• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu
Mbrapa

Albania Vacation 2024 | What you need to know

Shqipëria, e vendosur në Evropën Juglindore, është një vend me liqene, lugina, rrënoja të lashta romake, manastire historike, fshatra simpatik dhe ushqime dhe verë të shijshme. Ashtë një vend perfekt për t'u vizituar nëse jeni duke kërkuar për një përvojë që është jashtë rrugës dhe më pak turistike se vendet e tjera evropiane. 


Kryeqyteti: Tirane
Popullatë: 2,845,955
Zona: 28,748 km2
Monedha: Lekë (lekë)

Më poshtë janë disa gjëra që duhet të keni parasysh gjatë pushimeve tuaja në Shqipëri!

This blog was made possible thanks to the support of Resetting Programme, co-funded by the COSME programme of the European Union

 

Tabela e Përmbajtjes

1.Pse të zgjidhni Shqipërinë për pushime

Shqipëria është një vend relativisht i vogël, por ka shumë për t'u ofruar vizitorëve. Është shtëpia e disa prej peizazheve më të bukura në botë dhe nuk është shumë e vështirë për t'u qarkulluar. Është gjithashtu kulturalisht magjepsëse dhe ka një histori të gjatë.

Do të ishte e lehtë për ju Pushime ne Shqiperi për t'u fokusuar në bukurinë natyrore që ofron. Shumica e vizitorëve preferojnë të zbulojnë traditën dhe kulturën autentike shqiptare, duke shijuar aktivitetet e shkëlqyera në natyrë.

Pra, çfarë mund të prisni kur vizitoni Shqipërinë?

Para së gjithash, ne do të takojmë njerëz tepër miqësorë, të gatshëm për të ndihmuar sa herë që të keni nevojë. Do të mahniteni nga plazhet e bukura me ujë bruz. Vendi është i pasur me male, lumenj, kanione dhe liqene. Ushqimi është super i shijshëm dhe gjithçka që do të përjetoni vlen për paratë.

 

2.Planifikimi juaj  Pushime ne Shqiperi 

Paketimi për një udhëtim në Shqipëri eshte e lehte. Është më mirë të paketoni pak, veçanërisht nëse jeni duke vizituar vendin gjatë verës. Sigurohuni që të merrni me vete veshje që janë të përshtatshme për motin e ngrohtë dhe të paketoni këpucë që janë të rehatshme si në kushte të thata ashtu edhe në lagështi.

Ju gjithashtu duhet të paketoni shumë para! Kartat e kreditit nuk pranohen në shumicën e bizneseve në vend, kështu që do të dëshironi të përgatiteni me disa para shpenzimesh përpara se të mbërrini. Udhëtarët mund të presin të paguajnë rreth 100-150 euro për një fluturim nga qendrat kryesore ndërkombëtare si Londra ose Parisi.

 

3.Moti në Shqipëri 

Nëse po planifikoni pushimet tuaja në Shqipëri, do të dëshironi të siguroheni që moti të jetë në anën tuaj. Epo, nëse jeni me fat, mund të përjetoni pak shi. Temperatura mesatare në Shqipëri varion nga rreth 70 gradë Fahrenheit në 86 gradë Fahrenheit në verë dhe 10 gradë Fahrenheit në 60 gradë Fahrenheit në dimër.

Koha më e mirë për të vizituar Shqipërinë do të ishte pranvera dhe vjeshta, sepse nuk është shumë nxehtë as shumë ftohtë. Shqipëria karakterizohet nga një klimë mesdhetare në bregdet, ndërsa në brendësi është pak më kontinentale. Shumë ftohtë është vetëm në zonat malore. Shqipëria ka verë të ngrohtë, të thatë dhe dimër të butë e të lagësht.

Megjithatë, nëse ndodh që të hasni pak shi gjatë aventurës suaj, mos u shqetësoni! Me shumë mundësi do të sqarohet ditën e nesërme.

Fshati Dushman Shkoder

6 Ditë / 5 Netë - SHQIPËRI

Udhëtoni në një pjesë të Evropës ende të paprekur nga turizmi masiv. Vizitoni një qytet të lashtë të fortifikuar, eksploroni me skaf parkun kombëtar detar të bukur Karaburun – Sazan, eksploroni kanionet spektakolare të Osumit dhe takoni një familje vendase në malin e Tomorrit.

Kanione Packraft, Snorkel dhe Hike në Shqipëri

Mali Jezerca

7 ditë - SHQIPëRI

Zbuloni Shqipërinë aventureske, misterioze, të zbutur, në këto dy javë pushime.

Hiking në Malet e Nemuna

4.Itinerari i sugjeruar për udhëtimin tuaj të ardhshëm. 

PACKRAFTING ON THE VJOSA RIVER

Quhet lumi i fundit i egër i Evropës dhe është një nga mrekullitë natyrore të Shqipërisë. Është shtëpia e mbi 1,100 specieve dhe komuniteteve autentike.

Fauna e peshkut të Vjosës karakterizohet nga një përqindje e lartë e specieve endemike të Ballkanit. Bimësia e dendur e bën këtë lumë një vend të mrekullueshëm për të apasionuarit pas aventurave për të eksploruar dhe relaksuar. Në të gjithë gjatësinë e rrjedhës së lirë ka shumë kalime nëntokësore dhe shpella të paeksploruara.

In the spring, the high water from the melting snow creates the perfect flow for enthusiasts to explore the entire length of the river. The various levels of abduction are such that one does not need prior rafting or packrafting experience to navigate them in white water rafts.

