• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu

Pse duhet ta shtoni Shqipërinë në listën tuaj të kovave në 2021

Shqipëria, e vendosur në Evropën Jug-Lindore, është një vend liqenesh, luginash, rrënojash antike Romake, manastire historike, fshatra simpatikë, dhe ushqime dhe verëra të shijshme. Ashtë një vend i përsosur për të vizituar nëse po kërkoni një përvojë që është jashtë shtegut të rrahur dhe më pak turistike se vendet e tjera të Evropës. 

Pandemia shkaktoi mbylljen e shumë rajoneve për të mbrojtur banorët dhe punëtorët nga kërcënimi shkatërrues i COVID-19. Shqipëria ka filluar vaksinimet masive të COVID. Sidoqoftë, nuk ka kufij COVID-19 për udhëtarët që vijnë nga vendet evropiane. Të gjithë që vizitojnë Shqipërinë nuk kanë nevojë të marrin një provim COVID-19. Kjo do të thotë që ju mund të përfshini Shqipërinë si një destinacion të domosdoshëm për t'u parë dhe si më poshtë janë dhjetë arsye pse:

Kryeqyteti: Tirane
Popullatë: 2,845,955
Zona: 28,748 km2
Monedha: Lekë (lekë)

harta e shqiperise
1.Tirana (Kryeqyteti intrigues i Shqipërisë)

Tirane është një qytet intrigues me një përzierje interesante të së vjetrës dhe modernes. Që kur mbaroi sundimi komunist, ndërtesat gri dhe të errëta të qytetit u kthyen në vepra arti të gjalla që shfaqnin forma interesante abstrakte, ngjyra të lehta, murale dhe grafite. Shtëpia e Gjetheve, BunkArt1 dhe Muzeu Kombëtar janë tre muze në Tirana ia vlen të vizitohet nëse doni të mësoni më shumë rreth historisë së vendit. Përfundoni ditën tuaj në Blloku, i cili është shtëpia e një shumëllojshmërie të kafeve, restoranteve, pubeve dhe dyqaneve të shkëlqyera.

sheshi skanderberg
Sheshi Skënderbej, Shqipëri
2.Vendas miqësorë

Shqiptarët janë miqësorë dhe mikpritës, dhe ata janë të lumtur të tregojnë tërheqjet e shumta të vendit të tyre. E gjeta veten duke biseduar me vendasit për trashëgiminë e tyre, kulturën dhe shijimin e ushqimit dhe rakisë në shumë raste. Dhe këtu është një video e shkëlqyer që tregon se çfarë mendojnë njerëzit për Shqipërinë dhe çfarë është në të vërtetë ky vend: 

Luaj Video
Takimi-me-vendasit-Shqipërinë Aktive
Takoni vendas miqësorë
3.Kafene Kultura dhe Ushqimi

Kuzhina shqiptare është super e shijshme, e ndikuar nga kuzhinat greke, turke dhe italiane. Byrek (ëmbëlsira të mbushura me mish, djathë dhe / ose perime) dhe Fergese (një pjatë me perime dhe djathë të pjekur) janë dy gatime të domosdoshme lokale. Nëse jeni duke vizituar bregdetin, provoni peshkun e kapur rishtas dhe nëse jeni duke vizituar fshatin, provoni një nga restorantet në fermë në tryezë që shfaqin ushqimet natyrore lokale të rajonit. Kafenetë janë të bollshme në të gjithë botën, kështu që ndaloni nga një për t'u çlodhur dhe për të shijuar një kafe në një oborr spanjol ndërsa shikojnë njerëzit. Koktej kombëtar, raki, është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta mbyllur ditën.

