и безбедносните правила што треба да се следат, ги учиме правилните маневри на јаже и техниките за искачување.

Преку Ферата Шпела е долг 500 метри и трае околу 2 и пол часа до 3 часа. Трча по 8 пештери (Шпела на албански јазик), што е главната причина за ова име. Се смета за „тешко“.

Во текот на целото патување, ќе продолжите да се искачувате по патишта кои постепено стануваат попредизвикувачки, секогаш имајќи ја предвид безбедноста и се засноваат на вашите способности. Тоа е вистинско игралиште за алпинисти. Experienceе доживеете самити и визии кои го одземаат здивот, пријателски водичи со знаење (заверени со највисоки алпски квалификации во светот!).
По искачувањето, започнуваме спуштање низ планинска патека што трае околу 30 мин. Отколку скокнеме до автобусот и одиме кон хотелот. Не чека супер вкусна традиционална вечера.

2 ден
Денес се будиме рано, бидејќи имаме 2 искачувања да настапиме. По појадокот, околу 7:30 часот, тргнуваме кон Дечан. Таму се среќаваме со претставници на Преку Ферата Декани. По кратко воведување на via ferrata и ажурирање на безбедносните услови, го започнуваме искачувањето. Трае околу 3 часа. Потоа започнуваме да патуваме за Призрен, каде водичот Дени Хамели нè чекаше.
Имаме ручек за добредојде и околу 15: 30-16: 00 часот ја започнуваме активноста, Преку Ферата Панорама што трае околу 2 часа.

Преку Ферата е најновиот авантуристички туристички производ во Косово. Не е потребна претходна обука. 90 проценти од гостите се први тајмери. Но, сепак, има наплив на адреналин додека го постигнувате вертикалното искачување низ металните скали високо над него Кањон Ругова или додека уживате во некои неспоредливи погледи на околните планини и пештери. Ова е задолжителна активност на отворено додека ја посетувате новородена земја во Европа - Косово!

Активна Албанија нуди 2-дневно патување (преку ферата + пешачење во косово)

Остави одговор

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство. Политика за колачиња