• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu
Mbrapa

Pse Packrafting në Shqipëri është Sporti i fundit aventuror për ju

* Ky artikull u bë i mundur nga mbështetja e Fondi i Sfidës - Inovacioni EU 4

Packrafting është ripërcaktimi i asaj që do të thotë të jesh aventurier. Nuk është më vetëm për aventurierët dhe eksploruesit elitë, por edhe për këdo që dëshiron të testojë kufijtë e tyre dhe të sfidojë veten në lartësi të reja. Imagjinoni të jeni në gjendje të eksploroni çdo peizazh në planet.

Nga akullnajat te malet, shkretëtira te oqeanet, kufizimi juaj i vetëm është çanta e shpinës. Nuk ka rrugë apo shtigje, kështu që ju mund të eksploroni me ritmin tuaj, në çdo drejtim që zgjidhni. Kjo është bukuria e paketimit. Është një nga sportet aventureske me rritje më të shpejtë, sepse ju lejon të bëni gjëra që sportet e tjera thjesht nuk mund t'i ofrojnë.

Le të shqyrtojmë pse paketimi po bëhet shpejt një aktivitet i preferuar për njerëzit në mbarë botën.

paketim

1.Çfarë është Packrafting?

Paketimi është arti i eksplorimit të çdo peizazhi në Tokë vetëm me një çantë shpine, pak ujë dhe këmbët tuaja. Është një nga aktivitetet aventureske me rritje më të shpejtë, sepse ju lejon të bëni gjëra që sportet e tjera thjesht nuk mund t'i ofrojnë.

Bukuria e paketimit është se ju mund të eksploroni çdo peizazh në Tokë, nga akullnajat te malet, shkretëtira te oqeanet. Meqenëse nuk ka rrugë apo shtigje, ju jeni të kufizuar vetëm nga qëndrueshmëria juaj dhe nga ajo që mund të mbani - nuk ka kufij! Duhet të shkosh kudo ku të çon lumi.

Paketimi është bërë popullor për shkak të shkathtësisë së tij. Nuk do të kufizoheni kurrë nga vendi ku ju lejohet të shkoni, sepse lumi rrjedh gjithmonë në drejtim të rrymës. Njerëzit që e duan këtë sport kënaqen duke qenë në gjendje të eksplorojnë cilindo drejtim që ata zgjedhin pa vendosur kufij për ta.

Një tjetër arsye pse njerëzit e duan këtë aventurë në natyrë është sepse është miqësore me mjedisin. Ju nuk keni pse të shqetësoheni për ndotjen e mjedisit kur jeni duke bërë çanta shpine, sepse po përdorni vetëm ujin për karburant.

2.Përfitimet e paketimit

Packrafting ofron aventurën përfundimtare në natyrë, sepse ju mund të shkoni kudo. Nuk ka nevojë të prisni që dikush të vijë dhe t'ju çojë në një turne, ose që kushtet të jenë perfekte. Paketimi ju jep lirinë për të eksploruar çdo peizazh që dëshironi, në çdo drejtim që zgjidhni. Është gjithashtu i përshtatshëm për njerëzit e të gjitha moshave dhe niveleve të aftësive! Paketat e Active Albania janë të vetë-mbajtur, që do të thotë se uji do të thahet përpara se të bëhet rrezik ose rrezik - duke e bërë atë të sigurt për fëmijët dhe të rriturit. Ato janë gjithashtu të lehta dhe mjaft të vogla për t'u mbajtur me një dorë.

Ju do të shpenzoni më pak para kur transportoni paketim sepse nuk ka nevojë për transport si makina apo varka. Nuk keni pse të gjeni as vende kampingu; shumica e vendeve janë jashtë kufijve gjatë aventurave tradicionale në natyrë, si udhëtimi me çanta shpine për shkak të lejeve, tarifave të rezervimit, etj., por kjo nuk është një problem kur transportoni paketim. Paketat janë mjaft kompakte për t'u ruajtur në bagazhin tuaj, kështu që sapo të ktheheni në shtëpi nga udhëtimi juaj, gjithçka që duhet të bëni është ta lini atë! Paketat ofrojnë gjithashtu një përvojë më intime ku nuk po shikoni vetëm peizazhe nga larg ose përmes dritares së autobusit - ato lejojnë pamje nga afër që nuk janë të disponueshme me turne të tjera.

