...
  • info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Пешачење по проклетите планини - 7 дена

Изработка на пакувања / пешачење / нуркање / дегустација на вино / посета на културата на УНЕСКО / Посета на бункер / рафтинг

Пешачење по проклетите планини

Откријте ја авантуристичката, мистериозна, нескротлива Албанија на овој двонеделен одмор.

Сончево 128

Времетраење

7 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

До 14 лица

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Хотел / Кампување / Куќа за гости

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Тирана

Сезона Ш

СЕЗОНА

Мај - октомври

2

ТЕШКА

Умерен

Потребно е претходно искуство со пешачење.

Од

€850

Споделете ја оваа турнеја
Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Ознаки за локацијата / регионот

Република Албанија е планинска и зелена земја што дури сега се појавува на радарите на многу патници. Јамката Албански Алпи е едно од нашите најголеми искуства во Албанија. Ова е седумдневно кружно патување кое комбинира спектакуларно возење со траект и фантастично пешачење преку оддалечените планински села што ги поставија мистериозните висорамнини на северна Албанија на мапата.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1
Избор на патници Tripadvisor
Гарантирана безбедна каса
Фотографија
Како е тоа?
  • Што е вклучено
  • Доаѓање таму
  • Храна и сместување
  • Маршрута
  • Листа за пакување
  • Најчесто поставувани прашања

Стручни, пријателски водичи, англиски говорни водичи.

Хотел и куќа за гости.

Природна, свежа храна.

Превоз со џип, миниван

Сè што ви треба за пешачење е обезбедено.

Вашето патување започнува на крај на меѓународниот аеродром во Тирана, каде ќе се сретнете со водичот Активна Албанија.

Храната во нашиот регион е многу разновидна и во голема мера е под влијание на нејзините соседни земји. Тоа е срдечно и здраво, обично се базира на месо и зеленчук, сезонски и се добива локално. Популарните јадења вклучуваат мисирка, јагнешко или коза Першеш, служено со локален леб познат како Кулац, пита со месо и праз направена со тенка печива наречена Бајрек, Мусака, Ајвар и свежо уловена риба служена во медитерански стил. Јадењата од риба често се ароматизираат со бел оцет. Многу јадења се служат со вино од еден од локалните лозја.

хотелски тредијата гег тоск
ДЕН 1

ХОТЕЛ ТРАДИТА
Скадар, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

хани кол џони
2 ДЕН

Куќа за гости Кол oniони
Валбоне, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

куќа за гости мола
3 ДЕН

Куќа за гости Мола
Тет, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

одлично место за трошење
4 ДЕН

Mrizi i Zanave Agroturizem
Леже, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Бујтина Кодикет
5 ДЕН

Бујтина Кодикет
Берат, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Бујтина Кодикет
6 ДЕН

Бујтина Кодикет
Берат, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

хотелска болоња
7 ДЕН

Хотел Болоња
Волоре, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата
Лого на ТА примарно e1611649607743

Валбона
Призрен
Претходна
Следно

ДЕН 1

Средба со локалниот водич во Тирана и поаѓање кон Валбона. По 2 часа возење, локален ручек и кратка пауза во прекрасниот град Призрен, Косово. По околу 2 часа возење во хотел. Традиционална вечера.

Албански Алпи

2 ДЕН

Појадок. Во текот на попладневните часови ќе ја посетиме шумата на Шоша, 120-годишната фабрика за виткање „најголемиот извор на Балканот. Околу 2 часа пешачење. Ручек за пикник. Локална вечера.

Кукај

3 ДЕН

Појадок. Пешачење до врвот Рози од 2500 метри, а во зависност од групата можеме да се искачиме на 1400 метри или повеќе. ќе се сретнеме со семејството Рамен и нивните внуци, ќе ги слушаме нивните сопствени приказни. Локален ручек
Уште 2 до 3 часа одење околу 600 метри сакате да одите понатаму до пирамидата 18 „2100 м“ помеѓу границата на Албанија и Црна Гора; Вечера во населбата Кукај. Куќа и многу живописно село со сува ливада.

Валбона
Theth
Претходна
Следно

4 ДЕН

Одење по долината до водопад и можност за пешачење до 1800 година каде ќе можеме да уживаме во погледот на долината Тет и Валбона. Ручек во кафе кафе Симони висок 1400 м, каде што има извори на реката Валбона. За време на нашиот пат назад, застануваме во населбата Нѓелај каде се среќаваме со локалното население. Локална вечера.

Језерца

5 ДЕН

Nextивееме рано следното утро да стигнеме до самитот на албанските Алпи, Језерца. Тргнавме на надморска височина од 1050 м надморска височина за да стигнеме до врвот Језерца, 2694 м. Пешачењето по „Кралицата на албанските Алпи“, ќе биде трофејот на вашата пешачка авантура во Албанија. На самиот врв на планината, панорамата е единствена. Таму се наоѓа и тетратка во која планинарите ги запишуваат своите имиња. Ручек за пикник.

Езерото heема
Бајрам Кури
Замокот Круја
Претходна
Следно

6 ДЕН

Појадок. Посета на езерото heема и постојка во Бујан во музејската куќа на Миц Соколи, национален херој. Таму ќе ги видиме типичните кули. Ручек во Бајрам Кури. Возење со траект до Коман во 13 часот
Превоз со минибус и ручек во историскиот град Крује. Превоз и сместување во Тирана во мозаичен хотел и градина. Традиционална вечера во Муликсиу.

Тирана
Банк'Арт
Претходна
Следно

7 ДЕН

Појадок. Посета на центарот на градот Тирана и БАНКАРТ 2. Посетете го агро-туризмот pепали и часовите за готвење со готвачот. Поаѓање до меѓународниот аеродром во Тирана и време за збогум.

Професионален водич за англиски јазик.
Превоз со џип, миниван.
Опрема за прва помош.
Сместување.
Спреј против комарци.
Оброци.

Летови од и до Тирана.
Меѓународно патничко осигурување.
Било какви лични трошоци, како што се пијалоци, освен вода.
Факултативно навестување на водачот.
Сите ставки што не се специфично споменати во програмата.

Ранец.
Соодветен фустан.
Обувки.
Крема за сонце, очила за сонце и капа
Камера
БОНУС: Кеса за ѓубре

        40 евра / лице.

        45 евра / лице.

П Која ќе биде големината на групата?

Минимум 6 лица и максимум 14 лица.

П Барања за исхрана

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

ПВремето

Најдобри месеци за доживување на оваа турнеја се април-јуни и септември-ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени.

П Минимална возраст (на приватно патување)

Децата можат да се приклучуваат само на приватни патувања. Треба да имаат најмалку 15 години.

П Клиентот треба да биде свесен за тоа

Претходно искуство, медицински состојби, тежина, диетални барања.

Поврзани тури