Me mbështetjen e EU 4 Inovation – Challenge Fund, Active Albania po zhvillon 4 itinerare të reja paketimi (aktiviteti turistik më inovativ në Ballkanin Perëndimor) dhe gjatë vitit 2022 Vjosa mund të eksplorohet për turne 3-10 ditë.

paketim lumi vjosa

Paketimi i lumit Vjosa

 

TREKING NË VIA DINARICA

Nëpërmjet Dinaricës is a long distance trail that stretches the entire length of the Dinaric Alps, conceived for the first time by a group of passionate climbers to connect the seven countries of Slovenia, Croatia, Serbia, Bosnia and Herzegovina, Mali i Zi , Kosovo and Albania. Combining over 1900 km of old shepherd trails, strategic combat routes, new trails, it combines colorful lawns, high mountains, steep valleys, dense beech forests, sparkling alpine lakes and the Tara River Canyon, the deepest canyon in Europe.

Valbona dhe Thethi (often called Malësia) are the two main destinations, part of Via Dinarica. A wild, high, mountainous landscape, inhabited by strong and fiercely independent people, Malësia has been for the history of Albania the region that was never invaded or subjugated by different waves of invaders during the last 2000 years of history of the Balkans.

Nëpërmjet Dinaricës

Nëpërmjet Dinaricës

 

EKSPLORIMI I PARKUT TË VETËM DETAR KOMBËTAR KARABURUN SAZAN

Karaburun-Sazan një sipërfaqe detare prej 1.9 km dhe shtrihet përgjatë bregdetit të Gadishullit të Karaburunit dhe ishullit të Sazanit. Në Parkun Detar Karaburun-Sazan do të gjeni rrënojat e anijeve të lashta greke, romake dhe të Luftës së Dytë Botërore.

Do të dëshmoni ekosistemin e pasur nënujor, me shkëmbinjtë e tij gëlqerorë, shpellat gjigante dhe plazhet e izoluara me mbishkrimet e lashta të marinarëve në breg. Daljet koralogenike strehojnë disa nga speciet më të mbrojtura dhe më të vlerësuara komercialisht, të tilla si koralet e kuqe. Për shkak të diversitetit të tij, coraligen konsiderohet si një nga peizazhet më tërheqëse të zhytjes në skuba në botë.

                    Gjiri i Gramës, Gadishulli i Karaburunit, Shqipëri

Gjiri i Gramës, Gadishulli i Karaburunit, Shqipëri

                                           

BIRD WATCHING AND KAYAK IN SHKODRA LAKE

Liqeni i Shkodrës është një nga rezervatet më të mëdha të shpendëve në Evropë, me 270 lloje shpendësh. Gjysma e tyre janë shpendë shtegtarë, ndërsa pjesa tjetër ndërtojnë fole përgjatë bregut të liqenit. Liqeni është një vend i shenjtë për 1.5 deri në 2.5 milionë zogj çdo vit. Për shkak të biodiversitetit të jashtëzakonshëm të tërhequr nga përzierja e habitateve të liqenit dhe nevojës për ruajtje, Liqeni i Shkodrës u shtua në Listën e Ligatinave me Rëndësi Ndërkombëtare nga Konventa Ramsar në 1996.

Ndoshta zogu më i veçantë është pelikani i rrallë dalmat. Liqeni i Shkodrës shquhet për ngjyrat e tij jeshile. Rrethinat e liqenit janë të mbuluara me pyje bregore dhe livadhe të lagështa, të cilat ofrojnë vende të shkëlqyera foleje dhe ushqim për kalimtarët e shumtë. Ndër zogjtë grabitqarë që mund të shihen janë shqiponja e gjarprit me gishta të shkurtër dhe shqiponja e artë.

Liqeni i Shkodrës

Liqeni i Shkodrës

                                                                                 

SKI NË BREZOVICË

I vendosur vetëm 28 km nga Prizreni dhe 12 km nga Brezovica, një tjetër atraksion turistik i Kosovës, është një fshat unik tërheqës, ka një pistë skijimi por mbi të gjitha ndodhet në malet e bukura të Sharrit.

Malet e Sharrit shtrihen në kufirin ndërmjet Shqipërisë dhe Maqedonisë veriore dhe përfundojnë përgjatë kufirit jugor të Kosovës. Ato janë pak më të rrumbullakosura se Bjeshkët e Nemuna dhe kanë shumë maja mbi 2500 metra të larta, të cilat ofrojnë shpate të pjerrëta veriore dhe kushte shumë të qëndrueshme bore dhe fantastike për një sërë aventurash si skijimi ose rrëshqitja me këpucë dëbore.

  Ski në Brezovicë

Ski në Brezovicë

Përfundim

Planifikimi i pushimeve nuk është një detyrë e lehtë. Ka kaq shumë gjëra për t'u marrë parasysh dhe aq shumë për të mbajtur parasysh kur planifikoni udhëtimin tuaj. Nëse nuk jeni të sigurt se çfarë duhet të bëni, atëherë ky artikull është për ju. 

Keni nevojë për ndihmë për të planifikuar udhëtimin tuaj?

Hidhini një sy tonë aventura të punuara me dorë këtu.

Përndryshe na lini një mesazh në faqen tonë Na kontaktoni faqe, dhe dikush nga ekipi ynë do të kontaktojë së shpejti!

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë. Politika e cookies