Byrek shqiptar
Byrek shqiptar
4.Pamje të lë pa frymë

Peizazhi natyror i Shqipërisë është mahnitës dhe i larmishëm, me male të mbuluara me dëborë, pyje të trasha, liqene të kristalta, një vijë bregdetare mahnitëse me plazhe dhe shkëmbinj përgjatë detit Jon dhe burime natyrore për larje (si p.sh. Banjot termale Lengarica) Destinationshtë destinacioni ideal për këdo që kërkon një përvojë aventureske, me kampe të egra, rafting pako, paragliding, snorkeling dhe kayaking, midis shumë zgjedhjeve në tryezë.

paketim
Paketimi në Shqipëri
5.Çmimi është i drejtë

Shqipëria është tepër e lirë dhe ofron vlerë të shkëlqyeshme për para. Pa prishur buxhetin, ju mund të hani ngrënie me tre pjata dhe të pini një gotë verë çdo natë për 20 Eur. Përveç kësaj, hotelet janë me çmim të moderuar për lehtësitë e ofruara. Në krahasim me vendet e tjera evropiane, buxheti i udhëtimeve sigurisht që do të shtrihej më tej në Shqipëri.

Tave ushqim lokal shqiptar Korani
Ushqimi Shqiptar
6.Ecje në Alpet e Shqipërisë

Luginat e thyer, përrenjtë e kristaltë, livadhet alpine dhe vendbanimet e barinjve të largët me shtëpi prej guri dhe çati me pllaka druri e dallojnë Alpet shqiptare (i njohur gjithashtu si Bjeshkë të Nemuna), të cilat ndodhen në veri të vendit. Ka shtigje të ndryshme shëtitjeje për të zgjedhur, si "Majat e Ballkanit", "Via Dinarika", "Valbona në Theth Pass". Pamjet panoramike të lë pa frymë! Kaloni natën në një bujtinë aty pranë të quajtur "Kulla", pas një dite shëtitje dhe hani një darkë tipike të gatuar në shtëpi.

Hiking Alps Albania Active Albania
Alpet shqiptare
7.Plazhe mahnitëse

Bregu i Detit Jon të Shqipërisë (i njohur gjithashtu si Rivierë shqiptare) ka shumë rërë të bardhë mahnitëse dhe plazhe të pacenuara që janë relativisht të mbushura me njerëz në krahasim me destinacionet e tjera të plazhit Evropian. Të notosh në detet kristal blu, të darkosh me ushqime deti të freskëta dhe të eksplorosh fshatrat tipikë në gjiret e izoluara janë ato që Shqipëria e paqartë ofron. Mos harroni perëndimet e diellit që të lënë pa frymë.

Albania Riviera Porto Palermo
Rivierë shqiptare
8.Vende me interes historik

Shqipëria ka një të kaluar të gjatë dhe të komplikuar, me civilizime të mëparshme si Romake, Greke dhe Osmane. Kalaja e Krujës, Rrënojat romake të Buntrit, pazaret e lashta që dikur ishin tregje të zënë, bunkerët komunistë, kishat bizantine dhe manastiret janë vetëm disa nga vendet e rëndësishme për t'u vizituar në rajon. Mos harroni Faqet e listuara nga UNESCO të Beratit dhe Gjirokastrës, prova e historisë antike që do të prekni ndërsa eksploroni këtë vend të Ballkanit Perëndimor.

Apollon Fier
Apollonia, Fier
9.Projektim arkitektonik

Arkitektura shqiptare varion nga shtëpitë osmane të ruajtura mirë në Berat te ndërtesat e rinovuara gjallërisht të epokës komuniste në Tiranë, për shkak të historisë së pasur të vendit. Bëni një pikë për të vizituar një nga vendet e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, të tilla si Butrintin, një vend i rëndësishëm arkeologjik parahistorik në Shqipëri.

Berat Albania
Berat, Shqipëri
10.Shkoni në Shqipëri tani para se të jeni tepër vonë

Shqipëria mbetet kryesisht e pazbuluar dhe e paprekur nga turizmi masiv. Ka disa ditë kur nuk do të shihni një vizitor tjetër, veçanërisht nëse jeni duke ecur në male, duke eksploruar kanione ose duke vizituar fshatra rurale. Një festë shqiptare është një zgjedhje perfekte nëse doni të zhyteni në kultura autentike, natyrë të pacenuar dhe të takoni njerëz miqësorë lokalë!

Hiking Untamed Albania Active Albania 1
Liqenet akullnajore të Rrajcës, Shqipëri

1 koment

  1. Postim bukuroshe! Mësova pak për Shqipërinë ndërsa bëja turne në Kroaci me & Adventures! Padyshim duke shtuar në listën e kovave! Duket mahnitëse

Posto nje Koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë.