• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu
Mbrapa

Dhjetë udhëtime ditore më të mira në Maqedoninë e Veriut

* Ky artikull u bë i mundur nga mbështetja e Projekti i USAID, Zhvillimit Ekonomik, Qeverisjes dhe Rritjes së Ndërmarrjeve në bashkëpunim me partnerin tonë nga Veriu i Maqedonisë Kur në X

Sa herë që mendojmë për Maqedoninë e Veriut, ne mendojmë për natyrën e madhe dhe shumë aktivitete për të bërë në male dhe buzë liqenit.
Udhëtimet ditore më të mira në këtë vend do të ishin aventurat natyrore në Krushevë, vizita në observatorin mahnitës të Kokinos, udhëtimi me biçikletë në Matka, shikimi i perëndimeve të diellit në liqenin e Ohrit etj.
Këtu janë disa rekomandime për udhëtimet ditore më të mira nëse vendosni të vizitoni Maqedoninë e Veriut.

Kryeqyteti: Shkupi
Popullatë: 2,077,132
Zona: 25,713 km2
Monedha: Denar maqedon (MKD)

harta e Maqedonisë
1.Provoni paragliding dhe hipur në kalë në Krushevë

Krushevë është i famshëm për të qenë qyteti më i lartë në Ballkan dhe si një vend shumë historik i njohur për kryengritjen e Ilindenit dhe monumentet e saj. Por, përveç kësaj, natyra e saj ka shumë për të ofruar. Në një ditë, ju mund të provoni hipur në kalë, të keni një përvojë aventureske me paragliding (Krusevo është një vend me paragliding me famë botërore), provoni ushqimin më të mirë tradicional nga restorantet lokale dhe shijoni arkitekturën specifike përreth qytetit, që daton nga shekulli i 19-të. Ju mund të arrini në Krushevë me 2 orë udhëtim nga Shkupi, ose me autobus.
Kur të vini, do të takoni shumë njerëz miqësorë që do t'ju drejtojnë dhe do t'ju tregojnë gjithçka që ju duhet të dini për të kaluar një ditë të mrekullueshme në këtë qytet malor me ajër të pastër dhe natyrë përreth.

Paragliding në Krushevë
Paragliding në Krushevë
2.Merrni një turne ditor të plotë në Matka

The kanioni i Treskës fsheh shpella të shumta, përfshirë Vrelo, shpella më e thellë nën ujë në Ballkan dhe e dyta më e thellë në Evropë.
Këtu, ju mund të bëni kayaking me një instruktor dhe të keni një ditë plot argëtim. Për shkak të numrit të madh të manastireve dhe kishave që mund të vizitoni, Matka quhet edhe mali Athos.
Merrni një udhëtim me biçikletë nga Shkupi në Matka, bëni një turne, pini një kafe dhe shijoni mjedisin e bukur
dhe natyrën.

Matka, Maqedonia e Veriut
Kanioni i Matkës
3.Vizitoni Caneo dhe shijoni pamjen e bukur të liqenit dhe perëndimet e diellit që të lënë pa frymë

Ohri është krejtësisht i bukur dhe vend shumë i njohur turistik në Maqedoni, duke pasur Caneo si thesarin e saj më të madh.
Shën Gjoni Teolog Kaneo, kisha më e famshme në Ohër, është e vendosur në një kodër shkëmbore mbi plazhin Kaneo në qytetin e vjetër të Ohrit.
Kaneo ka ruajtur shumë nga afresket origjinale që datojnë që nga viti 1447. Megjithëse u bënë disa modifikime sepse kisha ishte braktisur për një kohë të gjatë, ajo nuk e humbi sharmin dhe magjinë e saj origjinale.
Vizitoni Kaneo dhe të drekojmë duke shijuar pamjen e bukur të liqenit të ndjekur nga një perëndim dielli që të lë pa frymë.

Caneo - Ohër
Caneo, Ohër
4.Shijoni një ditë në rajonin e Prespës

Prespa njihet nga plazhet e saj idilike, fshatrat tradicionalë të vegjël të rrethuar nga historia dhe mollët e shijshme të Prespës. Në një ditë, ju mund të bëni një not, të shëtisni përreth dhe të vizitoni të gjithë fshatrat ku mund të keni ushqim tradicional dhe nikoqirët do t'ju presin me kafe dhe raki (pije e famshme në rajon).

