...
  • info@activealbania.com
  • +355675000097
  • ОБВРСКА ЗА ПРАВА НА КОВИД-19. Прочитајте повеќе за нашата подобрена флексибилност
  • тука

Експедиција за рафтинг пакет во патека за висок скардус - 6 дена

Packrafting / Hiking / Wild Camping / UNESCO listed Ohrid lake

Експедиција за рафтинг пакет во патека за висок скардус

Set off on a long weekend while paddling and camping under the stars around the UNESCO listed Ohrid lake

Сончево 128

Времетраење

6 дена

Група луѓе

ГОЛЕМИНА НА ГРУПА

До 14 лица

Сместување

СМЕСТУВАЕ

Кампување

Локација Ш

СОБА ЗА СОСТАНОЦИ

Ohrid Airport

Сезона Ш

СЕЗОНА

Март - ноември

2

ТЕШКА

Умерен

No rafting or hiking experience needed, just a reasonable level of fitness and the ability to handle 4-7 hours of activity a day.

Од

€750

Споделете ја оваа турнеја
Преносливи депозити

Откажете до 31 ден пред поаѓањето и ние ќе го пренесеме вашиот депозит на кредит за идна резервација.

Кликнете на „види ги промените“ за специфични совети за патувања во Форин Офис, плус какви било измени во патувањето и дополнителни безбедносни мерки, како резултат на КОВИД-19.

Рафтинг
Pack rafting in Ohrid
Кампување
Див камп под вездите
Монтин
Transnational hiking among authentic cultures and traditions
Ознаки за локацијата / регионот

Регионот е разновиден пејзаж на нерамни ридови, високи карпи и бесконечно, тркалачко земјоделско земјиште. Медитеранската клима е совршена за одгледување грозје и други овошја. Тоа е идеално место да излезете од победената патека и да имате уникатно балканско искуство.

Суштински информации

Визи: Албанија и Северна Македонија
Не е потребна виза за повеќето националности, вклучувајќи ги носителите на пасош во Велика Британија, повеќето други националности на ЕУ, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд.
Вакцинации: Албанија и Северна Македонија
Нема специфични ризици по здравјето.

Компанија на која можете да и верувате

Значка за трговско здружение за авантури 1 196x300 1
tripadvisor 1
Избор на патници Tripadvisor
Гарантирана безбедна каса
Фотографија
Како е тоа?
  • Што е вклучено
  • Доаѓање таму
  • Храна и сместување
  • Маршрута
  • Листа за пакување
  • Најчесто поставувани прашања

Стручни, пријателски водичи, англиски говорни водичи.

Кампување

Природна, свежа храна.

Pick up from Tirana and drop off to Ohrid Airport

Сè што ви треба за рафтинг и кампување е обезбедено.

Храната во нашиот регион е многу разновидна и во голема мера е под влијание на нејзините соседни земји. Тој е срдечен и здрав, обично се базира на месо и зеленчук, од кои повеќето се сезонски и се добиваат локално. Многу јадења се служат со вино од едно од локалните лозја.

Тушемишта
ДЕН 1

Гостинска куќа
Тушемиш, Албанија
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Охрид
2 ДЕН

Гостинска куќа
Ohrid, N.Macedonia
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Логорски оган
3 ДЕН

Логорски оган
Trepejca, N.Macedonia

Galicica
4 ДЕН

Логорски оган
Galicica National Park, N.Macedonia
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Охрид
5 ДЕН

Гостинска куќа
Ohrid, N.Macedonia
икона на мапи на Google 1580992464 e1611649152621 Погледнете ја мапата

Поградец
Тушемишта
Претходна
Следно

DAY 1 - Arrival

Arrival at Tirana International Airport
Transportation to Pogradec and accommodation in a guesthouse in Tushemisht
18:00 Prepare the equipments and pack the gears for the expedition
20:00 Tasty dinner with natural products

Дрилон
Охрид
Претходна
Следно

DAY 2 - Pack rafting in Drilon

7:00 Појадок
8:00 Transfer in Drilon
9:00 Start the pack rafting adventure
12:30 Fish based local lunch
14:00 Other 2 hours of pack rafting
16:00 Transportation to Ohrid
18:00 Accommodation in a guest house
19:30 Традиционална вечера

Trepejca

DAY 3 - Pack rafting in Ohrid Lake

8:00 Појадок
9:00 Start paddling to village Trpejca
12:30 Спакуван ручек
16:00 Изградете го кампувањето и подгответе ја вечерата

Galicica

DAY 4 – Trekking the National Park

8:00 Појадок
9:00 Departure to the starting point to trek Galicica National Park
12:30 Спакуван ручек
16:00 Build the camping and prepare the dinner close to a mountain hut

Охрид

DAY 5 -Pack rafting in Ohrid

8:00 Појадок
9:00 Transfer to the starting point of pack rafting
11:00 Pack rafting to Ohrid
12:30 Спакуван ручек
15:00 Transfer to the guesthouse
19:30 Традиционална вечера

DAY 6 -Goodbye

9:00 Појадок
9:00 Transfer to Ohrid airport and time to say goodbye.

Професионален водич за англиски јазик
Превоз со џип, миниван
Опрема за прва помош
Сместување
Трансфер на аеродром

Летови од и до точка на состанокот
Чизми за пешачење и стапови.
Било какви лични трошоци, како што се пијалоци
Облека погодна за пешачење

Обувки за пешачење.
Јакна или руно во случај на студено или дождливо време.
Костим за пливање и крпа.
Мал ранец за носење лични предмети.
БОНУС: Кеса за ѓубре.

        30 Евра / лице.

        45 евра / лице.

П Која ќе биде големината на групата?

Минимум 6 лица и максимум 14 лица.

П Барања за исхрана

Ве молиме, известете ни за сите диетални побарувања однапред, за да можеме да ги задоволиме овие.

ПВремето

Најдобри месеци за доживување на оваа турнеја се април-јуни и септември-ноември кога времето е топло и сончево, достигнувајќи температура од околу 30 степени.

П Минимална возраст (на приватно патување)

Децата можат да се приклучуваат само на приватни патувања. Треба да имаат најмалку 15 години.

П Клиентот треба да биде свесен за тоа

Претходно искуство, медицински состојби, тежина, диетални барања.

Поврзани тури

Цена од
750.00 Пер Возрасни
Додадете патници
Возрасни
750.00 По Adult
Ние користиме колачиња за да ви овозможиме најдобро искуство.