• info@activealbania.com
  • +355675000097
  • COVID-19 REFUND COMMITMENT. Read more about our enhanced flexibility
  • ketu

Udhëtimi im i parë në Maqedoninë e Veriut

* Ky artikull u bë i mundur nga mbështetja e Projekti i USAID, Zhvillimit Ekonomik, Qeverisjes dhe Rritjes së Ndërmarrjeve.

Autori: Suela Tahiraj- udhëtare e aventurave

Ka kaluar një kohë pa udhëtime dhe unë e pashë Ohrin intrigues për të filluar përsëri. Pse Do të filloj të ndaj me ju menjëherë më poshtë disa përvoja të thjeshta, por magjepsëse që kam jetuar atje.

1. Qyteti i Ohrit

Ishte hera ime e dytë në qytetin e Ohrit dhe çdo herë që gjeja diçka të re për të zbuluar. Kisha Shën Gjoni në Kaneo mori vëmendjen time dhe më dha shumë gëzim vetëm duke ndjerë praninë e tij, duke u bërë një me perëndimin e diellit në sipërfaqen e liqenit. Më pëlqente pasditja në shëtitore dhe një koktej mbrëmjeje që shikonte nga pamja mahnitëse e liqenit të Ohrit me shumë mjellma simpatike në bregun e tij. 

Teatri antik arkeologjik është një domosdoshmëri ashtu siç ofron ndër të tjera, vetëm duke marrë vetëm disa hapa në skenë, ju mund të vini re thellësinë e saj dhe të dëgjoni se si tingëllon zëri juaj nga atje. Lagjet e Ohrit patjetër do të tërheqin vëmendjen tuaj me shumë makina të modës së vjetër dhe do t'ju magjepsin me lule të ndritshme shumëngjyrëshe duke lëshuar aromat e tyre në çdo kopsht apo vazo shtëpie. 

Fshati Peshtan. Maqedonia e Veriut
Liqeni i Ohrit

2. Park kombëtar Galicica

Këtu fillova të eksploroj qilimin e bukur natyror ngjyrë kafe të krijuar nga gjethet në Parku Kombëtar i Galicicës, në rastin tim duke filluar nga Velestovo fshat. 

Në ecjen përafërsisht 10 km, të gjithë që mbizotëruan ishin shumë luleshtrydhe të egra, aromë e kuqe origano dhe pemë të gjelbra të larta mbi mua si një kupolë që siguronte hijen e dëshiruar. Dreka për piknik në fushën e gjelbër u ndje shumë mirë. 

Pamje nga liqeni i Prespës nga parku kombëtar galicica
Parku Kombëtar Galicica

3. Ecje në Magaro 

Kasolle malore Magaro ishte streha ime pas udhëtimit sfidues prej rreth 20 km. 

Në një pjesë të shtegut, disa arkeologë ishin pozitivë në lidhje me punën për një zbulim të ri përmes Egnatia, e ashtuquajtura Rruga e Mëndafshit

Çaji i malit po lulëzonte dhe natyra e bollshme bëri të mundur marrjen e tij si një çaj të ngrohtë pasdite.

Pamje mahnitëse e të dy liqenet e Prespës dhe Ohrit shoqëruar pothuajse gjatë gjithë rrugës deri në majë. Gjatë rrugës takova një bari që ndau kaq shumë histori interesante lokale. 

Një pikë kryesore e shtegut ishte gjithashtu lufta e llogoreve gjermane të Luftës së Dytë Botërore. Maja 2255 m ishte thjesht e mrekullueshme dhe era po frynte furishëm. Kam shfrytëzuar rastin të lëshoj atë ulërimë brenda meje.

pamje e liqenit ohrid nga galicica
Pamje nga maja e Magaro

4. Liqeni i Ohrit 

Unë thjesht nuk mund të largohesha pa ndier ujin e ftohtë të pastër në trupin tim, noti dhe duke qenë i gudulisur nga peshqit e vegjël rreth meje.  

Sidoqoftë, duke u përpjekur Paketim në liqenin e Ohrit ishte një përvojë unike pasi ju mban të aftë dhe ndiheni një me ujin e thellë blu. 

Paketimi në liqenin e ohridit
Paketimi në Liqenin e Ohrit

5. Trekking në malin Jablanica

E fundit por jo më e rëndësishmja është Jablanica mal i karakterizuar nga burimet e freskëta të Vevçanit. Jo vetëm në majë të malit, por gjatë gjithë kohës në shteg mund të shijoja pamjen spektakolare të liqenit nga lart, duke u bërë një me qiellin blu. 

Isshtë kaq e pasur me biodiversitet, veçanërisht me florën ku menjëherë ju del përpara orkideve, tulipanëve etj. Ishte me diell dhe me dëborë edhe në qershor dhe kjo nuk ndaloi shumë vrapues gjurmësh gjatë rrugës nga kombësi të ndryshme. Edhe unë u bashkova dhe e provova. 

Ajri i pastër pasuron mushkëritë e mia në samiti 2257 Unë thjesht u ndjeva aq i shëndetshëm. 

liqenet akullnajore jablanica
Parku Kombëtar Jabllanica

Përfundim

Pas gjithë kësaj, rezultati është që unë ndjeva patjetër të detoksifikuar dhe të ringjallur. Të gjithë ndiheshin të sigurt dhe e përmirësuan stilin tim të udhëtimit në një terren të ri duke praktikuar vëmendjen dhe duke u larguar nga zona e rehatshme e përditshme. 

Thjesht shkoni të zbuloni veten dhe më falënderoni më vonë

 

Ne përdorim cookies për t'ju dhënë përvojën më të mirë.