Liqeni i Prespës
Liqeni i Prespës
5.Udhëtim ditor dimëror në Popova Shapka

Lart lart TetovëMali Sar, nuk është Vendpushimi i skive Popova Shapka (Popova Šapka, Popova Shapka), një destinacion kryesor dimëror në Maqedoninë veri-perëndimore. Popova Shapka është një qendër skijimi, që ka vendpushimin e skive, së bashku me hotele dhe akomodime të tjera.
Popova Shapka është një zgjedhje e shkëlqyeshme për një udhëtim ditor në dimër!

Popova shapka
Popova Shapka
6.Bëni një udhëtim në Mavrovo dhe fshatin Janche ku do të shijoni ushqimin më të mirë tradicional

Mavrovo është një luginë në veriperëndim të vendit dhe e famshme për në Parku Kombëtar i Mavrovës, duke qenë një qendër skijimi dhe të kesh një liqen të bukur. Ju mund të vizitoni gjatë gjithë vitit dhe gjithmonë të keni një ditë të plotë me kënaqësi dhe rekreacion.
Për më tepër, ose në rrugën tuaj për në Mavrovo mund të shkoni në Fshati Jançe, vendi më i qetë dhe i gjelbër. Këtu, ju do të keni ushqimin më të mirë tradicional në një restorant tradicional, ku do të përjetoni
ekoturizmi.


Ky është një udhëtim ditor që ia vlen të kesh!

Fshati Jançe
Fshati Jançe
7.Keni një përvojë mahnitëse njëditore duke qenë mysafir në dasmën e famshme Galichnik

Ju do të përjetoni Galichnik më të mirë gjatë Dasma galichnik, por është e mrekullueshme në çdo periudhë të vitit.
Thjesht sigurohuni që të jeni të veshur ngrohtësisht dhe të gatshëm të thithni bukurinë e peizazhit, të mbarsur me legjenda, mençuri dhe qetësi, siç nuk do të gjeni askund tjetër.

Dasma galichnik
Dasma galichnik
8.Kokino është një domosdoshmëri!

Kokino është një vend që nuk mund të përshkruhet si pjesë e kësaj bote. Thjesht të jep përshtypjen sikur je jashtë kësaj bote!
Në 1013 metra mbi nivelin e detit, 35 km nga qyteti i Kumanovës, do të gjeni observatori megalitik Kokino, dhe të habiteni nga gjërat që do të shihni dhe historitë që do të dëgjoni.
Në vitin 2005, NASA e renditi Kokinon të 4-tin në listën e më të vjetrave dhe më të rëndësishmeve në botë. observatorë astronomikë.
Kokino është një domosdoshmëri dhe duhet të shihet dhe përjetohet!

Observatori Kokino
Observatori Kokino
9.Një udhëtim ditor në Manastir dhe Pelister do të thotë një ditë plot histori dhe natyrë

Ju nuk mund të vini në N. Maqedoni pa shkuar atje Manastir.
Ky është një qytet i famshëm historik, i njohur si “qyteti i konsujve”, plot histori dhe këngë për bukurinë dhe kulturën e tij të pasur.

Të shkosh në Manastir do të thotë gjithashtu të vizitosh krenarinë e saj më të madhe, Parku Kombëtar Pelister - me e larta maja e malit Baba, shtëpia e Liqeneve të Mëdhenj dhe të Vogël (Sytë e Pelisterit), molika dhe kaçunka endemike. Fsheh dukuri të jashtëzakonshme natyrore, kafshë të egra dhe natyrë të bukur.

Padyshim që ia vlen të shihet!

Parku Kombëtar Pelister
Parku Kombëtar Pelister
10.Ecje në malin e Jabllanicës dhe vizitë në burimet e Vevçanit

Nëse ndodh të jesh brenda Ohri, ju mund të bëni një rritje në mëngjes për të Mali i Jabllanicës dhe pas kësaj ndalese në fshatrat afër, hani një drekë tradicionale dhe vizitoni Burimet e Vevçanit. Shijoni tingujt e natyrës dhe pamjen, dhe ushqehuni me energji dhe rezistenca pozitive.
Më në fund, kudo që të shkoni në N. Maqedoninë, do të ndiheni si në shtëpinë tuaj.

Burimet e Vevçanit
Burimet e Vevçanit

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë. Politika e cookies