• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu
Mbrapa

5 aktivitetet më të mira në Mal të Zi

* Ky artikull u bë i mundur nga mbështetja e Projekti i USAID, Zhvillimit Ekonomik, Qeverisjes dhe Rritjes së Ndërmarrjeve në bashkëpunim me partnerin tonë nga Mali i Zi Agjencia MASTER TRAVEL.

Kryeqyteti: Podgorica
Popullatë: 625,000
Zona: 13.812 km2
Monedha: Euro
Gjatësia e bregdetit: 293 km
Plazhet: 72 km
Majat mbi 2000 m: Mbi 150
Maja më e Lartë: 2.525 m
Klima: Mesdhetare, kontinentale

Festivalet më të vizituara janë:
Fascinada. Perast, Korrik.
Bokeljska Noc. Kotorr, Gusht.
Festivali i Vallëzimit të Detit. Budva, gusht.
Festivali i Filmit në Malin e Zi. Herceg Novi, gusht.
Liqeni Fest. Liqeni i Krupacit, Gusht.
Shpirti Jugor. Plazhi i Ulqinit Copacabana, qershor.
Festivali i Mimozës. Herceg Novi, Mars.
Festivali Evropian Blu - Festa e Peshkut. Herceg Novi, shkurt

1.Diversiteti në një hapësirë të vogël

Ka vende që do të mbushin albumet dhe zemrat tuaja të fotografive sikur të keni qenë në shumë destinacione jo vetëm në një. Krahasuar me pjesën tjetër të botës, Mali i Zi është aq e vogël sa mund të futet në një pikë të ujit të tij të pastër, një lot gëzimi në syrin e magjepsur me bukuritë e Malit të Zi, shkumë deti të mbartur nga valë të gjalla, zbukurime të majave të mprehta të vargjeve malore të pafund, pragje të lumenjve të pastër të shpejtë ose luleradhiqe në kullota të pafund.

Kaq e vogël, por kaq e larmishme. Peisazhet ndryshojnë me një shpejtësi të pabesueshme, vargmalet kaq krenare malore zbulojnë kaltërsinë e gjirit në një sekondë dhe më pas lindin dilemat e zakonshme "Ku të shikojmë?" sepse imazhet e peizazheve të bukura ndryshojnë me një shpejtësi të pashpjegueshme.

And yes, this is the first and most important reason why you should visit the country where you reach from the sea to the mountains at an altitude of 2535m in less than two hours drive through the rocky sea of winding roads. Diversiteti magjepsës në një zonë të vogël, gjë që nuk mund ta imagjinoni, sepse askund tjetër nuk keni mundësi të përjetoni diçka të ngjashme, është arsyeja e parë dhe më e rëndësishme pse duhet të vizitoni Malin e Zi.

Mali i Kotorrit
Kotorri
Diversiteti i Malit të Zi
Diversiteti i Malit të Zi
2.Trashëgimi e shkëlqyer kulturore

Mali i Zi nuk është thjesht një bukuri, Mali i Zi është trim, i qëndrueshëm, krenar dhe i pathyeshëm. Historia e trazuar e ka bërë vendin multietnik, multikulturor dhe të pajisur me shumë pasuri kulturore. Të mirat mahnitëse kulturore, të lashta me shekuj, që dalin nga deti, zbukurojnë me krenari malet e bukura të plumbit, muret antike që mbajnë sheshe, katedrale, muze, kisha ose qytete të tëra bregdetare të vjetra, për vlerën dhe bukurinë e të cilave shteti i Malit të Zi kryen me përpikëri masat ligjore, si dhe UNESCO.

Në këto faltore kulturore, ku dashuria për kombin mban një aureolë mbi të gjitha kulturat, fetë dhe trashëgiminë, ju keni mundësinë të vizitoni vendet parahistorike, vendet arkeologjike, Varrezat Mesjetare Stećci.

