...
  • info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu

Rafting, shëtitje dhe kamp në lumin e fundit të egër të Evropës - 7itë

Paketimi / Rafting / Hiking / Vizitat në Kulturë të UNESCO-s / Banja termike

Rafting, shëtitje dhe kamping në lumin e fundit të egër të Evropës

Përjetoni një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës, paketimin nëpër parqe natyrore dhe malet madhështore.

Diell 128

Kohëzgjatja

7 dite

Grup njerëzish

Madhësia e GRUPIT

Deri në 14 persona

Akomodimi

AKOMODIMI

Hotel / Kamping / Shtëpi Vizitorësh

Vendndodhja W

VEND TAKIMI

Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës

Sezoni W

SEZONI

Prill-Nëntor

2

VËSHTIRSI

I moderuar

Bashkohuni me një udhëtim në Active Albania me udhëzues ekspertë dhe mbështesni rritjen e turizmit aventuresk dhe të ekonomisë lokale të komunitetit Vjosa. Ruaj zemrën blu të Evropës. Vjosa pa diga!

Nga

€1300

Ndani këtë turne
Depozitat e transferueshme

Anuloni deri në 31 ditë para nisjes dhe ne do të transferojmë depozitën tuaj në kredi për një rezervim në të ardhmen.

Klikoni 'shiko ndryshimet' për këshillat specifike të udhëtimit të Zyrës së Jashtme plus çdo ndryshim të udhëtimit dhe masa shtesë të sigurisë në vend, si rezultat i COVID-19.

Rafting
Paketimi nëpër parqe natyrore në pako të vogla, të lehta
Kampe
Kamp i egër në luginën e egër të Vjosës
Rafting
Trap zemrën blu të Evropës
Pikat kryesore të vendndodhjes / rajonit

Zhyt në male, fshatra autentikë rurale, një kulturë të mirëfilltë dhe një vendas jashtëzakonisht mikpritës është ajo që pret këdo që bën udhëtimin drejt këtyre gurëve shumë të panjohur. Theshtë vendi i përsosur për të dalë nga shtegu i rrahur dhe për të pasur një përvojë unike shqiptare përmes lumit të fundit të egër të Evropës.

Informacioni Thelbësor

Vizat: Shqipëria
Nuk kërkohet vizë për shumicën e kombësive, përfshirë mbajtësit e pasaportave në Mbretërinë e Bashkuar, shumicën e shtetësive të tjera të BE-së, SH.B.A., Kanadeze, Australiane dhe Zelandën e Re.
COVID-19 info: https://www.activealbania.com/covid-19/
Vaksinimet: Shqipëri
Nuk ka rreziqe specifike shëndetësore.

Një kompani që mund t’i besoni

Shenja e Shoqatës Tregtare të udhëtimeve aventureske 1 196x300 1
tripadvisor 1
Zgjedhja e Udhëtarëve Tripadvisor
Blerja e Sigurt e Garantuar
Foto
Si është?
  • Çfarë është përfshirë
  • Duke arritur atje
  • Ushqim & Akomodim
  • Itinerar
  • Lista e paketimit
  • FAQ-të

Manualë ekspertë, miqësorë, anglishtfolës.

4 netë në një shtrat dhe mëngjes dhe 2 netë kampe pranë lumit

Ushqim natyral, i fresket.

Ne do t'ju marrim dhe do të largohemi në Aeroportin e Tiranës.

Gjithçka që ju nevojitet për paketim dhe kampe ofrohet.

Udhëtimi juaj fillon në skajet në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës, ku do të takoni udhëzuesin Active Albania.