Kur provojnë gjëra të reja, disa njerëz i frikësohen dështimit – por jo gjatë paketimit!

3.Si të Filloni në Paketimin

Përgatitja e paketave është një aktivitet i lehtë për të filluar. Është e thjeshtë të paketosh pajisjet dhe të nisesh. Ju mund të merrni një nga shumë udhëtimet e disponueshme me vozitje ose mund ta bëni vetë.

Ka shumë mënyra të ndryshme për të filluar paketimin, por të gjitha ato kërkojnë disa artikuj kyç:

  • Një paketë – Paketat zakonisht bëhen nga materiale të qëndrueshme si PVC, pëlhurë ose gomone me fryrje. Materiali më popullor është trapi i fryrë që ofron një udhëtim të rehatshëm dhe të thatë ndërsa udhëtoni nëpër lumenj dhe liqene. Ato mund të fryhen me ajër duke përdorur një pompë, por disa vijnë të pajisura me pajisje që ju lejojnë të përdorni frymën tuaj për fryrje, duke e bërë të lehtë fryrjen ndërsa jeni në shteg.
  • Një vozis – kjo është ajo që përdorni për të shtyrë varkën tuaj përpara ose për ta mbajtur atë drejt gjatë vozitjes. Ju duhet të investoni në një vozis cilësor; përndryshe, do të prishet shpejt nga përdorimi i zgjatur dhe do ta bëjë të vështirë për ju të ecni përpara.
  • PFD (pajisja personale e notimit) - kjo do t'ju mbajë të sigurt në rast se përmbyseni ose rrëshqiteni nën ujë kur vozitni me varkën tuaj. Disa njerëz zgjedhin të veshin PFD-në e tyre gjatë gjithë kohës ndërsa janë në ujë vetëm në rast se u nevojitet. Të tjerët preferojnë ta veshin atë vetëm kur janë duke u përmbysur, në mënyrë që të mos shqetësohen për mbajtjen e peshës shtesë gjatë gjithë udhëtimit të tyre.

4.Dëshmitë e paketimit

Mimoza

Përvoja ime me paketimin ishte e shkurtër, por la një përshtypje të qëndrueshme. Kam pasur mundësinë ta bëj vetëm një javë, që nuk është pothuajse koha e mjaftueshme. Gjëja që më pëlqeu është se më dha një mundësi për ta parë botën në një mënyrë krejtësisht të ndryshme.

Alnderim

I did my paketim excursion on the Vjosa River, located in Përmet, Albania. This place offers some of the most dramatic tides in the entire world and can reach heights up to 5 meters. With packrafting, you get an intimate look at these tides because you’re right next to them when they happen. You’re able to get off your boat and explore without having to be constantly on guard for waves coming up at you from behind.

Andrea

Si dikush që i pëlqejnë aventurat dhe eksplorimet, paketimi ishte perfekt për mua. Gjatë gjithë kohës do të dilni në natyrë. Ky aktivitet ju jep mundësinë të takoni vendasit dhe të përfshiheni në kulturën autentike.

Përfundim

Packrafting është një sport aventureske që është në rritje. Ai kombinon përfitimet e udhëtimit me kajak dhe kajakut dhe është një mënyrë e shkëlqyer për të eksploruar lumenj, liqene ose laguna të reja. Pavarësisht nëse jeni një aventurier me përvojë apo fillestar, kjo aventurë në natyrë është për ju.

Aventura e fundit në Shqipëri: Packrafting!

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë. Politika e cookies