Mali i Zi ka relike të krishtera: dora e Shën Gjon Pagëzori (dora që pagëzoi Jezu Krishtin), grimca e Kryqit të Shenjtë të Zotit (pjesa e kryqit mbi të cilin u kryqëzua Jezu Krishti), ikona e Nënës Më të Shenjtë të Zotit Filimon, relikti Islam i Profetit Muhamed , katedralja magjepsëse, libri i parë i shtypur i popujve sllavë të Jugut, arkitektura unike e thurur nga guri i pamëshirshëm me shumë përkushtim ndaj duarve të zellshme dhe të përkushtuara të paraardhësve, si dhe të gjithë atyre që përmes shekujve të historisë së trazuar kanë përjetësuar një pjesë të tyre kulturës duke i bërë homazhe Malit të Zi. I privuar nga reklamat e ndriçuara, kaosi modern dhe turmat, Mali i Zi sjell kohërat e vjetra në një çast.

Për shkak të pamjes së saj indigjene të ndërtesave, jini të përgatitur të ndjeni praninë e ilirëve, helenëve, romakëve, austro-hungarezëve, sllavëve, perandorisë osmane, gjermanëve, italianëve dhe shumë të tjerëve që aspironin për bukurinë malazeze.

Kostume tradicionale
Kostume tradicionale
montenegrin heritage
Trashëgimia malazeze
Valle Popullore
Valle Popullore
3.Hotele autentike dhe të klasit botëror

Pavarësisht se cilit lloj turisti i përkisni, nëse preferoni nivelin më të lartë të luksit ose akomodimin në një familje rurale, është mjaft e sigurt që ju mund të gjeni strehim dhe rehati në përputhje me pretendimet tuaja personale.

Mali i Zi ofron një numër të madh hotelesh luksoze me një shërbim që ka kënaqur personalitetet më të njohura botërore si George Bush, Angelina Jolie, Brad Pitt, Arnold Schwarzenegger, The Rolling Stones, Madonna e shumë të tjerë. Shumë marka luksoze si resortet Aman, hotelet dhe resortet Regent, Hilton, Sheraton, The Chedi e bëjnë Malin e Zi një destinacion prestigjioz turistik.

Sidoqoftë, ka edhe familje rurale, etno fshatra, katuna unike, kampe dhe lloje të tjera akomodimi, të fshehura në zemrën e natyrës së paprekur, ku asgjë tjetër nuk do t'ju zgjojë përveç cicërimave të zogjve ose gërvishtjeve të përrenjve. Zgjedhja varet nga ju!

Hotel luksoz Mali i Zi
Hotel luksoz
Hotel luksoz
Hotel luksoz
4.Ushqim dhe verë e jashtëzakonshme

Nëse nuk doni të merrni disa paund shtesë, atëherë, duhet ta pranoj, Mali i Zi nuk është zgjidhja më e mirë për ju. Ju paralajmëroj paraprakisht se nuk do të jeni në gjendje t’i rezistoni sharmit të kuzhinës malazeze. Përveç aromave të ndryshme, është e nevojshme të theksohet se pjesët në Mal të Zi janë mjaft të bollshme. Në pjesën bregdetare të vendit, shërbehen shijshme ushqimesh deti të freskëta, fruta mesdhetare dhe vaj ulliri, pjesa qendrore ka me peshq të liqenit dhe lumenjve, më i popullarizuari i të cilëve është Krap.

Ajo që është më tipike për Malin e Zi është sigurisht Protezë Njeguska, priganice (donuts) me mjaltë si dhe shumë lloje djathrash të bërë në shtëpi. Në pjesën veriore të vendit, amvise punëtore tradicionalisht përgatiten kačamak (gjellë tradicionale me patate, djathë dhe krem), pogača (johnny-tortë), djathë, kajmak (krem), cicvara, për shkak të së cilës turistët vijnë përsëri sepse janë tipikë për këtë pjesë të vendit dhe sigurisht që nuk do të keni mundësinë t'i shijoni askund tjetër në planet.

Përveç gjithë sa më sipër, do të keni mundësinë të shijoni lëngje të freskëta shtëpiake të bëra nga shega, nenexhiku ose ndonjë çaj mali. Vera malazeze kërkon romane, një blog nuk është vendi i duhur për të shkruar në lidhje me të sepse është e vështirë të përshkruash kantinat e verës 500 vjet të vjetra, vreshta të pafundme, njëra prej të cilave është më e madhja në Evropë.

