...
  • info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu

Shqipëria aventureske, misterioze, e pazbutur.

* Ky artikull u bë i mundur nga mbështetja e Fondi i Sfidës - Inovacioni EU 4

Fondi i Sfidës BE 4 Inovacioni

Në një Evropë që është zbutur dhe eksploruar, me rregulla dhe rregull në çdo cep – nga supermarketi deri te stacioni i autobusit – Shqipëria është mbrojtja e fundit e të thyerve.

Një vend ku malet nuk kanë rrugë, lumenjtë rrjedhin të egër dhe plazhet e paprekura nga betoni dhe shëtitoret e Perëndimit.

Aty ku aventura nuk udhëhiqet nga litarët prej kadifeje ose nga udhërrëfyesit e vetmuar të planetit, por thjesht nga këmbët në këpucët tuaja dhe shpirti në zemrën tuaj.

Aty ku pyetjeve dhe të panjohurave përgjigjen me buzëqeshjen tërheqëse të rezultateve të kërkimit lokal dhe jo të automatizuar dhe të renditur.

Aty ku një fundjavë mund të shkrijë rutinën tuaj dhe të ringjallë dëshirën tuaj për të pazbuluarin dhe zhavorrin e natyrës përtej hartave. Zbuloni me ne aventureske, misterioze, e pazbutur, Shqipëri.

Harta e Veprimtarive Shqiptare

Tabela e Përmbajtjes

1.Paketim

Paketimi i nxitur nga adrenalina në lumenjtë e fundit të Evropës me rrjedhje të lirë. Rrjedhat e lumenjve janë të egër dhe të stolisur me kanione të bukur, pjesë lumenjsh të gërshetuar, ishuj dhe harqe. Paketa nga lagunat në bregun e detit Adriatik në liqenet e bukur me ujë të pastër në parqe natyrore të pazbutura.

Çfarë është Packrafting?

Packrafting është sporti më i ri ujor i zhvilluar nga Active Albania ! A paketim është një varkë portative e lehtë me fryrje. Pesha e paketës është vetëm 3 kg dhe mund të futet lehtësisht në çantën tuaj të shpinës, në biçikletë ose në makinën tuaj. Një paketë hap mundësi të pafundme për aventurë dhe është mjaft e zakonshme që transportuesit e paketave të kombinojnë disa sporte si ecja, çiklizmi, skijimi, ngjitja dhe vozitja. Aventurat tuaja me një paketë janë të kufizuara vetëm nga imagjinata juaj.
Paketimi në lumin Shushicë
Paketimi në lumin Shushicë
aventurë paketimi
Packrafting in Vjosa River
Paketim në Vjosë
paketim në Shqipëri
Paketim në permet
paketim në lumin Vjosë

2.Shëtitje në shëtitje

Maja të thyera alpine të veshura me dëborë, lugina të gjelbëruara, liqene të ndezura, ligatinat plot me kafshë të egra, fshatra tradicionale dhe një bregdet i larmishëm që përfshin dy dete – Adriatik dhe Detin Jon – Shqipëria ofrojnë shumë mundësi për udhëtime ecjeje dhe ecje. Të gjitha shoqërohen me pamje dhe pamje që nuk do t'i shihni askund tjetër në Evropë.
Turne Hiking ne Shqiperi
View of Prespa lake and Ohrid lake from Dry Mountain, Pogradeci
Pse Shqipëria duhet të jetë në listën tuaj të destinacioneve
Bjeshkët e Nemuna (Alpet Shqiptare)
Hiking në parqet kombëtare shqiptare
Hiking në Parqet Kombëtare

3.Hipur mbi kalë

Pushimet e kalërimit shpesh shndërrohen në një rutinë, mëngjeset dhe pasditet në shalë, ushqimi i shijshëm vendas, një kamping në mbrëmje dhe darka nën yje, por Shqipëria është një vend i shtigjeve të paparashikuara të kalërimit dhe një kulture të veçantë.
Hipur me kalë në Shqipëri4
Hipur me kalë në Shqipëri
Hipur mbi kalë në jug të Shqipërisë8
Horse Riding with Funky Adventure in Përmet

4.Zhytje dhe snorkeling

Zhyt ose snorkel në plazhet e kristalta për të zbuluar një tjetër mrekulli spektakolare të Shqipërisë. Vendosni një maskë dhe pendë dhe rrëshqisni në ujërat e gjireve të largëta të ishullit dhe gadishullit mahnitës.
sy blu 1
Aventura e snorkelit në Shqipëri
IMG 1358
© Qendra Diving Spiranca

5.Kultura, Kulinaria, Artizanati

Një shumëllojshmëri kishash bizantine dhe postbizantine, xhami, manastire me afreske dhe ikona të vlefshme, ura të vjetra të stilit osman dhe monumente të tjera, do ta pasurojnë vizitën tuaj në Shqipëri në vendet e UNESCO-s. Produktet në kuzhinën shqiptare janë kryesisht bio dhe kjo vihet re në shijen e tyre të veçantë, të shoqëruar me verë rrushi dhe raki të prodhuar nga kantinat vendase. Zanatet e Shqipërisë janë në një trajektore të ngadaltë rënieje me globalizimin, që daton që në kohët e lashta.
Mangalem Berat
Mangalem – Berat
Tave Kosi
Kulinaria - Tave Kosi

6.Çiklizëm dhe Rallying Albania

Shqipëria është kufiri i fundit i Evropës në turne me biçikleta dhe mitingje. Ky komb i vogël ballkanik i largët, i panjohur dhe vizualisht mahnitës do t'ju befasojë dhe sfidojë me natyrën spektakolare dhe peizazhin unik sesa kompenson mundin tuaj.
2021 06 08 jacopo
© Rally Albania
39993aab 689e 4c8a b9bd 4b996ccac9b3
© Rally Albania

7.Paragliding

Tandem Paragliding në Shqipëri, një nga sportet më të përshtatshme për relievin dhe kushtet atmosferike që ofron Shqipëria. Është mënyra më e mirë për të përjetuar për herë të parë emocionin e fluturimit të lirë në Shqipëri.
paragliding në Shqipëri
Paragliding në Shqipëri
paragliding
© Sky Sport

Çfarë të mësoni më shumë? Bëhuni pjesë e një udhëtimi aktiv shqiptar!

Posto nje Koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë.