• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Пакувајте сплав и пешачење низ Западен Балкан - 12 дена

Изработка на пакети / пешачење / Кампување

Пакувајте сплав и пешачење низ Западен Балкан

Весло, патување и спиење во сценографии што не можете да си дозволите да ги пропуштите! Искусете нескротливи агли на Западен Балкан.

Сончево 128

Времетраење

12 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

До 14 лица

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Хотел / Кампување / Куќа за гости

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Меѓународен аеродром во Тирана

Сезона Ш

СЕЗОНА

Март - ноември

2

ТЕШКА

Умерен

Не е потребно рафтинг или пешачење искуство, само разумно ниво на фитнес и можност да се справите со 4-7 часа активност на ден.

Од

€1,900

Споделете ја оваа турнеја
Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Рафтинг
Спакувајте рафтинг во езерото Скадар
Кампување
Див камп под вездите
Монтин
Две земји, 65 километри зачудувачка глетка, една неверојатна авантура
Ознаки за локацијата / регионот

Регионот е разновиден пејзаж на нерамни ридови, високи карпи и бесконечно, тркалачко земјоделско земјиште. Медитеранската клима е совршена за одгледување грозје и други овошја. Тоа е идеално место да излезете од победената патека и да имате уникатно балканско искуство.

Суштински информации

Визи: Албанија и Северна Македонија
Не е потребна виза за повеќето националности, вклучувајќи ги носителите на пасош во Велика Британија, повеќето други националности на ЕУ, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.
Вакцинации: Албанија и Северна Македонија
Нема специфични ризици по здравјето.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1
Избор на патници Tripadvisor
Гарантирана безбедна каса
Фотографија
Како е тоа?
  • Што е вклучено
  • Доаѓање таму
  • Храна и сместување
  • Маршрута
  • Листа за пакување
  • Најчесто поставувани прашања

Стручни, пријателски водичи, англиски говорни водичи.

Хотел, кампување и куќи за гости

Природна, свежа храна.

Beе бидете префрлени од Тирана и до аеродромот во Подгорица

Сè што ви треба за рафтинг и кампување е обезбедено.

Храната во нашиот регион е многу разновидна и во голема мера е под влијание на нејзините соседни земји. Тоа е срдечно и здраво, обично се базира на месо и зеленчук, од кои повеќето се сезонски и се добиваат локално. Популарните јадења вклучуваат мисирка, јагне или коза Першеш, Кажамак со кајмак и свежо уловена риба послужена во медитерански стил. Многу јадења се служат со вино од едно од локалните лозја.

Хотел Традита
ДЕН 1

Хотел Традита
Скадар, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Скадар
2 ДЕН

Хотел
Скадар, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Куќа во фарма Агора
3 ДЕН

Кампување во фарма во Агора
Коман, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Валбона
4 ДЕН

Планинска колиба
Валбона, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Theth Albania
5 ДЕН

Гостинска куќа
Тет, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Скадар
6 ДЕН

Хотел
Скадар, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Арт стан миниќ
7 и 8 и 9 ДЕН

Арт стан миниќ
Колашин, Црна Гора
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Апартмани Лазар и Мила
10 и 11 ДЕН

Апартмани Лазар и Мила
РАЗВРŠЕ, Црна Гора
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Скадар

ДЕН 1

Пристигнување на меѓународниот аеродром во Тирана
Посета на градот Скадар ако времето дозволи
20:00 Сместување и дочекана вечера во хотел Традита

Скадар

2 ДЕН

8:00 Појадок
9:00 Пакет рафтинг во езерото Скадар
12:30 Ручек базиран на риба
15:00 Други 5 км рафтинг назад
18:00 Слободна вечер да го истражите градот по своја.

Коман
Куќа во фарма Агора
Претходна
Следно

3 ДЕН

8:00 Појадок
9:00 Поаѓање кон Коман
Пакет рафтинг во езерото Коман
12:30 Ручек базиран на риба
Кампување и вечера под theвездите во фармата во Агора.

Fierza
Валбона
Претходна
Следно

4 ДЕН

8:00 Појадок
9:00 Возење со траект до Фјерце
12:00 Пристигнување во Валбона и сместување во планинска колиба
12:30 Локален ручек
15:00 Попладневно пешачење во Валбона

Theth

5 ДЕН

5:00 Рано појадок
6:00 Валбона до премин Тет
12:30 Спакуван ручек
15:00 Пристигнување во Тет и сместување во куќа за гости
19:00 Традиционална вечера

Скадар

6 ДЕН

8:00 Појадок
9:00 Посета на селото Тет
12:00 Поаѓање кон Скадар со постојка за локален ручек во Ндерлисе
Слободна вечер во градот Скадар.

Колашин
Морака Кањон
Претходна
Следно

7 ДЕН

9:00 Појадок
10:00 Поаѓање кон Колашин
12:00 Запрете во кањонот Морача и локален ручек
15:00 Сместување во Колашин во Арт Стан Миниќ
19:00 Вечера

Планина Бјеласица

8 ДЕН

9:00 Појадок
10:00 Пешачење до планината Бјеласица
12:30 Дома правеше ручек во пастирските колиби
14:00 Уште два часа пешачење
18:00 Назад кон Колашин
Слободна вечер

Црна Глава

9 ДЕН

7:00 Појадок
8:00 Поаѓање до Самитот на Црна Глава (7-8 часа пешачење)
12:30 Домашен ручек во планина
17:00 Назад кон Колашин
Слободна вечер

Биоградско езеро
Национален парк Дурмитор
Кањон Тара
Претходна
Следно

10 ДЕН

8:00 Појадок
9:00 Поаѓање кон планината Лица
11:00 Пакет рафтинг во Биоградско езеро
13:00 Локален ручек
15:00 Трансфер до Националниот парк Дурмитор
16:00 Посета на кањонот Тара, мостот araурѓевица Тара
18:00 Сместување и локална вечера во апартманите Лазар и Мила

Езерото Дурмитор

11 ДЕН

8:00 Појадок
9:00 Пешачење и Паф рафтинг на трите езера Дурмитор
19:00 Збогум вечера

12 ДЕН

8:00 Појадок
Трансфер до аеродромот во Подгорица (3 часа)
Време е да се збогуваме

Професионален водич за англиски јазик.
Превоз со џип, миниван.
Опрема за прва помош.
Сместување.
Опрема за активности на отворено.
Оброци.

Вечера на ден 2, 6 и 8.
Чизми за пешачење и стапови.
Било какви лични трошоци, како што се пијалоци.
Патничко осигурување.

Обувки за пешачење.
Јакна или руно во случај на студено или дождливо време.
Костим за пливање и крпа.
Мал ранец за носење лични предмети.
Камера
Заштита од сонце

        30 Евра / лице.

        45 евра / лице.

П Која ќе биде големината на групата?

Минимум 6 лица и максимум 14 лица.

П Барања за исхрана

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

ПВремето

Најдобри месеци за доживување на оваа турнеја се април-јуни и септември-ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени.

П Минимална возраст (на приватно патување)

Децата можат да се приклучуваат само на приватни патувања. Треба да имаат најмалку 15 години.

П Клиентот треба да биде свесен за тоа

Претходно искуство, медицински состојби, тежина, диетални барања.

Цена од
1,900.00 Пер Возрасни
Додадете патници
Возрасни
1,900.00 По Adult
Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство.