...
  • info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Спакувајте ги Раф и Трек патеката Виа Динарика низ Албанија, Косово и Монтегро - 9 дена

Изработка на пакети / пешачење

Спакувајте ги Раф и Трек патеката Виа Динарика низ Албанија, Косово и Црна Гора

Откријте едно од скриените чуда на Европа додека пешачите низ Албанија, Косово и Црна Гора и сплавувајте го огромното езеро Скадар

Сончево 128

Времетраење

9 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

До 14 лица

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Хотел / куќа за гости

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Меѓународен аеродром во Тирана

Сезона Ш

СЕЗОНА

Март - ноември

2

ТЕШКА

Умерен

Не е потребно рафтинг или пешачење искуство, само разумно ниво на фитнес и можност да се справите со 3-5 часа активност на ден.

Од

€1350

Споделете ја оваа турнеја
Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Монтин
Пешачење преку патеката Виа Динарика
Рафтинг
Спакувајте рафтинг во најголемото езеро на Балканот
Кампување
Запознајте ја автентичната култура во планинските села
Ознаки за локацијата / регионот

Регионот е разновиден пејзаж на нерамни ридови, високи карпи и бесконечно, тркалачко земјоделско земјиште. Медитеранската клима е совршена за одгледување грозје и други овошја. Тоа е идеално место да излезете од победената патека и да имате уникатно балканско искуство.

Суштински информации

Визи: Албанија и Северна Македонија
Не е потребна виза за повеќето националности, вклучувајќи ги носителите на пасош во Велика Британија, повеќето други националности на ЕУ, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.
Вакцинации: Албанија и Северна Македонија
Нема специфични ризици по здравјето.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1
Избор на патници Tripadvisor
Гарантирана безбедна каса
Фотографија
Како е тоа?
  • Што е вклучено
  • Доаѓање таму
  • Храна и сместување
  • Маршрута
  • Листа за пакување
  • Најчесто поставувани прашања

Стручни, пријателски водичи, англиски говорни водичи.

Сместување во мали хотели и куќи за гости

Природна, свежа храна.

Beе бидете префрлени од и до аеродромот во меѓународниот аеродром во Тирана

Овозможено е сè што ви треба за рафтинг и пешачење.

Регионот е разновиден предел на нерамни ридови, високи карпи и бесконечно, тркалачко земјоделско земјиште. Медитеранската клима е совршена за одгледување грозје и други овошја. Тоа е совршено место да излезете од победената патека и да имате уникатно балканско искуство.

Хотел Традита
ДЕН 1

Хотел Традита
Скадар, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Гостилница Језерца
2 ДЕН

Куќа за гости во Језерца
Валбоне, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Куќа за гости Кутјам
3 ДЕН

Куќа за гости Кујтим
Церем, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Куќа за гости Башкими
4 и 5 ДЕН

Куќа за гости Башкими
Добердол, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Куќа за гости Газменд Вучетај
6 ДЕН

Куќа за гости Газменд Вучетај
Вушање, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

куќа за гости мола
7 ДЕН

Куќа за гости Мола
Тет, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Хотел Себастијано
8 ДЕН

Хотел Себастијано
Леже, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Скадар

ДЕН 1

Меѓународен аеродром во Тирана - подигнете
Превоз до Скадар и сместување до хотел Традита
20:00 Добредојде вечера

Коман
Валбона
Гостилница Језерца
Претходна
Следно

2 ДЕН

6:00 Рано појадок
7:00 Поаѓање кон Коман
9:00 Возење со траект до езерото Коман
13:00 Пристигнување во долината Валбона круг 13: 00ч
Спијте до гостинската куќа „Језерца“, Валбоне
15:00 Пакет рафтинг во реката Валбона
20:00 Локална вечера

Дополнителни информации:
Ако претпочитате во истиот ден, можеме да одиме до водопадот во Рарагам. Или одморете се и уживајте во прекрасната околина.
Оддалеченост: 10 км Извидување: 300м
Време: 3 часа
Појдовна точка: Хотел: Фуша е Gjеше
Од гостилницата „Језерца“ до почетната точка на ова мало пешачење по нејзиниот асфалт, можеме да пешачиме дополнителни 20 минути или можеме да изнајмиме минибус.

