• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu

Më e mira e Shqipërisë - 15itë

Paketimi / Hiking / Snorkeling / Provë e Verërave / Vizitat e Kulturës në UNESCO / Vizita e Bunkerit / Rafting

Më e mira e Shqipërisë

Zbuloni Shqipërinë aventureske, misterioze, të zbutur, në këto dy javë pushimesh.

Diell 128

Kohëzgjatja

15 ditë

Grup njerëzish

Madhësia e GRUPIT

Min. 4 persona / Maks. 12 persona

Akomodimi

AKOMODIMI

Hotele luksoze dhe butik

Vendndodhja W

VEND TAKIMI

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës

Sezoni W

SEZONI

prill-shtator

2

VËSHTIRSI

I moderuar

Nuk nevojitet eksperiencë për aktivitete të ndryshme në natyrë, vetëm një nivel i arsyeshëm fitnesi dhe aftësi për të përballuar 2-6 orë aktivitet në ditë.
harta e turneut

Klikoni 'shiko ndryshimet' për këshillat specifike të udhëtimit të Zyrës së Jashtme plus çdo ndryshim të udhëtimit dhe masa shtesë të sigurisë në vend, si rezultat i COVID-19.

Foto
Pikat kryesore

Nga

€4800

Ndani këtë turne
Depozitat e transferueshme

Anuloni deri në 31 ditë para nisjes dhe ne do të transferojmë depozitën tuaj në kredi për një rezervim në të ardhmen.

Një kompani që mund t’i besoni

Shenja e Shoqatës Tregtare të udhëtimeve aventureske 1 196x300 1
tripadvisor 1
Zgjedhja e Udhëtarëve Tripadvisor
Kampe
Itinerar
DITA 1 Tiranë - Kryeqyteti i gjallë shqiptar

 

*Me të mbërritur në Tiranë organizohet një transfertë private për t'ju çuar në Arté Boutique Hotel.

Tirana është një qytet intrigues me një përzierje magjepsëse të së vjetrës dhe modernes. Që kur mbaroi sundimi komunist, ndërtesat gri dhe të zbehta të qytetit u shndërruan në vepra të gjalla arti me forma interesante abstrakte, ngjyra të lehta, murale dhe grafite. Shtëpia e Gjetheve, BunkArt2 dhe Muzeu Kombëtar janë tre muzetë në Tiranë që ia vlen t'i vizitoni nëse doni të mësoni më shumë për historinë e vendit.

Darka e mirëseardhjes në restorantin Gzona.

DITA 2 Mësoni si të gatuani makarona shqiptare

Një nga surprizat e kryeqytetit të gjallë dhe dinamik të Tiranës është padyshim të kesh një klasë gatimi të shefit të kuzhinës së Mullixhiut, Bledar Kola, një shef me përvojë prestigjioze ndërkombëtare (përfshirë Noma).

Menutë e gatimit Mullixhiu janë një interpretim delikat i traditës shqiptare, në shprehjen e tyre me bazë bimore. Dhe po, do të gatuani edhe makaronat shqiptare: dromsa, një lloj maltagliati i përhapur në Ballkan.

Darkë fantastike në restorantin Salt dhe një natë koktejli në Blloku, i njohur si një destinacion argëtimi me butikët, dyqanet, restorantet, baret e modës, pub-et dhe kafenetë e tij.

3 DITA Dilni në qytetin e përjetshëm të Beratit

Sot do të zbulojmë një nga pamjet kulturore më magjepsëse të Shqipërisë. Berati, qyteti antik, vërshon me pjerrësi në brigjet e lumit të qetë Osum. Ky vend i mbrojtur nga UNESCO është një labirint i vërtetë i rrugëve të bardha të vjetruara, kalldrëmeve të pabarabarta dhe sigurisht, mozaikut magjepsës të kornizave të dritareve që shikojnë nga çdo mur, duke kapur dy gjysmat e Beratit, Goricën dhe Mangalemin, në një ndeshje shikimi të pandërprerë në të gjithë ujë.

Darka dhe degustimi i verës në një nga kantinat më të famshme në Shqipëri, kantina Çobo.

