...
  • info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Packraft, Snorkel и Hike Canyons во Албанија - 6 дена

Изработка на пакувања / пешачење / нуркање / истражување на пештери

Спакувајте сплав, Сноркел и Хајк Кањони во Албанија

Истражете мистериозни пештери, нуркање во оддалечените заливи и спакувајте сплав без преполн езеро и Национални паркови.

Сончево 128

Времетраење

6 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

До 16 лица

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Хотел / куќа за гости

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Аеродром во Тирана

Сезона Ш

СЕЗОНА

Март - септ

2

ТЕШКА

Умерен

Не е потребно искуство со нуркање или пешачење, само разумно ниво на фитнес и можност да се справите со 3-6 часа активност на ден.

Од

€850

Споделете ја оваа турнеја

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Патување во дел од Европа сè уште недопрено од масовниот туризам. Посета на антички утврден град, истражување на прекрасниот Национален парк Карабурун - Марински Сазан со глисер, истражување на спектакуларните кањони Осуми и запознавање на локално семејство во планината Томор.

Ознаки за локацијата / регионот

Регионот е разновиден пејзаж на нерамни ридови, високи карпи и бесконечно, тркалачко земјоделско земјиште. Медитеранската клима е совршена за одгледување грозје и други овошја. Тоа е совршено место да излезете од победената патека и да имате уникатно балканско искуство “.

Суштински информации

Визи: Албанија и Северна Македонија
Не е потребна виза за повеќето националности, вклучувајќи ги носителите на пасош во Велика Британија, повеќето други националности на ЕУ, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.
Вакцинации: Албанија и Северна Македонија
Нема специфични ризици по здравјето.

Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1 2
ПАТИЦИ ИЗБОР Tripadvisor 1
151 1516770 свети Михаил полициски службеник клип за молитва заштитен знак загарантиран безбеден исход 1 1
Фотографија
Како е тоа?
  • Што е вклучено
  • Храна и сместување
  • Маршрута
  • Листа за пакување
  • Најчесто поставувани прашања

Стручни, пријателски водичи, англиски говорни водичи

5 ноќевања

Природна, свежа храна
5 појадоци, 5 ручеци и 3 вечери

Аеродром и локални трансфери

Пакувајте опрема за рафтинг и нуркање

Албанската храна е срдечна и здрава, обично се заснова на месо и зеленчук, од кои повеќето се морски сонални и се добиваат локално. Популарните јадења вклучуваат мисирка, јагнешко или коза Першеш, послужено со локален леб познат како Кулац, пита со месо и праз направена со тенка печива наречена Бирек и свежо уловена риба послужена во медитерански стил. Јадењата од риба често се ароматизираат со бел оцет и маслиново масло одгледувани во Јужна Албанија и многу јадења се служат со вино од локалните лозја.

Сместувањето е во двокреветни соби во мали семејни уништени хотели или ноќевање со појадок. Достапен е изборно додаток за единечна соба.

Најдобри месеци за пешачење и авантуристички активности во Албанија се февруари до јули и септември до ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени. Август може да биде потопол, но ова обично се распаѓа од ладни брегови.

Република Албанија е планинска и зелена земја што дури сега се појавува на радарите на многу патници благодарение на најдобрите и најмалку развиените плажи на Медитеранот. Дестинациите на ова патување вклучуваат престолнина на земјите, Тирана, дом на просперитетна кафе-култура, полуостров Карабурун, во срцето на Националниот морски парк Карабурун-Сазан, локалитет за светско наследство на УНЕСКО Берат, Споменик на природата на клисурата Осуми , чиј уникатен екосистем го одржува зелен во текот на целата година, Националниот парк Томор и Регионалниот парк Улза, познати по својот зелен туризам и прекрасното езеро направено од човекот.

Вашиот водич ќе ве собере од меѓународниот аеродром во Тирана на првиот ден. Можете да резервирате кој било лет што пристигнува пред 12:00 часот.

На крајот од патувањето ќе бидете вратени на меѓународниот аеродром во Тирана. Слободно можете да резервирате кој било лет што ви се допаѓа последниот ден.

Тирана

Ден 1: Добредојдовте во Албанија

Летајте до аеродромот во Тирана во Албанија. Возете до ноќевање со појадок. Во 17 часот ќе се сретнете со водичот за кратка турнеја низ градот и добредојдена вечера.

Национален парк Улза
Валона
Претходна
Следно

Ден 2: Спакувајте сплав во езерото Улза

Возете околу еден час до Националниот парк Улза и кајак околу езерото Улза, уживајќи во свеж воздух и чиста вода на овој заштитен природен резерват.

По ручекот на локално уловена риба, заминете во Валона и проверете ја вашата куќа за гости за ноќ.

Слободна вечер да го разгледате градот сами (не е вклучена вечера)

Карабурун
Пештера Хаџи Алиу
Берат
Претходна
Следно

Ден 3: Заштитени води и мистериозни пештери

Проверете од вашиот хотел и бидете подготвени да го истражите националниот морски парк.

Истражете го прекрасниот полуостров Карабурун со глисер, вклучително и Националниот морски парк Карабурун-Сазан, единствениот резерват од ваков вид во земјата, каде живеат желки, фоки и делфини.

