• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu
Mbrapa

5 arsyet kryesore pse vizitoni Malin e Zi

* Ky artikull u bë i mundur nga mbështetja e Projekti i USAID, Zhvillimit Ekonomik, Qeverisjes dhe Rritjes së Ndërmarrjeve në bashkëpunim me partnerin tonë nga Mali i Zi Agjencia MASTER TRAVEL.

Kryeqyteti: Podgorica
Popullatë: 625,000
Zona: 13.812 km2
Monedha: Euro
Gjatësia e bregdetit: 293 km
Plazhet: 72 km
Majat mbi 2000 m: Mbi 150
Maja më e Lartë: 2.525 m
Klima: Mesdhetare, kontinentale

Festivalet më të vizituara janë:
Fascinada. Perast, Korrik.
Bokeljska Noc. Kotorr, Gusht.
Festivali i Vallëzimit të Detit. Budva, gusht.
Festivali i Filmit në Malin e Zi. Herceg Novi, gusht.
Liqeni Fest. Liqeni i Krupacit, Gusht.
Shpirti Jugor. Plazhi i Ulqinit Copacabana, qershor.
Festivali i Mimozës. Herceg Novi, Mars.
Festivali Evropian Blu - Festa e Peshkut. Herceg Novi, shkurt

harta e Malit të Zi
1.Det i pastër kristal dhe plazhe të mahnitshme
Imagjinoni një plazh në të cilin dëshironi të shijoni dhe e dini që është mjaft e sigurt që një plazh i tillë ekziston në Malin e Zi. Bregu i thyer ofron vetëmohim të kënaqësive për dashamirët e të gjitha llojeve të turizmit të larjes. Plazhe shkëmbore shpesh janë të fshehura, dhe shumë mund të arrihen vetëm me anije, varkë me vela ose skuter, duke shijuar paqen dhe privatësinë në këtë lloj plazhi është e garantuar. Plazhet me rërë janë ideale për pushime familjare, si dhe për të gjithë që qëndrojnë në hotele dhe qendra të njohura turistike. Një nga plazhet me rërë është plazhi Bečići, e cila mori njohje të madhe në vitin 1935. beenshtë dhënë për të plazhi më i bukur në Evropë dhe Çmimi i Madh i Parisit. Pas 30 vjetësh, ajo gjithashtu u dha me Palmën e Artë, si plazhi më i bukur në Mesdhe. Gjithashtu i spikatur është Plazhi i Madh i Ulqinit, 12 km e gjatë, e cila përfundon në bashkimin e lumit Bojana në Detin Adriatik si dhe një vendpushim popullor nudist. Në anën tjetër të bregdetit malazez, deti përmbyt malet përreth. Përgjithmonë i lidhur me bukurinë e Gjiri i Kotorrit, shkëmbinjtë dhe deti, ia marrin frymën kujtdo që ka pasur mundësinë të shijojë këtë simbiozë të përsosjes. Ishujt, gadishujt, marinat luksoze, gjiret, larmia dhe madhësia e plazheve, bashkimi i lumit Bojana në det, Gjiri i Kotorrit, e bëjnë Malin e Zi një destinacion ideal bregdetar, të përshtatshëm për të gjitha sportet ujore ose thjesht për të shijuar të gjitha shqisat.
Plazhi Sveti Stefan
Plazhi Sveti Stefan
Plazhi Lucice
Plazhi Lucice
2.Jep mundësi për shumë aktivitete
Duke pasur parasysh që Mali i Zi nuk është vetëm një destinacion kryesisht bregdetar ose kryesisht malor, diversiteti i tij ofron shumë mundësi për lloje të ndryshme aktivitetesh, dhe një gjë është e garantuar - në Mal të Zi nuk mund të mërziteni. Duke vozitur përgjatë buzës së majat e maleve, pranë liqeneve të fshehura, kanioneve të thella, nëpër pyjet e shiut, pastaj trekking, not, zhytje, rafting, çiklizëm, kalërim, mbledhje bimësh dhe kërpudhash ose thjesht shikim zogjsh dhe shëtitje të gjata në natyrë të paprekur, janë vetëm disa nga mënyrat për të kaluar kohën në Malin e Zi. Kanion, kroçera, safari xhip, safari kuadrat, peshkim sportiv, lundrim, kitesurfing dhe gjatë dimrit, në një nga tre qendrat e skive mund të shijoni sportet dimërore. Agjencitë e udhëtimit në Malin e Zi ofrojnë një numër të madh turne një-ditore dhe shumë-ditore.
Rafting Tara Canyon
Rafting Tara Canyon
Jeep Safari Mali i Zi
Jeep Safari Mali i Zi
3.Një pikë takimi e Lindjes dhe Perëndimit