DITA 4Shëtitje shpirtërore në malin e shenjtë të Tomorit

Jo shumë larg qendrës së qytetit të Beratit, shtëpia e lashtë e perëndive ilire, mali i Tomorit, ngrihet rreth 2416 metra mbi nivelin e detit. Mali është i famshëm për Parkun Kombëtar të Tomorit (Parku Kombëtar Mali i Tomorit), por ka edhe një rëndësi më të thellë shpirtërore. Ky mal i shenjtë, i emëruar dhe i kryesuar në legjendën shqiptare nga Baba Tomor ose At Tomor është mali ku flinin perënditë. Një drekë piknik e bërë në shtëpi shijohet gjatë ditës.

DITA 5 Hiking në lumë në kanionin e Lengaricës dhe pikat termale të Përmetit

Kanioni i mrekullueshëm i Lengaricës ndodhet në Bredhin e Parkut Kombëtar të Hotovës, Përmet. Gjatë eksplorimit do të shohim disa shpella dhe më mbresëlënëse është Shpella e Pëllumbave me gjatësi 160 metra dhe deri në 3 metra. Në fillim të kanionit ka një harqe ure guri mbi një shtrirje dredha-dredha me ujë të shkëlqyeshëm blu-jeshile. E ndërtuar në mesjetë, ajo i ka lënë njerëzit të kalojnë lumin e pasur me squfur që nga ditët e Perandorisë Osmane. Uji i ngrohtë vërshon poshtë tij, duke ofruar një trajtim relaksues gjatë udhëtimit tonë të ecjes në lumë.

Darkë tradicionale me muzikë saze.

DITA 6 Rafting/ Packrafting në lumin e fundit të egër të Evropës

Quhet lumi i fundit i egër i Evropës dhe është një nga mrekullitë natyrore të Shqipërisë. Është shtëpia e mbi 1,100 specieve dhe komuniteteve autentike. Fauna e peshkut të Vjosës karakterizohet nga përqindje e lartë e specieve endemike të Ballkanit. Bimësia e harlisur e bën këtë lumë një vend të mrekullueshëm për të apasionuarit pas aventurave për të eksploruar dhe relaksuar. Në të gjithë gjatësinë e rrjedhës së lirë ka shumë kalime nëntokësore dhe shpella të paeksploruara. Do të bëjmë trap 10 km më të bukur të lumit Vjosë.

7 DITA Hiking në ujëvarë

Sot do të bëjmë një shëtitje të shkurtër nga fshati Stembec deri në ujëvarën e bukur rrëzë murit të malit Nëmërçka. Ky shteg ofron pamje mahnitëse të faqes më dramatike jugore të malit të Nëmërçkës, duke përfshirë monumentin natyror të akullnajave të Nëmërçkës. Pas 1,5 orësh ecje do të shijojmë një drekë piknik. Udhëtim vajtje-ardhje hiking është rreth 6 km.

Pasdite do të kemi mundësinë të vizitojmë qytetin e gurtë të Gjirokastrës, një zonë e mbrojtur nga UNESCO. Darka në restorantin Te Kube, shije arti dhe kuzhinë të pasur lokale.

DITA 8 Vizite e Parkut Kombetar te Butrintit dhe Turi i Musles

Vija bregdetare e thyer e Shqipërisë, me fshatra tradicionalë të strehuar në gjire të izoluar dhe plazhe të arta të mbuluara nga ujërat bruz, ishte një zbulim kur udhëtarët filluan të zbulonin vendin për herë të parë një dekadë më parë. Që atëherë, plazhet e fundit të paprekura të Evropës kanë ndryshuar pothuajse përtej njohjes, por ka ende shumë arsye për të ardhur këtu dhe për të eksploruar këtë bregdet të mrekullueshëm të Jonit.

Do të dalim në historinë e zonës së trashëgimisë së Butrintit, atraksionit kryesor arkeologjik të Shqipërisë.

Pas vizitës në Butrint do t'i bashkohemi një turi me midhje. Gjatë rrugës me varkën do të zbulojmë se si aktiviteti i rritjes dhe kultivimit të midhjeve u bë i rëndësishëm për rajonin dhe gjithë Shqipërinë në kohën e komunizmit. Do të zgjedhim midhjet për drekë dhe do të shikojmë se si pastrohen dhe gatuhen me recetën lokale.