Ushqimi në rajonin tonë është shumë i larmishëm dhe ndikohet shumë nga vendet fqinje. Shtë i përzemërt dhe i shëndetshëm, zakonisht bazohet rreth mishit dhe perimeve, shumë prej të cilave janë sezonale dhe me burim lokal. Pjatat e njohura përfshijnë gjeldeti, qengji ose Pershesh dhie, të shërbyer me një bukë lokale të njohur si Kulac, një byrek me mish dhe presh të bërë me pastë të hollë të quajtur Byrek, Musaka, Ajvar dhe peshq të kapur fllad shërbyer në një stil mesdhetar. Enët e peshkut shpesh aromatizohen me uthull të bardhë. Shumë pjata shërbehen me verë nga njëra nga vreshtat lokale.

Ju lutemi na tregoni paraprakisht për çdo kërkesë dietike që të mund t'i plotësojmë këto.

Muajt më të mirë për të përjetuar këtë turne janë Prilli Nëntor kur koha është e ngrohtë dhe me diell, duke arritur temperatura rreth 30 gradë.

Fëmijët mund të marrin pjesë vetëm në udhëtime private. Ata duhet të kenë të paktën 12 vjeç.

Përvoja e mëparshme, kushtet mjekësore, pesha, kërkesat dietike.

Divjaka Lagon
Shikimi i shpendëve
E mëparshme
Tjetra

Dita 1 - Paketoni rafting Parkun Kombëtar Divjaka Karavasta

Ju do të takoheni me udhëzuesin në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës dhe do të udhëtoni për rreth 1,5 orë në bukurinë mahnitëse të Parkut Kombëtar Divjake-Karavasta. Pas akomodimit në hotel ne do të paketohemi në këtë oaz natyral të natyrës së paprekur dhe të biodiversitetit mahnitës, laguna më e madhe në Shqipëri. Një parajsë e shikuesve të shpendëve dhe një vend i përsosur për t'u çlodhur dhe për të kaluar një kohë të qetë në mjediset e bukura të parkut. Pas paketimit, ne do të shijojmë një darkë të shijshme të bazuar në peshk.

Mali Nemecka
Banjë termike
E mëparshme
Tjetra

Dita 2 - Ecja në ujëvarë të Sopotit

Pasi të mbërrijmë në qytetin e vogël të Përmetit, ne do të bëjmë një shëtitje të shkurtër nga fshati Stëmbec në ujëvarë të bukur rrëzë murit të malit Nëmërçka. Kjo shteg ofron pamje të mahnitshme në faqen jugore më dramatike të malit Nëmërçka duke përfshirë monumentin natyror të akullnajës së Nëmërçkës. Pas 1,5 orësh rritje ww do të shijojë një drekë pikniku. Rrugëkalimi hiking është rreth 6 km. Pasdite do të kemi mundësinë të shijojmë sprintin e nxehtë në Benja dhe një lumë shëtitje në kanionet spektakolare të Lengarica. Brenda natës në një bujtinë në Përmet.

Rafting në Vjosa
E mëparshme
Tjetra

Dita 3 - Rafting dhe kampe të egra në lumin Vjosa

Ne do të largohemi nga qyteti i Përmetit dhe do të udhëtojmë për rreth 1,5 orë në kufirin e Greqisë për të filluar ekspeditën tonë në lumin Vjosa. Quhet lumi i fundit i egër i Evropës dhe është një nga mrekullitë natyrore të Shqipërisë. Ajo është shtëpia e mbi 1,100 specieve dhe komuniteteve autentike. Fauna e peshkut në Vjosa karakterizohet nga pjesë e lartë e specieve endemike në Ballkan. Bimësia e harlisur e bën këtë lumë një vend të shkëlqyeshëm për entuziastët e aventurave për të eksploruar dhe relaksuar. Ka shumë kalime nëntokësore dhe shpella të pashkelura gjatë gjithë gjatësisë së rrjedhës së lirë. Ne do të bëjmë traget për rreth 15 km, do të hamë një drekë të paketuar dhe do të ndërtojmë një kamping afër lumit. Sonte do të mësojmë se si të gatuajmë një pjatë të famshme tradicionale shqiptare afër një zjarri kampi.

