...
  • info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Најдоброто од Албанија - 15 дена

Изработка на пакувања / пешачење / нуркање / дегустација на вино / посета на културата на УНЕСКО / Посета на бункер / рафтинг

Најдоброто од Албанија

Откријте ја авантуристичката, мистериозна, нескротена Албанија во овој двонеделен одмор.

Сончево 128

Времетраење

15 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

Мин. 4 луѓе / Макс. 12 луѓе

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Луксузни и бутик хотели

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Меѓународен аеродром во Тирана

Сезона Ш

СЕЗОНА

април - септември

2

ТЕШКА

Умерен

Не е потребно искуство за различни активности на отворено, само разумно ниво на фитнес и способност да се справите со 2-6 часа активност дневно.
мапа на турнеја

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Фотографија
Определување

Од

€4800

Споделете ја оваа турнеја
Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1
Избор на патници Tripadvisor
Кампување
Маршрута
ДЕН 1 Тирана - жива албанска престолнина

 

*По пристигнувањето во Тирана се организира приватен трансфер за да ве однесе до Arté Boutique Hotel.

Тирана е интригантен град со фасцинантен спој на старо и модерно. Откако заврши комунистичкото владеење, сивите и нечисти градби во градот беа претворени во живописни уметнички дела со интересни апстрактни форми, светли бои, мурали и графити. Куќата на лисјата, BunkArt2 и Националниот музеј се три музеи во Тирана кои вреди да се посетат доколку сакате да дознаете повеќе за историјата на земјата.

Вечера за добредојде во ресторан Гзона.

2 ДЕН Научете како да готвите албански тестенини

Едно од изненадувањата на живиот и динамичен главен град Тирана е несомнено да се има класа за готвење на готвачот на Мулиџиу, Бледар Кола, готвач со престижно меѓународно искуство (вклучувајќи го и Нома).

Менијата за јадења за готвење Мулиџиу се деликатна интерпретација на албанската традиција, во нивниот растителен израз. И да, ќе ги зготвите и албанските тестенини: дромсата, еден вид малтаљати распространета на Балканот.

Фантастична вечера во ресторанот Salt и коктел ноќе во Блоку, позната како дестинација за забава со своите бутици, продавници, ресторани, трендовски барови, пабови и кафулиња.

3 ДЕН Излезете во вечниот град Берат

Денес ќе откриеме една од најволшебните културни знаменитости во Албанија. Берат, античкиот град, стрмно каскади до бреговите на спокојната река Осум. Оваа локација заштитена од УНЕСКО е вистински лавиринт од излитени бели улици, нерамна калдрма и се разбира, волшебниот мозаик од прозорски рамки што зјапаат од секој ѕид, доловувајќи ги двете половини на Берат, Горица и Мангалем, во нетрепкачки натпревар низ вода.

Вечера и дегустација на вино во една од најпознатите винарии во Албанија, винаријата Çobo.

4 ДЕНДуховно планинарење во светата планина Томор

Недалеку од центарот на Берат, античкиот дом на илирските богови, планината Томор, се издига на околу 2416 метри надморска височина. Планината е позната по Националниот парк Томори (Parku Kombëtar Mali i Tomorit), но има и подлабоко, духовно значење. Оваа света планина, именувана и со која претседаваше во албанското учење Баба Томор или Отец Томор е планината каде боговите спиеја. Во текот на денот се дегустира домашен пикник ручек.

5 ДЕН Пешачење по реката во кањонот Ленгарица и термалните точки на Пермет

Прекрасниот кањон Ленгарица се наоѓа во Националниот парк Елата Хотова, Пермет. За време на истражувањето ќе видиме неколку пештери а највпечатлива е Пештерата на гулабите долга 160 метри и до 3 метри. На почетокот на кањонот има лакови од камен мост над кривулест протег од брилијантно сино-зелена вода. Изградена во средниот век, таа им дозволува на луѓето да ја преминат реката богата со сулфур уште од времето на Отоманската империја. Топлата вода ита под него, обезбедувајќи релаксирачко уживање за време на нашето пешачење по реката.

Традиционална вечера со сазе музика.

6 ДЕН Рафтинг/ Паккрафтинг во последната дива река на Европа

Таа се нарекува последната дива река на Европа и е едно од природните чуда на Албанија. Тој е дом на повеќе од 1.100 видови и автентични заедници. Рибната фауна на Вјоса се карактеризира со висок удел на видови ендемични на Балканот. Бујната вегетација ја прави оваа река одлично место за истражување и релаксација на љубителите на авантури. Низ должината на слободниот тек има многу подземни премини и неистражени пештери. Ќе ги сплаваме најубавите 10 км од реката Вјоса.