Кулота е Кеќе
Церемонија
Претходна
Следно

3 ДЕН

7:00 Појадок
Пешачењето започнува од долината Валбона - искачете се на Колата е Кеќе на највисокиот врв во Црна Гора (е на границата со Албанија) - пешачење до Церем, Албанија.
Спакуван ручек
19:30 Преспа и вечера во гостинот „Кујтим“, Церем, Албанија

Валбона до врвот Колата е Кеке: 6,2 км / 955 м / 4: 30 ч
Колата е Кеќе до Церем: 10км / 400м / 4: 00ч
Време: 9 часа

Дополнителни информации:
Ако претпочитате да го правите само пешачењето Валбона до Церем без да се искачите на врвот:
Оддалеченост: 13 км
Висина: 1100м
Време: максимум 7 часа.

Добердол
Буестхаус „Те Башкими“
Претходна
Следно

4 ДЕН

7:00 Појадок
8:00 Церемонија за пешачење до Добердол со спакуван ручек
19:30 Локална вечера и спиење до гостинот „Те Башкими“, Добердол, Албанија

Растојание: 16 км
Висина: 1100м
Време: 5 часа

Врв Gjеравица

5 ДЕН

7:00 Појадок
Пешачење Добердол - Врв Gjеравица (познат официјално како највисок врв на Косово) - Гропа е Ереникут со спакуван ручек
19:30 Локална вечера и спиење до гостинот „Те Башкими“, Добердол, Албанија

Растојание: 18 км
кота: 1100
Време: 6.30

Вусање
Куќиште
Бабино Полие
Претходна
Следно

6 ДЕН

7:00 Појадок
8:00 Трансфер до Вушање 1 час возење
10:00 Пешачење од Куќиште до Бабино Поjeе со локален ручек

19:30 Вечера и спиење до гостинот Газменд Вучетај, Вушање, Црна Гора
Оддалеченост: 19 км
Кота: 1100
Време: 7 часа

Theth
Куќа за гости Мола
Претходна
Следно

7 ДЕН

7:00 Појадок
8:00 Пешачење од Вутај (Вушање) до Тет со локален ручек
19:30 Локална вечера и сместување до гостилницата Мола во Тет
Оддалеченост: 21 км
Висина: 1100м
Надолнина: 1350м / Време: 8 часа

Дополнителни информации:
Постојат можности да го скратиме овој поход, ако направиме џип-трансфер од Вушање до почетната точка - 4 километри.

Исто така, на крајот од планинарењето постои можност да се пренесе / минибус за да се скрати скокот за 4 километри за да се оди на Тет.

Кафе Торе
Куне залудна приказна
Леже
Претходна
Следно

8 ДЕН

7:00 Brekafast
9:00 Поаѓање кон Лежа. Кратка станица во Кафе Торе.
12:30 Ручек во Боге.
14:30 Пристигнување во Лежа доцна навечер и сместување во хотелот Себастијано
15:30 Спакувајте рафтинг во природниот парк Куне Ваин Тале
20:00 Збогум вечера

9 ДЕН

8:00 Појадок
Поаѓање до меѓународниот аеродром во Тирана и време за збогум.

Сместување во мали хотели и куќи за гости.
Сите појадоци, ручеци и вечери како што е опишано во програмата.
Опрема за прва помош.
Пакувајте опрема за рафтинг.
Трансфери на аеродром.

Чизми за пешачење и стапови.
Лична облека.
Било какви лични трошоци, како што се пијалоци.
Патничко осигурување.

Обувки за пешачење.
Јакна или руно во случај на студено или дождливо време.
Костим за пливање и крпа.
Мал ранец за носење лични предмети.
Камера.
Заштита од сонце.

        30 Евра / лице.

        45 евра / лице.

П Која ќе биде големината на групата?

Минимум 6 лица и максимум 14 лица.

П Барања за исхрана

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

ПВремето

Најдобри месеци за доживување на оваа турнеја се април-јуни и септември-ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени.

П Минимална возраст (на приватно патување)

Децата можат да се приклучуваат само на приватни патувања. Треба да имаат најмалку 15 години.

П Клиентот треба да биде свесен за тоа

Претходно искуство, медицински состојби, тежина, диетални барања.

Поврзани тури