E mëparshme
Tjetra

Dita 4 - Rafting dhe kampe të egra në lumin Vjosa

Ju zgjoheni në ditën e dytë të ekspeditës për të pastruar ajrin e mëngjesit dhe një mëngjes të ngrohtë të shijshëm. Ju pastaj filloni në lumë rreth orës 9 të mëngjesit për të filluar ditën tuaj të re të eksitimit të ujërave të bardha për rreth 15 km poshtë lumit. Dreka do të jetë një piknik buzë lumit. Mbrëmjet në kampin tonë buzë lumit janë magjepsëse dhe të ndriçuara me yje, përveç pëshpëritjes së ujit për t'ju bërë të flini menjëherë pas natës sonë të famshme të muzikës disko në lumë e cila përfundon në 10:30 pasdite

Përmet

Dita 5 - Dita e fundit e ekspeditës në rafting

Sot do të bëjmë traget 15 km të fundit të Vjosës, duke përfunduar në qytetin e Përmetit. Dreka do të jetë një piknik buzë lumit. Sonte do të shijojmë një natë folklorike me muzikën saze. Fjetur tej mase në një bujtinë në Përmet.

Gjirokastra

Dita 6 - Vizitë në sitin e UNESCO-s në Gjirokaster

Ne nuk mund të largohemi nga Shqipëria pa vizituar qytetin e gurëve të Gjirokastrës dhe nuk mund të flasim për Gjirokastrën pa shijuar ushqimin e saj tradicional tipik. Në këtë përvojë lokale, ju do të mësoni të gatuani dy nga recetat më të vjetra tipike të Gjirokastrës dhe një ëmbëlsirë. Ne do të ndajmë me ju përbërësin sekret, pasi e kemi trashëguar brez pas brezi nga tradita familjare. Pas drekës së shijshme do të shijojmë Kështjellën e Gjirokastrës përmes një turneu në ndonjë pikë interesante. Akomodimi në një bujtinë tradicionale.

Mbrëmje e lirë për të eksploruar qytetin tuaj.

Dita 7

Pas mëngjesit do të transferoheni në Aeroportin Ndërkombëtar të Tiranës (231 km; 3,5 orë). Ne do të bëjmë një ndalesë në Parkun Arkeologjik të Apollonisë dhe do të shijojmë një drekë të mirë.

Udhëzues profesional që flet anglisht
Transporti me SUV, minivan
Pajisjet e ndihmës së shpejtë
Akomodimi
Paketoni rafting, Rafting dhe Camping
Transferimi në aeroport

Fluturimet nga dhe në pikën e takimit
Darka në ditën 6.
Çdo shpenzim personal siç janë pijet
Veshje të përshtatshme për shëtitje

Këpucë për shëtitje
Qese plastike shtesë për rroba të lagura
Xhaketë ose qeth në rast të motit të ftohtë ose me shi
Krem dielli, syze dielli dhe kapelë
Çizme hiking, sandale sportive në ujë
Të brendshme të gjata Polipropileni, leshi i zgjuar, ose Capilene
Këmisha: mëngë të gjata është më e mira për mbrojtjen nga dielli *

        30 Euro / person

        45 Euro / person

Pyetje Cila do të jetë madhësia e grupit?

Minimumi 6 persona dhe maksimumi 14 persona.

Pyetje Kërkesat dietike

Ju lutemi na tregoni paraprakisht për çdo kërkesë dietike që të mund t'i plotësojmë këto.

PyetjeMoti

Muajt më të mirë për të përjetuar këtë turne janë prilli deri në qershor dhe shtatori deri në nëntor kur koha është e ngrohtë dhe me diell, duke arritur temperatura rreth 30 gradë.

Pyetje Mosha minimale (në një udhëtim privat)

Fëmijët mund të marrin pjesë vetëm në udhëtime private. Ata duhet të kenë të paktën 15 vjeç.

Pyetje Konsumatori duhet të ketë kujdes

Përvoja e mëparshme, kushtet mjekësore, pesha, kërkesat dietike.

Udhëtime të ngjashme