• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Пешачење до планината Томор - 1 ден

Пешачење / планина Томор

Пешачење до планината Томор

Пешачењето во Светата Гора Томор е неверојатно искуство. Светата планина во регионот развива одлични убавини и уникатен поглед на дивата околина.

Сончево 128

Времетраење

1 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

До 14 лица

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Дневна турнеја

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Меѓународен аеродром во Тирана

Сезона Ш

СЕЗОНА

Цела година

2

ТЕШКА

Умерен

Не е потребно претходно искуство со пешачење.

Од

€60

Споделете ја оваа турнеја
Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Монтин
Пешачење до планината Томор
Кампување
Посета на локална куќа во селото
Ознаки за локацијата / регионот

Недалеку од центарот на градот Берат, античкиот дом на илирските богови, планината Томор, се издига околу 2416 метри надморска височина. Планината е позната по Националниот парк Томори (Parku Kombëtar Mali I Tomorrit), но има и подлабоко, духовно значење. Оваа света планина, именувана и предводена од албанскиот народ, Баба Томор или отец Томор, носи посебно значење дури и во денешните Албанци. Друга од фасцинантните традиции на земјата, Томор е пример за албанскиот дух.

Суштински информации

Визи: Албанија и Северна Македонија
Не е потребна виза за повеќето националности, вклучувајќи ги носителите на пасош во Велика Британија, повеќето други националности на ЕУ, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.
Вакцинации: Албанија и Северна Македонија
Нема специфични ризици по здравјето.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1
Избор на патници Tripadvisor
Гарантирана безбедна каса
Фотографија
Како е тоа?
  • Што е вклучено
  • Маршрута
  • Најчесто поставувани прашања

Професионален водич
Превоз со џип
Опрема за прва помош
Спреј против комарци
Лесна глава
Шише со вода (1,5 л)
Ручек за пикник

Цената за патување не вклучува кафе и каков било вид пијалок, освен вода. Haveе имате дополнителни активности (опционална турнеја) доколку ги изберете и веројатно ќе имате чувство како да ги фрлате своите водичи на крајот од чудесното патување, иако нема да треба да го вадите паричникот на секои неколку минути на вашиот Актив Авантуристичка турнеја во Албанија!

Ранец.
Соодветна обувка. Обувки за пешачење.
Крем за сонце, очила за сонце и капа.
Камера.
БОНУС: Кеса за ѓубре.

        20 Евра / лице.

Патување со теренци до селото Кафе Дард (околу 2 часа со кратки постојки). Пешачката тура трае околу 4 часа и е достапна за секого (не се потребни професионални вештини). После пешачење околу 2 часа ќе го посетиме замокот на планината Томор каде ќе имаме ручек за пикник со локални производи. Отколку ќе се вратиме назад и да го посетиме локалното семејство во селото Каф Дардхе. После тоа, ќе се вратиме 1,5 часа назад до винаријата Алпета, каде ќе пробаме некои локални вина. Традиционална вечера се нуди за дополнителни 20 Евра / лице.

П Која ќе биде големината на групата?

Минимум 6 лица и максимум 14 лица.

П Барања за исхрана

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

ПВремето

Најдобри месеци за доживување на оваа турнеја се април-јуни и септември-ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени.

П Минимална возраст (на приватно патување)

Децата можат да се приклучуваат само на приватни патувања. Треба да имаат најмалку 15 години.

П Клиентот треба да биде свесен за тоа

Претходно искуство, медицински состојби, тежина, диетални барања.

Цена од
60.00 Пер Возрасни
Додадете патници
Возрасни
60.00 По Adult
Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство.