• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu

Eksploroni disa nga 'rrugët e hekurta' më tërheqëse në Evropë - Via Ferrata Adventure në Kosovë

Active Albania mori pjesë në një aktivitet të organizuar nga Federata Shqiptare e Alpinizmit dhe Turizmit Malor në bashkëpunim me shoqatën e alpinizmit Marimangat Peje (fbak), mbështetur financiarisht nga Swisscontact.

Ngjarja ndodhi gjatë 2 ditëve në Pejë, Decan dhe Prizren.
Gjatë kësaj ngjarje pjesëmarrësit patën mundësinë të provojnë Via ferrata Shpella në Pejë, Vija ferrata Decani në Decan dhe Vija ferrata panorama në Prizren.

Facebook
Pinterest
LinkedIn

Çfarë është Via Ferrata?

Via Ferrata është një aktivitet që në shikim të parë duket i rrezikshëm dhe vetëm për më të guximshmit! Por kjo nuk është plotësisht e vërtetë, prandaj ia vlen ta provoni!
Via Ferrata (nga "rruga e hekurt" italiane) është një metodë ngjitjeje në të cilën njerëzit që ngjiten, kalojnë mbi litarë çeliku dhe shkallë, ndërsa sa herë që sigurohen fort në shkëmb. Me ndihmën e pajisjeve dhe udhëzuesve është e mundur që edhe ata njerëz që nuk kanë njohuri në teknikën e ngjitjes të provojnë dhe sfidojnë veten e tyre. Vështirësia e tyre ndryshon dhe kjo ngjitje është e përshtatshme për njerëzit nga mosha 15 vjeç në çdo moshë që ata e konsiderojnë të fortë.

Itinerari i veprimtarisë

Dita 1
7:00 - Takimi me grupin në Tiranë dhe fillimi i udhëtimit për në Kosovë.
Rreth orës 12: 30-1: 00 mbërrijmë në Pejë, ku u vendosëm në Hotel Camp Karagaq.
Pas drekës, takohemi Nol KrasniqiShoqata Marimanga, dhe filloni një udhëtim prej 10 minutash në ambientet e Shoqatës. Pas një prezantimi të shkurtër të shoqatës dhe përmes ferrata, ne marrim pajisjet e sigurisë, helmetat dhe dorezat dhe fillojmë udhëtimin përsëri 15 minuta. me makinë deri në fillim të përmes ferrata Shpella.

Në Pejë ka 4 via ferrata (Ari, Mat, Shpella dhe Via ferrata Merimanga, e cila është më e madhja në evropë).

Pas një njoftimi të shpejtë, në lidhje me ingranazhin dhe rregullat e sigurisë që janë të nevojshme për t'u ndjekur, ne mësojmë manovrat e duhura të litarit dhe teknikat e ngjitjes.

Përmes Ferrata Shpella është 500 metra i gjatë dhe duhen rreth 2 orë e gjysmë deri në 3 orë për të përfunduar. Ajo kalon përgjatë 8 shpellave (Shpella në shqip), e cila është arsyeja kryesore për këtë emër. Konsiderohet "e vështirë".

Gjatë gjithë udhëtimit, do të vazhdoni të ngjiteni në itinerare që gradualisht bëhen më sfidues, gjithmonë duke pasur parasysh sigurinë dhe bazuar në aftësitë tuaja. Shtë një shesh lojrash i vërtetë për alpinistët. Ju do të përjetoni samite dhe pamje të lë pa frymë, udhëzues miqësorë të ditur (të çertifikuar me kredencialet më të larta alpine në botë!).
Pas ngjitjes, fillojmë zbritjen përmes një shtegu malor që zgjat rreth 30 min. Se sa të hidhemi te autobusi dhe të shkojmë në hotel. Një darkë super e shijshme tradicionale po na pret.

Dita 2
Zgjohemi herët sot pasi kemi 2 ngjitje për të kryer. Pas mëngjesit, rreth orës 7:30, nisemi për në Decan. Aty takohemi me përfaqësues të Via Ferrata Decani. Pas një prezantimi të shkurtër të via ferrata dhe një azhurnimi të kushteve të sigurisë, ne fillojmë ngjitjen. Zgjat rreth 3 orë. Pastaj fillojmë të udhëtojmë për në Prizren, ku udhëzuesi Deni Hameli po na priste.
Ne kemi një drekë mikpritëse dhe rreth orës 15: 30-16: 00 fillojmë aktivitetin, Via Ferrata Panorama e cila zgjat rreth 2 orë.

Via Ferrata është produkti më i ri i turizmit aventuresk në Kosova. Asnjë trajnim i mëparshëm nuk është i nevojshëm. 90 përqind e të ftuarve janë kohëmatësit e parë. Por akoma, ekziston një adrenalinë kur ju arrini ngjitjen vertikale nëpër shkallët metalike lart Kanioni i Rugovës ose duke shijuar disa pamje të pakrahasueshme të maleve përreth dhe shpellave. Ky është një aktivitet i domosdoshëm në natyrë ndërsa vizitoni vendi i sapo lindur në Evropë - Kosovë!

Active Albania ofron udhëtim 2 ditor (Via ferrata + shëtitje në kosovë)

Lini një përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë. Politika e cookies