Dashuria dhe pasioni i prodhuesve të vjetër të verës, historitë e tyre të pafundme për mënyrat tradicionale të përgatitjes dhe shijen dhe erën e tyre Vranac, Krstač dhe varietete të tjera, të cilat kanë luftuar për mbijetesë dhe rritje nga guri dhe dheu për shekuj me radhë, do t'ju magjepsin si dhe një gotë verë në një atmosferë shtëpiake. Mos u habisni nga mënyra klasike malazeze e mirëseardhjes, e cila është servirja raki shtëpiake (raki) e bërë nga rrushi dhe kumbulla. Vetëm kini kujdes, rakija është shumë e fortë.

Ispod Saca
Ispod Saca
Protezë Njeguska
Protezë Njeguska
5.Pesë Parqe Kombëtare dhe katër Vende të Trashëgimisë Botërore - Bukuria e egër

Pesë parqe kombëtare dhe katër site të trashëgimisë botërore e bëjnë Malin e Zi një destinacion perfekt për të gjithë ata që duan të harrojnë zhurmën e qyteteve dhe të kënaqen me hijeshitë e natyrës së pastër të paprekur. Në vitin 2017, Pyje shiu Biogradska gora, i cili mbulon 1600 ha dhe është një nga tre pyjet e fundit të mbetur në Evropë, u shpall "Më i miri në Evropë" dhe hyri në 10 destinacionet kryesore për tu vizituar në Evropë me rekomandimin e revistës së shquar turistike Lonely planet.

Por kjo nuk është e gjitha, e njëjta kategori përfshin Parku Kombëtar Durmitor dhe zona e mbrojtur e UNESCO-s, për të cilën shumica e miqve tuaj në rrjetet sociale do të besojnë se keni bërë photoshop në foto. Por jo vetëm këto dy lokacione, nominimi "Më i miri në Evropë" është zbukuruar nga lumi Tara, i cili quhet "Loti i Evropës" për shkak të pastërtisë së tij të veçantë të ujit, si dhe Parku Kombëtar Prokletije, i cili shpesh krahasohet me Alpet.

Mali i Zi ka një status prestigjioz të UNESCO-s për shkak të mbrojtjes së Varrezat e Varrezave Mesjetare në Pluzine dhe Zabljak - Stećci, si dhe mbrojtja nga UNESCO e mbrojtjeve veneciane midis shekujve 16 dhe 17: Stato da Terra – Stato da Mar perëndimore Kur bëhet fjalë për Parkun Kombëtar Lovcen, dilema është nëse është më magjepsës për shkak të vlerave natyrore apo kulturore-historike .

E njëjta gjë vlen edhe për Parku Kombëtar i Liqenit të Skadarit, e cila përveç vlerave të paçmueshme kulturore është zbukuruar me një florë dhe faunë shumë të pasur. Liqeni i Skadarit është gjithashtu më i madhi në Ballkan, 2/3 e liqenit i përkasin Malit të Zi dhe për shkak të numrit të madh të specieve të zogjve që banojnë në liqen, ai konsiderohet si vendi i dytë më i rëndësishëm për shikimin e shpendëve në Evropë.

Smogu, zhurma dhe shkatërrimet janë kategori të panjohura për këto zona. Pesë Parqe Kombëtare & katër Vende të Trashëgimisë Botërore do të jenë të pandryshuara sa herë që vendosni t'i vizitoni ato, sepse ato janë një thesar malazez që po fiton vlerë me kalimin e viteve.

biogradska gora national park
Parku kombëtar Biogradska gora
Parku Kombëtar Durmitor
Parku Kombëtar Durmitor

Rreth Master Travel

Master Travel ofron një shërbim të përshtatur për agjencitë e udhëtimit dhe operatorët turistikë. Master Travel garanton nivelin më të mirë të shërbimit; ofron transportin e turizmit, guidat zyrtare të udhëtimit, akomodimin dhe turnetë. Ata zakonisht punojnë me grupe të vogla, turne VIP njëditor, duke e bërë secilin turne një përvojë të paharrueshme. Qëllimi Master Travel është të ofrojë siguri dhe rehati maksimale. Ata merren me planifikimin, organizimin dhe logjistikën e udhëtimeve në Malin e Zi.

Rezervoni pushimet tuaja në Mal të Zi!

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë. Politika e cookies