Посетете ја мистериозната пештера кај Хаџи Алиу, користена од трговци и шверцери со милениуми и сегааспоменички споменик.

Шноркел во оддалечен залив, сончајте се на недопрена плажа и потоа изедете пикник ручек на песок.

Возете околу деведесет минути до античкиот град Берат и уживајте во традиционалната вечера.

Осуми Канион
Loveубовен водопад
Претходна
Следно

Ден 4: Берат и кањонот Осуми

After breakfast, take a drive (60 km, about 1,5 hours)  to visit the Osumi Canyon, one of the most spectacular natural attractions in Europe and swim in a natural pool surrounded by the canyon’s unique, green ecosystem.

Walk along the banks of the river Osum through an unspoilt landscape of pine forests and river plains, visiting local landmarks like the Crocodile Head, Love Waterfall and Devils Gate.

After plenty of time to rest and relax in this spectacular canyon, drive back to Берат. This is the chance to explore the city by your own. (dinner not included)

Планина Томор

5 ден: Пешачење во планините Томор

По кратка пауза во хотелот, однесете кратко возење до влезната патека и потоа пешачете во нерамни планини Томор. (околу 5 часа пешачење нагоре и надолу)

Посетете локално семејство и јадете ручек за пикник високо над околниот пејзаж, пред да се вратите во локалната винарија каде ќе имаме можност да пробаме некои од најдобрите вина во Албанија, придружени со некаква типична храна.

Врати се во Берат.

Пештера Пелумбас

Ден 6: Истражување на пештерата Пелумбас

Денес ќе го истражиме вилагот Пелумбас. Doе направиме 3 часа пешачење (горе и долу до пештерата Пелумбас). По истражувањето на пештерата ќе уживаме во локален ручек.

По 14 часот ќе се упатиме кон меѓународниот аеродром во Тирана и ќе се збогуваме со албанската авантура.

Сместувањето е во двокреветни соби во мали семејни уништени хотели или ноќевање со појадок. Достапен е изборно додаток за единечна соба.

 

Не се вклучени: Цената за патување не вклучува кафе и каков било вид пијалок, освен вода. Haveе имате дополнителни активности (опционална турнеја) доколку ги изберете и веројатно ќе имате чувство како да ги фрлате своите водичи на крајот од чудесното патување, иако нема да треба да го вадите паричникот на секои неколку минути на вашиот Актив Авантуристичка турнеја во Албанија!

Искусен водич за англиски јазик
5 ноќевања
5 појадоци, 5 ручеци и 3 вечери
Локален превоз
Трансфери на аеродром
Пакувајте опрема за рафтинг и нуркање

Цената за патување не вклучува кафе и каков било вид пијалок, освен вода. Haveе имате дополнителни активности (опционална турнеја) доколку ги изберете и веројатно ќе имате чувство како да ги фрлате своите водичи на крајот од чудесното патување, иако нема да треба да го вадите паричникот на секои неколку минути на вашиот Актив Авантуристичка турнеја во Албанија!

Препорачаното пакување вклучува: - Удобни чизми - Лесна облека што може да се дише, а е облечена во суита за пешачење - Ветер / водоотпорна јакна - Шапка - Топло руно или скокач - Костум за капење - Шише со вода - Очила за сонце - Сончање - Факел за глава - Отстранувач на инсекти - Столбови за пешачење - Облека за пливање - Крпа - Мал ранец

        40 еур / лице.

        45 еур / лице.

П Може ли да се задоволат сите барања во исхраната?

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

П Какво е времето во сезоната што ја водите патувањето?

Најдобри месеци за пешачење и авантуристички активности во Албанија се февруари до јули и септември до ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени. Август може да биде потопол, но ова обично се распаѓа од ладни брегови.

П Која опрема е вклучена?

Активна Албанија обезбедува:
✓ Спакувајте опрема за рафтинг
Equipment Опрема за нуркање

П Какво искуство за фитнес ми треба?

Не е потребно претходно искуство, сепак е потребно умерено ниво на фитнес заедно со способноста за пливање.

ПДали е ова патување погодно за деца?

Да! Кога го резервирате ова патување како приватно патување, децата од 5-годишна возраст можат да се приклучат на оваа авантура.

ПКои летови треба да ги резервирам?

Needе треба да пристигнете во Тирана пред ручек на еден ден или претходната вечер. На петти ден можете да заминете во секое време.

ПШто треба да спакувам?

Препорачаната амбалажа вклучува: - Удобни чизми - Лесна, дишечка облека што е суи-блеј за пешачење - Ветер / водоотпорна јакна - Шапка - Топло руно или скокач - Костум за бања - Шише за вода - Очила за сонце - Сончање - Факел за глава - Отстранувачки инсекти - Столбови за пешачење - Облека за капење - Пешкир - Мал ранец

Придружете се на нашиот фиксен датум на започнување на патувањето

ДАТУМИ НА ПАТУВАЕ ДОСТАПНОСТ ЦЕНА ПРОСТОР ЛЕВ
март 31, 2023 - април 5, 2023 Загарантирана 850.00
Достапни 16
Резервирај сега

Поврзани тури