Mali i Zi ndodhet në një vend të favorshëm gjeografik dhe arrihet shumë shpejt nga tregjet më të mëdha emetuese Evropiane, ka lidhje të mira transporti, kështu që udhëtimi në Mal të Zi nuk do të jetë i vështirë dhe i gjatë: Roma 1 orë 20 min, Vjena 1 orë 35 min, Stamboll 1 orë 45 min, Cyrih 2 orë, Frankfurt 2 orë 10 min, Paris 2 orë 40 min, Londër 2 orë 50 min, Moskë 3 orë 10 min, Beograd 45 min. Alsoshtë gjithashtu një destinacion ideal për të gjithë ata që duan të njohin të gjithë Ballkanin sepse Mali i Zi është një pikënisje e shkëlqyeshme pasi që ndodhet në qendër të Ballkanit, kështu që nëse doni të vizitoni ndonjë vend në rajon, ju do të bëje më lehtë dhe më shpejt nëse je në Mal të Zi.
4.Shumë i përshtatshëm për organizimin e të gjitha llojeve të ngjarjeve
Pavarësisht nëse është një ngjarje private apo biznesi, Mali i Zi ofron një sërë mundësish me çmime shumë më të mira krahasuar me pjesën tjetër të Evropës. Kur bëhet fjalë për ngjarje biznesi: takime, konferenca, udhëtime stimuluese dhe ndërtimi të ekipeve, oferta e hoteleve me ambiente adekuate për konferenca po rritet vazhdimisht. Udhëtimet stimuluese dhe të ndërtimit të skuadrave janë hartuar me kujdes dhe duke pasur parasysh diversitetin natyror dhe kulturor që zotëron Mali i Zi, udhëtimet janë të paktën përrallore dhe unike. Kur flasim për ngjarje private, dasma dhe lloje të ndryshme të festimeve, mjafton të informojmë se disa nga njerëzit më të suksesshëm në botë, siç është tenisti Novak Djokovic, kanë zgjedhur Malin e Zi si një destinacion ku do të organizojnë më të vecantat e tyre ditë në jetë.
5.Njerëz të këndshëm dhe miqësorë - argëtim i shkëlqyeshëm
Ka disa njerëz që ju presin paraprakisht, me një zemër të hapur, me një buzëqeshje të madhe duke pritur mbërritjen tuaj. Në Malin e Zi, nxitimi është një term pak i njohur, ndërsa malazezët zakonisht njihen si njerëz që e duan jetën, shakatë dhe kënaqësinë. Valë energjie pozitive, mirëdashësi, bisedë e këndshme dhe të gjitha shpjegimet ose ndihmat që ju nevojiten, ju do të gjeni në çdo qytet ku të qëndroni. Argëtimi i shkëlqyeshëm dhe jeta e gjallë e natës vlerësohen shumë në Malin e Zi, kështu që veçanërisht në pjesën bregdetare, natën dhe festat ditore janë të paharrueshme. Bare plazhi, kafene dhe diskoteka janë zakonisht plot njerëz të ngazëllyer, veçanërisht në kryeqytetin e turizmit malazez, Budva, i cili në përgjithësi është i njohur për jetën e natës më të mirë në Mal të Zi. Njerëzit janë shumë paqësorë, kështu që ne shpesh përdorim thënien këtu "Ju mund të flini lirshëm në stol, asgjë nuk do t'ju ndodhë as nuk do t'ju mungojë asgjë nga prona juaj". Gjatë gjithë vitit, organizohen një numër i madh i festivaleve, maskaradave dhe ngjarjeve të ndryshme që festojnë kuzhinën malazeze. Artizanatet lokale, tradita, shumë vallëzime ju presin nëse zgjidhni të vizitoni Malin e Zi gjatë ditëve të festivalit.

Rreth Master Travel

Master Travel ofron një shërbim të përshtatur për agjencitë e udhëtimit dhe operatorët turistikë. Master Travel garanton nivelin më të mirë të shërbimit; ofron transportin e turizmit, guidat zyrtare të udhëtimit, akomodimin dhe turnetë. Ata zakonisht punojnë me grupe të vogla, turne VIP njëditor, duke e bërë secilin turne një përvojë të paharrueshme. Qëllimi Master Travel është të ofrojë siguri dhe rehati maksimale. Ata merren me planifikimin, organizimin dhe logjistikën e udhëtimeve në Malin e Zi.

Rezervoni pushimet tuaja në Mal të Zi!

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë. Politika e cookies