7 ДЕН Пешачење по водопад

Денеска ќе направиме кратко пешачење од селото Штембец до прекрасниот водопад во подножјето на ѕидот на планината Вомерчка. Оваа патека нуди неверојатни погледи на најдраматичното јужно лице на планината Вомерчка, вклучувајќи го и природниот споменик на глацијалот Вомерчка. По 1,5 часа пешачење ќе уживаме во пикник ручек. Пешачењето повратен пат е околу 6 км.

Во попладневните часови ќе имаме можност да го посетиме камениот град Ѓирокастро, место заштитено од УНЕСКО. Вечера во ресторан Те Кубе, вкус на уметност и локална богата кујна.

8 ДЕН Посета на Националниот парк Бутринт и обиколка на Mussle

Нерамното крајбрежје на Албанија, со традиционални села сместени во изолирани заливи и златни плажи прекриени со тиркизни води, беше откритие кога патниците првпат почнаа да ја откриваат земјата пред една деценија. Оттогаш, последните недопрени плажи во Европа се сменија речиси непрепознатливи, но сè уште има многу причини да дојдете овде и да го истражите ова прекрасно јонско крајбрежје.

Ќе излеземе во историјата на наследството на Бутринт, најголемата археолошка атракција на Албанија.

По посетата на Бутринт ќе се придружиме на тура со школки. На патот со бродот ќе откриеме како активноста на одгледување и одгледување школки станала важна за регионот и цела Албанија во времето на комунизмот. Ќе одбереме школки за ручек и ќе гледаме како се чистат и готват со локалниот рецепт.

9 ДЕН 9 ДЕН Релаксирачки ден на плажа во Ксамил

Откако во Ксамил, ќе уживаме во рајските плажи кои нудат бел песок и кристално чиста вода со медитеранска клима во текот на целата година. Составен е од десетици мали заливи кои се обвиткуваат околу назабениот пејзаж. Накратко – Совршен начин да имате радосен ден на плажа.

Вечера со поглед во замокот Лекурси.

10 ДЕН Истражете го островот Тонго со брод

Денес ќе избегаме од гужвите и ќе откриеме некои навистина скриени скапоцени камења на албанската ривиера со брод. Островот Тонго е ненаселен остров во Јонското Море на само 300 метри од грчкиот брег. Карпестиот остров е околу 2,5 хектари и има неверојатна песочна плажа и одличен воден свет. За време на патувањето ќе истражиме неколку места, меѓу кои и Кејп Стилос, заливот Фтеле и островот Тонго.

Додека уживаме во тајните заливи ќе готвиме ручек на скара со свежа уловена риба од локалните рибари.

11 и 12 ДЕН Ден на плажа во Дерми

Дали некогаш сте биле некаде каде што едноставно се чувствувате веднаш удобно и удобно? Така ќе се чувствувате во малото крајбрежно село Дерми. Тоа е мирно и неверојатно прекрасно. со неколку историски знаменитости во областа кои вреди да се посетат, како што се Манастирот Свети Теодор, црквата на манастирот Панагија и црквата Хипапанте. Дерми е познат и по куќите од бел камен со сини прозорци, поради што многумина го нарекуваат албански Санторини. Додека сме во Дерми ќе изнајмиме брод и ќе се упатиме кон заливот Ѓипе. Можеме да пешачиме 4 километри долгиот кањон Ѓипе и да го видиме водопадот Петасма. Покрај тоа, ќе ја посетиме и Пиратската пештера до која може да се пристапи само со брод.

13 ДЕН Истражете го прекрасниот полуостров Карабурун со јахта

Со јахта ќе стигнеме до Националниот морски парк Карабурун-Сазан, единствениот резерват од ваков вид во земјата, дом на желки, фоки и делфини. Ќе застанеме кај мистериозната пештера кај Хаџи Алиу, која со милениуми ја користеле трговците и шверцерите, а сега е национален споменик. Ќе направиме постојка и ќе го посетиме островот Сазан. Има недопрено крајбрежје, но сè уште е покриено со мистерија, дури и за повеќето Албанци. Тоа е затоа што островот некогаш бил утврдена, изолирана воена база и никогаш немал цивилно население.

Ќе нуркаме во оддалечен залив, ќе се сончаме на недопрена плажа и ќе уживаме во ручекот со свежа уловена риба.

14 ДЕН Посета на Орикум и релаксирачки ден на плажа

Археолошките остатоци ја откриваат провинцијата како една од најважните меѓу високо развиените јужни населби! Помеѓу многу други урнатини, паркот вклучува особено убави траги од театар во антички римски стил. Всушност, во антички Орик Цезар ги подготвувал своите напади против оние кои не ги почитувале јужните италијански градови.

Збогум вечера со поглед на Tiku & Mato.

15 ДЕН Меѓународниот аеродром во Тирана и време да се каже збогум

Возење: околу 2,5 часа (Меѓународен аеродром Валона-Тирана)

Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство.