• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu
Mbrapa

Hipur mbi kalë - gjithçka që duhet të dini

Oferta verore e Shqipërisë aktive hipur mbi kalë në grupe të vogla për grupe me 5-14 kalorës. Ne jemi të përkushtuar për të dhënë udhëtim me kalë liria për të hipur në një kalë të kontrolluar dhe të përgjegjshëm.

Kur të mbërrini, një udhëzues do t'ju ndihmojë të hipni në kalë dhe t'ju japë një udhëzim të shkurtër si të ngas kalin para se të largohesh. Ne i hapim dyert tona për njerëzit që e kuptojnë se si ndihet një kalë, që vlerësojnë të dëgjohen dhe respektohen dhe që kënaqen duke hipur.
Ka diçka magjike të hidhesh mbi një kalë dhe të fluturosh mbi një fushë, mbi një kodër ose të hidhesh mbi një pengesë gjatë rrugës.   

A është hipur mbi kalë i përshtatshëm për fëmijët?

E jona hipur mbi kalë  është i përshtatshëm për fëmijët e moshës 6 vjeç e lart, dhe kufiri ynë i peshës për të hipur në kalë është 300 paund.

Aventurë hipur mbi kalë në Shqipëri
Aventurë hipur mbi kalë në Shqipëri

Shëtitje në Alpet Shqiptare

çfarë të vesh hipur mbi kalë? Pajisjet e Sigurisë.

Helmeta

Helmeta hipur zvogëloni rrezikun e dëmtimit serioz të kokës dhe trurit duke kufizuar ndikimin e një përplasjeje në kokë. Në të njëjtën kohë me thithjen e ndikimit, përkrenaret e hipjes janë krijuar gjithashtu për të zvogëluar rrezikun e depërtimit nga një objekt i mprehtë. Ata kanë një guaskë të jashtme të fortë që mbron kokën nga objektet e mprehta.

Helmeta për Kalërim
Helmeta për Kalërim

Pantallona

Ato shkojnë me shumë emra të ndryshëm: brekë, jodhpurs, triko hipur, xhinse ... por të gjitha këto terma i referohen pantallonave që nuk kanë qepje në pjesën e brendshme të këmbës suaj dhe (zakonisht) kanë arna të materialit mbërthyes në pjesën e brendshme të gjurit. , të paktën. Pantallonat e hipur për çdo disiplinë do t'ju mbajnë rehat dhe të sigurt në shalë, kështu që fillestarët nuk kanë nevojë të shqetësohen shumë për stilet specifike. Pasi të bëheni më të aftë, me siguri do të dëshironi të investoni në pantallona të veçanta për disiplinën (p.sh. pantallona për kërcime dhe veshje, jodhpurs për ulësen e shalës, xhinse për frenim).

pantallona hipur mbi kalë
Pantallona hipur mbi kalë

Çizme

Gjithashtu të quajtura çizme të paddock në disiplinat angleze (dhe "çizme" të thjeshta "ol" në disiplinat perëndimore), çizmet e këmbëve me shkelm të mirë dhe një thembër 1 inç janë një zgjedhje e shkëlqyeshme kur sapo filloni. Çizmet kauboj janë gjithashtu një opsion i fortë, për sa kohë që nuk janë aq të zbukuruar që të mos kesh mend të marrësh pisllëk dhe baltë mbi to. Ata gjithashtu duhet të jenë të rehatshëm dhe të kenë të paktën një thembra 1 ″. Thembra parandalon që këmba juaj të mos rrëshqasë përmes shiritit, gjë që mund të krijojë një skenar të pasigurt nëse bëheni të pabalancuar dhe rrëzoheni. Ju gjithashtu mund të vishni çizme të larta prej lëkure për hipur në anglisht nëse preferoni.

çizme për hipur mbi kalë
Çizme hipur mbi kalë

Doreza

Mbajtja e freve prej lëkure ose gome mund të jetë e pakëndshme në fillim, veçanërisht nëse frenat janë të reja dhe nuk janë bërë ende të buta dhe të zhdërvjellët. Gjithashtu, duart tuaja mund të djersiten dhe t’i bëjnë frenat të lëmuara, duke ndikuar në aftësinë tuaj për të mbajtur një kontroll të sigurt. Dorezat i zgjidhin këto probleme. Dorezat e hipjes përshtaten pa probleme me duart dhe gishtat, ndërsa keni material ngjitës në anën e pëllëmbës. Çelësi është të gjeni doreza që ju përshtaten siç duhet dhe nuk janë aq të mëdha ose të ngurta sa që në fakt e bëjnë më të fortë mbajtjen e freve tuaja.

Doreza për Kalërim

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë. Politika e cookies