DITA 9 DITA 9 Ditë relaksuese plazhi në Ksamil

Pasi të jemi në Ksamil, do të shijojmë plazhet e Parajsës që ofrojnë rërë të bardhë dhe ujë të kristaltë me një klimë mesdhetare gjatë gjithë vitit. Është i përbërë nga dhjetëra limane të vegjël që mbështjellin peizazhin e thepisur. Me pak fjalë – Mënyra e përsosur për të kaluar një ditë të gëzueshme në plazh.

Darka me pamje ne Kalane e Lekursit.

DITA 10 Eksploroni ishullin Tongo me varkë

Sot do t'i shpëtojmë turmave dhe do të zbulojmë disa xhevahire vërtet të fshehura të Rivierës Shqiptare me anije. Ishulli Tongo është një ishull i pabanuar në detin Jon vetëm 300 metra larg bregut grek. Ishulli shkëmbor është rreth 2.5 hektarë dhe ka një plazh të mahnitshëm me rërë dhe një jetë të mrekullueshme ujore. Gjatë udhëtimit do të eksplorojmë disa vende, duke përfshirë Kepin e Stillos, Gjirin Ftele dhe ishullin Tongo.

Duke shijuar gjiret e fshehta do të gatuajmë një drekë Barbecue me peshk të freskët të kapur nga peshkatarët vendas.

DITA 11 dhe 12 Dita e Plazhit ne Dhermi

A keni qenë ndonjëherë diku ku jeni ndjerë menjëherë rehat dhe të qetë? Kështu do të ndiheni në fshatin e vogël bregdetar të Dhërmiut. Është e qetë dhe mahnitëse e mrekullueshme. me disa pamje historike të zonës që ia vlen të vizitohen, si Manastiri i Shën Teodorit, kisha e manastirit të Panagisë dhe kisha e Hypapantes. Dhërmiu njihet edhe për shtëpitë e tij prej guri të bardhë me dritare blu, prandaj shumë e quajnë Santorini Shqiptar. Ndërsa në Dhërmi do të marrim një varkë me qira dhe do të nisemi për në Gjirin e Gjipesë. Mund të ecim kanionin e Gjipesë 4 km të gjatë dhe të shohim ujëvarën e Petasmës. Përveç kësaj, ne do të vizitojmë Shpellën e Piratëve, e cila mund të arrihet vetëm me varkë.

DITA 13 Eksploroni gadishullin e bukur të Karaburunit me jaht

Do të arrijmë me jaht në Parkun Kombëtar Detar Karaburun-Sazan, i vetmi rezervat i këtij lloji në vend, ku jetojnë breshka, foka dhe delfinë. Do të ndalemi te shpella misterioze te Haxhi Aliu, e përdorur nga tregtarët dhe kontrabandistët për mijëvjeçarë dhe tashmë monument kombëtar. Do të bëjmë një ndalesë dhe do të vizitojmë ishullin e Sazanit. Ai ka një vijë bregdetare të pacenuar, por është ende e mbuluar me mister, madje edhe për shumicën e shqiptarëve. Kjo sepse ishulli dikur ishte një bazë ushtarake e fortifikuar, e izoluar dhe nuk ka pasur kurrë asnjë popullsi civile.

Do të zhytemi në një gji të largët, do të bëjmë banja dielli në një plazh të paprekur dhe do të shijojmë një drekë me peshk të freskët të kapur.

DITA 14 Vizite ne Orikum dhe dite relaksuese plazhi

Mbetjet arkeologjike e zbulojnë krahinën si një nga më të rëndësishmet ndër vendbanimet shumë të zhvilluara jugore! Mes shumë rrënojave të tjera, parku përfshin gjurmë veçanërisht të bukura të një teatri të lashtë të stilit romak. Në fakt, ishte në Orikun e lashtë që Cezari përgatiti sulmet e tij kundër atyre që nuk iu bindën qyteteve të Italisë jugore.

Darka lamtumire me pamje nga Tiku & Mato.

DITA 15 Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës dhe koha për të thënë lamtumirë

Udhëtim: Rreth 2,5 orë (Vlore-Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës)

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë.